Nečakaj pomoc od Kažimíra, pomôž Kažimírovi

Pričom meno ministra financií je čisto orientačné, parafráza citátu J.F.K. sa dá použiť na úradovanie každého financmajstra. Viem že je to smiešne, ale inšpirovaný komédiou Dave som sa pokúsil čosi uškudliť zo štátnych výdavkov a narátal som asi 35 miliónov eur.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Inšpirovala ma samozrejme hlavne dnešná tlačová beseda premiéra Fica a ministra financií Kažimíra, hlavne to, ako sa neviazane uškŕňali pred jej začiatkom. Asi to bolo zo žalúdočnej nervozity, keď nemám na trhanie telefónnych zoznamov, cítil by som sa trápne šklbať A4 z vládnych rezerv.

V roku 2004 nás vojenské misie stáli 16,6 milióna, v roku 2010 už 48,4 a odhad na rok 2011 (novšie údaje som nezohnal) bol 52,2 milióna euro.

V roku 2004 nový španielsky premiér Zapatero stiahol 1300 vojakov z Iraku. Ja viem, hlavný dôvod bol bombový útok v Madride. Lenže teraz sme my po kobercovom nálete, okrem iného aj zo Španielska, oddlžujeme aj španielske hospodárstvo. A prečo, kvôli našim záväzkom voči OSN, NATO a EÚ? Voči vlastnej krajine už záväzkov niet, alebo budeme čakať až Obamovi klesnú preferencie a stiahne armádu aj on? V roku 2006 sme mali v misiách asi 600 vojakov, v prepočte k počtu obyvateľstva a veľkosti ozbrojených síl SR najviac zo strednej Európy. Ak si dobre pamätáte, na Španielov sa za ich rozhodnutie zo tri dni pofrflalo a bol pokoj.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pošlite chlapcov domov, mne to vychádza stotisíc euro na jedného vojaka a rok v misii a to sa mi zdá trošku moc. Jednoducho, na to nemáme. Keď mohol Ceausescu kvôli šetreniu poslať na cvičenie Štít 85 iba dôstojníkov štábu, prečo sa my musíme niekam pechoriť. On to ten Ceausescu s tým šetrením samozrejme prehnal, oddlžil síce Rumunsko, ale ináč nič moc, aj ho za to potom zastrelili a doteraz sa z toho nespamätali. Takže nepreháňať, polovicu tam nechajme nech odmínujú ešte zo dva hektáre, ale takých 25 miliónov by sa ušetriť mohlo.

V roku 2009 poslanci za HZDS kdesi uviedli, že ročne je vymáhané výživné asi od 8000 osôb. Náhradné výživné mi príde trochu nepraktické a neúčinné, zadržané vodičské preukazy tiež. Nebolo by jednoduchšie povinné výživné určené súdnym rozhodnutím, alebo súdom odobrenú dohodu o výživnom zadefinovať ako povinný odvod do Sociálnej poisťovne? Tá si predsa vie došľapnúť na neplatičov. Sociálna poisťovňa uhrádza rodinné prídavky a keďže v súčasnosti na ne má nárok každé nezaopatrené dieťa, kde je problém pripísať tomu či onomu určenú sumu? Podľa mňa by to šlo. Maximum náhradného výživného je cca 101,50 eura.

Skryť Vypnúť reklamu

Neviem koľko matiek si ročne zažiada o náhradné výživné (ktoré potom musí vrátiť štátu), predpokladám ale, že tých približne 8000 neplatičov sú ľudia s príjmom, ináč by výživné nebolo priznané. Ak môže buzerovať Sociálna poisťovňa živnostníkov, nech si priberie aj týchto lajdákov. 8000 x 12 mesiacov x 101,50 = 9.744 000.- euro, dajme tomu že štyritisíc žien si nebude musieť žiadať náhradné výživné a máme nejakých 5 miliónov doma.

Ak vám to doteraz prišlo ako pritiahnuté za vlasy, za tú tretiu „rezervu“ mi asi rozmlátite okná. Podľa posledného sčítania je na Slovensku 1,9 milióna domácností a 54% obyvateľstva žije v mestách. V rokoch 1946 až 89 bolo na Slovensku postavených 749 539 bytov, dajme tomu, že 350 000 domácnosti žije v panelákovom byte a 5% z nich má zasklenú lodžiu bez splnenia si ohlasovacej povinnosti a maximálna možná pokuta je 331.- euro. Ešte mi nerozbíjajte okná, iné chcem povedať. Nie že by to hodilo ďalších 5.792 500.- euro, len ma tak napadá, keby bol ten náš štát vo všetkom a voči každému dôsledný, bolo by teraz nutné šetriť spôsobom, akým sa u nás šetrí posledných dvadsať rokov? Že sa rýchlo niekomu zvýši povinnosť, inému zníži nárok, dokopy to prinesie ďalší mínus a celé sa to hodí na predchádzajúcu vládu.

Skryť Vypnúť reklamu

Buď zrušme ohlasovaciu povinnosť na presklenie lodžií, alebo rovnaký meter na každú čiernu stavbu, čo je jednoduchšie? A keď nie, dajme pokutu tým dvadsať alebo tridsaťtisíc čiernym stavebníkom v panelákoch, veď oni sa určite nedokážu ubrániť, veď ten predpis predsa platí. Tak čoho sa boja úrady, že začnú poukazovať na iných, ktorí im kašlú na hlavy a s ktorými si neporadia? Tak načo tie úrady sú, keď si nevedia robiť svoju robotu.

Nech idú miesto vojakov do Afganistanu a pokutujú talibancov, že zamínovali extravilán bez splnenia si ohlasovacej povinnosti. A to najneskôr do ôsmeho dňa v mesiaci nasledujúcom po mesiaci, v ktorom bola mína aktivovaná za predpokladu, že spĺňa svoju základnú povinnosť a to tú, že mína nemíňa ale dôsledne zabíja. Ak preverujúca komisia pri oprávnenej kontrole zistí, že mína ich neminula, ale roztrhala na kusy, je oprávnená vyrubiť dodatočnú pokutu až do výšky trojnásobku šrapnelov mínou vyprodukovaných.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu