Preliezť? Podliezť? Postaviť si vlastný?

Východonemecký vojak na známej fotografii uteká. Možno iba podvedome tuší, že opatrenia z augusta 1961, kedy sa zablokovali hranice v Berlíne, sú v prvom rade namierené proti nemu. Možno sa rozhodol na poslednú chvíľu, bol ochotný zariskovať, opustiť rodinu a priateľov alebo ich nasledovať. Krátky okamžik zvažoval pre a proti, až zmenil svoj doterajší život. Aj za cenu, že ho riskoval. V Zlatých Moravciach pribudol ďalší plot, ktorý, ako obdobné stavby inde na Slovensku či v Čechách, býva často nesprávne označovaný ako berlínsky múr. Ešte som nepočul o niekom, kto spoza takého plota chce zdrhnúť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Každý plot má bráničku a nech si ho majiteľ postaví z akéhokoľvek dôvodu, bránička mu vŕzga tak intenzívne, ako on je ochotný komunikovať s okolím. Ploty a múry na slovenských sídliskách nemajú svoj Checkpoint Charlie, sú bez bráničiek, majú ale svoj začiatok a koniec, dajú sa slobodne obísť. V Zlatých Moravciach si ho postavili obyvatelia na svojom pozemku, ináč by ho nehradili s fondu opráv a údržby bytového domu. Ich plot nie je uzavretím sa pred nikým, keby to tak chceli, postavia si aj zvyšné tri ramená na svojom pozemku. Lebo potiaľ siahajú ich práva. Problém bude teda niekde inde, možno práve na rozhraní vedomosti. Kde známej vete: „právo jednotlivca končí tam, kde začína právo iného“, sa rozumie tak, že neprispôsobiví si uvedomia komu a čomu má plot brániť, odmietajú ale uvedomiť si aj to, prečo je to tak. To je to vedomie o vlastných právach a nevedomie o právach iného. Nikto im nemôže a ani nechce zabrániť obísť plot a voľne sa pohybovať všade tam, kde to je dovolené. Nikto im nemôže prikázať, aby sa za ten plot vrátili a žili tak ako žijú doteraz. Sami si vybrali taký život, lebo majú dostatočne vyvinuté vedomie o tom, čo môžu. Stačí už len naučiť sa, čo musia a hneď si môžu postaviť vlastný plot. Bez stĺpikov a pletiva, avšak viditeľnejší, taký, ktorý ich oddelí od nich samých. Na začiatok stačí metla, nesmie ale byť darovaná. Ak sa pre ňu nerozhodnú sami, je všetko vysvetľovanie zbytočné.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

165 kilometrov berlínskeho múru nemalo izolovať Západný Berlín, ohraničovalo 108 333 kilometrov štvorcových NDR. Fatálnejšia chyba východonemeckých súdruhov, ako nejaké lyžičky z plastu. Pár metrov plotu v Zlatých Moravciach, ani inde na Slovensku, nemá oddeliť neprispôsobivých od zbytku širšej komunity, má ich vyhnať z ich vlastnej. Lebo väčšinou im patrí iba to a čím okatejšie svoj jediný majetok vystavujú cudzím očiam, tým pevnejšie ho držia v rukách. Fatálna chyba je teda, v tomto prípade, na cudzej strane plotu.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu