Asi 15 mesiacov neodvádzal odvody, a čo na to SP?

Približne takto mi to vychádza, ak spriemerujem dostupné údaje o 180 zamestnancoch vranovského Slotexu. Taliansky majiteľ s nimi vybabral, aj s poisťovňami, aj s nami všetkými.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Antonio Maggio sa nekašle, trošku si tu zapodniká, trošku pomúti vodu a zmizne. 180 zamestnancom, väčšinou ženám, dlhuje na mzdách za tri mesiace a za dvojmesačné odstupné spolu 400 000.- euro. Čiže priemerný mesačný plat týchto Vranovčanov je asi 444.- euro. Ak Maggio dlhuje na odvodoch do Sociálnej poisťovne a do Všeobecnej zdravotnej poisťovne (údaj z médií, neviem, či všetci sú v jednej ZP) 600 000.- euro, pri tom nízkom plate, ak som dobre rátal, by priemerný odvod bol asi 213.- euro. A to je bratku, 15 až 16 mesiacov, kedy neodviedol ani mäkké „f“.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Držím päste tým šičkám, aby sa k svojim peniazom dostali, len ma mrzí, že sa k ním dostanú (ak sa tak už nestalo), cez garančný fond SP, ak bude vyhlásený konkurz. Z toho garančného fondu, do ktorého odvádza odvody každý živnostník a má z neho tiež to mäkké „f“. Pardon, trochu tvrdšie, ak odvody neodvediem, mám v schránke žltý lístoček a ak do troch dní nestihnem prísť na poštu, smola, už som zásielku prevzal a plynie mi lehota. Donedávna 30 dňová, naposledy už len 15 dňová, asi inovovali.

SP má dvojakú škodu: nezinkasovala odvody a uhradí platy, zároveň, zamestnanec nemôže byť (právom) poškodený tým, že zamestnávateľ zaňho odvody neodvedie a tak mu plynú všetky tie výhody, akoby odvody uhradené boli. Že bude podané trestné oznámenie ma nijako neukľudňuje, neverím, že niečo vytlčú z podnikateľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Len jedno sa chcem SP a VZP opýtať: to ako komunikujú s osobou povinnou odvádzať odvody za 180 ľudí a meškajúcou s platbou rok a štvrť, vari len nie po taliansky? Nebolo by predsa len lepšie zaviesť tú superhrubú mzdu, nech sa každý trochu potrápi a trošku si opráši účtovníctvo. Komisár EÚ pre dane a clá Algirdas Semeta nedávno uviedol, že v Európe sa pracuje na jednotnom čísle daňového poplatníka, to kvôli znižovaniu daňových únikov. Takže Veľký brat nás bude mať ešte viac zmapovaných, otázka je, či EÚ nie je niečo podobné ako SP. A podľa Róberta Fica, snaha pomôcť učiteľom je limitovaná medzinárodnými záväzkami znížiť deficit verejných financií. Dajme tomu, ale premiér odmieta porovnávanie výdavkov na investičné stimuly pre veľké firmy s platmi učiteľov. Slotex nebola asi veľká firma, ale tiež by ma neprekvapilo, ak by nejaké stimuly v minulosti požívala. Sekera, ktorá ostala po Slotexe je asi 1200 učiteľských platov, a to je fakt iba maličká firmička.

Skryť Vypnúť reklamu

Považujem za korektné dodať, že v tomto sú si všetky doterajšie vlády rovné, nejde iba o Fica. Bordel v SP mali rovnaký, rovnako vedeli komu odkázať holú zadnicu a komu sa do zadku vopchať.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu