Čo mi pripomína 11 otázok na Mons. Bezáka

Je to také nutkavé, chcieť sa vyjadriť k niečomu, čo v spoločnosti aktuálne rezonuje. Sagan a Bezák predbehli ostatných. Kým prvému držím palce a viem ako tak o čo sa jedná, pri tom druhom som trochu v rozpakoch. Nie som veriaci, ale s mnohými duchovnými som prišiel do styku prostredníctvom vzťahu dodávateľ- odberateľ. Priamo alebo sprostredkovane, aj na trnaskej arcidiecéze. Vzťah dodávateľ- odberateľ je ekonomická záležitosť, v týchto otázkach sa duchovní, alebo osoby ktoré duchovní poveria správajú ako hocikto iní. Triezvo, rozvážne, ústretovo, tiež zálunde, neodborne, so zlým či dobrým úmyslom. Je to už viac ako desať rokov, čo som robil aj pre trnavskú arcidiecézu, Mons. Bezáka som teda nepoznal, ani jeho okolie. Držím palce aj jemu, domnievam sa, že tie otázky neočakávajú odpoveď, že sú účelové.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

11 otázok z Vatikánu adresovaných Mons. Bezákovi dýcha zaujatosťou, stredovekom a hlavne niečím, čo mi našepkáva, že ten kto otázky kládol o odpoveď ani nestál. Minimálne by otázky sformuloval tak, aby sa na ne dalo odpovedať. Overil by si skutočnosti o počte a dôvodoch prepustených kancelároch, ekonómoch či vikároch. Overil by si, či arcidiecéza založila alebo nezaložila spomenuté tri spoločnosti s ručením obmedzeným ( Obchodný register) a tak by bez opýtania vedel odpoveď, že ide o jednu spoločnosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpovede Mons. Bezáka považujem za inteligentné, zrozumiteľné ale tiež za bezmocné voči takej hlúposti a prvoplánovitosti, aká zaznela z Vatikánu. Verím, že katolícka cirkev má svoje interné záležitosti, ktoré nemajú čo preniknúť na verejnosť, riešia si ich svojou subordináciou a je ma do toho nič. Sú to asi otázky ekonomického charakteru, čo trápi Vatikán a z nich plynúca hrozba, že by niečo vyplávalo na povrch. Nie z doby pôsobenia Mons. Bezáka, ale z tej predchádzajúcej. Ak z auditov vyplynie, ako sa na arcidiecéze šafárilo, možno sa to bude dať zahmliť infantilnými otázkami o tom, s kým Jeho Excelencia chodí na kúpalisko, do sauny, čo si doma oblieka a s akými pochybnými existenciami sa stýka, či sa nimi obklopuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo k tomu dodať? Kto túži po škandalóznych odpovediach, formuluje otázku tak, aby mu tú vytúženú odpoveď aspoň pripomenula.

Robert Merle v románe Malevil, diele ktoré možno bolo jednou z literárnych predlôh katastrofického filmu „Deň po tom“, opisuje život malej komunity na odľahlom francúzskom hrade po nukleárnej vojne, o ktorej sa nikdy nič nedozvedeli. Nemali sa od koho. Neprežili iba oni, ale stretnutia s inými skupinami bol vždy boj o život. Hrdina nakoniec zomiera pre banalitu, neustále odkladal operáciu slepého čreva. Životné podmienky sa zmenili, charaktery vykryštalizovali, otázky morálky boli bez pochybností zodpovedané.

Skryť Vypnúť reklamu

V prvej kapitole sa oboznamujeme s hlavnými postavami v ich detskom veku, s ich poznávaním sveta a svojho okolia. Že sa jedná v ukážke o duchovného nie je podstatné, mohol to byť hocikto, ale veľmi mi to pripomína 11 otázok položených z Vatikánu Mons. Bezákovi.

Robert Merle „Malevil“, kapitola 1, str. 20:

Podľa nášho názoru sa abbé Lebas díva na všetko veľmi skreslene. Pri spovedi nás ponižuje, keď pokladá všetky naše hriechy za bezvýznamné okrem jedného.

Dialóg zvyčajne začína takto: Otče, priznávam sa, že som bol pyšný. – Dobre, dobre. A čo ďalej? – Otče, ohováral som svojho blížneho. – Dobre, dobre. A čo ďalej?- Otče, klamal som učiteľovi. – Dobre, dobre. A čo ďalej? – Otče, ukradol som desať frankov z maminej peňaženky. – Dobre, dobre. A čo ďalej?- Otče, robil som škaredé veci. – Ach, táák!- povie abbé Lebas. – Už je to tu!

Skryť Vypnúť reklamu

A vzápätí sa začne inkvizítorský výsluch: - S dievčaťom? S chlapcom? So zvieraťom? Sám? Vyzlečený alebo oblečený? Poležiačky a či postojačky? V posteli? Na záchode? V lese? V triede? Pred zrkadlom? Koľko ráz? Na čo myslíš, keď to robíš? (Predsa na to, čo robím, odpovie Peyssou). Na koho myslíš? Na dievča? Na kamaráta? Na dospelú ženu? Na príbuznú?

No, priznám sa, zrozumiteľnejší mi je farár Obrobťa zo „Zvonodrozdova“ Gabriela Chevalliera.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu