Jubileum- príležitosť na otvorenie trezoru

Matica slovenská bedlivo bdie nad nejednýn výročím, ktoré považuje za významné pre našu minulosť, prítomnosť aj budúcnosť. Vie sa čertiť, ak im obce nevychádzajú v ústrety, polemizujú nad ich zámermi. O necelý rok tu je výročie najdôležitejšie, z pohľadu matičiarov určite. Viaže sa na budovu v zanedbanom stave a peňazí na jej opravu niet.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

4. augusta 1863 bola založená Matica slovenská. Z grajciarovej zbierky vyzbierali národovci dosť na to, aby pre svoju inštitúciu postavili dôstojnú budovu. O desať mesiacov to bude teda 150 rokov, čo drobný slovenský človek, aj jeho dušpastieri, učitelia, novinári, proste slovenská verejnosť, prispela pri svojich možnostiach tak, že v roku 1870 v novej budove mohla byť sprístupnená prvá národná múzejná expozícia. Archívneho, knižného, galerijného a národopisného charakteru, ako sa píše na stránkach Slovenského národného literárneho múzea, dnes sídliaceho práve v prvej matičnej budove. Tej, čo tak nutne potrebuje prostriedky na svoju rekonštrukciu, tej, čo vznikla po národnej zbierke.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Matica slovenská oprášila myšlienku vyzbierania národného pokladu niekedy na prelome rokov 1992- 93. Vo forme hotovosti aj vecných darov spravuje približne miliónový majetok, vyjadrené v eurách. V trezore, ktorý sa detinsky zdráha otvoriť, by mala byť kovová časť tohto pokladu, asi desatina jeho odhadovanej ceny. Milión eur by bola určite dostatočná suma na opravu budovy, nie je v havarijnom stave. Aj keď Matica a SNLM sú dve rozličné organizácie, nevidím dôvod, aby národný poklad nebol použitý práve na tento účel- na opravu historickej budovy. Dokonca som prekvapený, že po takomto riešení nevolajú sami matičiari.

Skryť Vypnúť reklamu

Stotisíc euro nie je tak závratná suma, veľa tam toho asi nebude. Pohľad na množstvo zlata vie vyvolať rôzne emócie. Z rozprávok to môže pripomenúť Aladína či Ali babu, z reálneho života bohužiaľ skôr dokumenty z triedenia majetku väzňami, ktorí dostali tú výsadu, že nešli na smrť okamžite.

Čakám, s čím sa do reálneho života odprezentuje Matica slovenská.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu