Organizovaný chaos v riešeniach

Tlačová beseda SDKÚ- DS k sto dňom vlády Róberta Fica bola ďalšou z tlačových besied, kedy opzícia pozná riešenie. Logicky, mala ich poznať aj vtedy, keď opozíciou nebola, keď vládla. Vtedy sa však musela venovať vládnutiu, rýchle riešenia prenechávala vtedajšej opozícii. A tak stále dookola.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Predseda SDKÚ- DS Pavol Frešo snáď 20 krát použil slovné spojenie približne v tom znení, že súčasná vláda mieri k tomu, že zaťažovať bude tých, ktorí hodnoty tvoria a nedotkne sa výhod tých, ktorí ich netvoria, hoci by mohli.

Nie je to celkom pravda. Každá vládnuca garnitúra berie prostriedky tým, ktorí ich vytvárajú.

Tí, ktorí hodnoty netvoria ale by mohli- dlhodobo nezamestnaní a z nich najmä tí, ktorí prácu odmietajú, sú a budú záťažou spoločnosti.

Teda, nie sú to tí, ktorí hodnoty ešte nevytvárajú ako študenti či absolventi, ani tí, ktorí ich už nevytvárajú- dôchodcovia. Nepatria sem ani tí, ktorí hodnoty nevytvárajú dočasne, ako napríklad matky na materskej dovolenke a ani tí, ktorí ich nemôžu tvoriť, alebo ich tvoria iba obmedzene- invalidi a ZŤP.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže, každá z týchto skupín, od ktorých sa prioritne neočakáva, že budú tie hodnoty tvoriť, sa o to snaží a pokúša. Týmto skupinám sa ale častejšie sťažuje možnosť dosiahnuť to, na čo si trúfnu, ako by sa sťažovala často neopodstatnená pomoc tej skupine, ktorá pracovať odmieta.

Dosť presne vieme odhadnúť tú časť nášho dospelého života, počas ktorej budeme študentom, dôchodcom, rodičom na rodičovskej dovolenke. Úplne presne to vedia zdravotne postihnutí, ak je ich stav nezvratný, majú to navždy.

Kto doštudoval pred desiatimi rokmi, môže porovnávať podmienky a výhody študentských brigád. Rodičia novorodenca a adolescenta sa môžu porozprávať o tom, aké je, či aké to bolo pracovať popri materskej. Človek v strednom a vyššom veku už sleduje svoje okolie a vníma podmienky odchodu do dôchodku a následné možnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Toto sú ľudia, ktorí celý život pracovali, pracujú a chcú pracovať. Nič iné ich ani nenapadá, nijako inakšie si svoju existenciu nepredstavujú. A práve preto, že takáto je ich životná filozofia, títo ľudia ako jediní pociťujú takmer každoročné zmeny, ktoré im prichystá momentálne vládnuca garnitúra. Väčšina z nich pri tom tuší, že s výmenou vlády sa to celé môže znovu otočiť o 180 stupňov.

Na rozdiel od nich, ľudia prácu permanentne odmietajúci, nepotrebujú nič vedieť, o nič sa snažiť nemusia, nespokojní budú neustále, lebo porovnávať a dožadovať sa svojich nárokov, to vedia znamenite. Podobne ako zdravotne postihnutí, ktorí vedia, že pracovať už nemôžu nikdy, ľudia prácu odmietajúci vedia, že nikdy pracovať nebudú musieť.

Skryť Vypnúť reklamu

Žiadna z vlád tento problém ešte ani nezačala riešiť a nemienim skúmať, ktorá ma najväčší podiel na takejto situácii. Pre každú vládu je jednoduchšie zaťažiť a problém, ktorý by mala aspoň podchytiť, nechať na pleciach tých, ktorí naozaj vytvárajú hodnoty. Hoci aj dôchodcu s dvadsať hodinovým úväzkom, aj z toho ešte dokáže vytiahnuť nejaký groš.

Ak je vláda slabá, ak je príliš tvrdá, vytvorí priestor pre špekulácie. Najprv začne vymýšľať zamestnávateľ a vznikne neúmerne množstvo živnostníkov a dohodárov. Potom sa vláda spamätá a snaží sa oklieštiť ich, lebo si zráta, o čo asi prichádza. Časť živností zanikne, ale ak sa živnostník dokáže uživiť bez papiera, nezamestná sa, robí na čierno a berie aj podporu. Zistí, že ak pracuje legálne, štát má naňho dosah, ak pracuje na čierno, má svätý pokoj. Apelovať na takého človeka je pomerne bezvýsledné, po pár mesiacoch pochopí aké výhody požíva a možno sa už nezamestná nikdy.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetky doterajšie vlády mi pripomínajú obchodné reťazce, tvrdo si navzájom konkurujúce. Zákazník pre nich nie je jednotlivec, oni sa nestarajú, kto ste a čo ste, reklamný leták vám napchajú do schránky lebo vedia, že časť z vás aj tak v ich obchode nakúpi. Môžete sa potom motať medzi syrmi, pečivom či psím žrádlom, v každom jednom obchode, v každom reťazci si musíte dať pozor, či to, čo je napísané na cenovke pod tovarom zodpovedá skutočnosti. A keď sa pri pokladni ohradíte, že v cenovkách je bodrel, dozviete sa, že mrazené výrobky si dokladá výrobca, on je teda zodpovedný aj za cenovku, že pečivo má na starosti pekár a ten je tam na dohodu, že cena syru je správna, ale zľava vypísaná obludným písmom sa ráta až od troch kusov a podobne. Niekedy tovar vrátite, požadujete storno a v rade za vami to začne vrčať, inokedy mávnete rukou a zaplatíte za tovar inú cenu, ako ste si predstavovali.

Ak je ten neporiadok v cenovkách iba výsledok lajdáckej práce zamestnanca a vedúceho, samo o sebe je to dosť smutné. Že sa s tým ale stretávam už tak dlhú dobu je skôr znak toho, že chaos je zámerne takto organizovaný, ako najľahšia cesta k nepredpokladaným výdavkom.

Reťazce a vlády budú bojovať o vašu priazeň, ale absolútne ich nezaujíma, čo za guláš si nakoniec z ich ponuky navaríte a zjete. Splnili ste to, čo od vás požadujú, nechali ste im časť svojho príjmu.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu