Pahorky štrku, chodníčky svíň a napájadlá na Sihoti

Tesne za devínskym kameňolomom sa oddeľuje Karloveské rameno a vytvára ostrov Sihoť. Hladina v ramene opäť poklesla a umožňuje prechod na spletitý porast ostrova. Že sa aj zadýcham cestou do kopca som netušil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Na ostrov som už párkrát zašiel, ale vždy iba v miestach okolo Vodárenského múzea, na západnom cípe som ešte nebol. Zlákalo ma iba to, že je možné suchou nohou prejsť. Potom som si už ale cestu nevolil, terén ma nútil prijať najschodnejšiu trasu. Najčastejšie to bolo cez miesta rozryté svinskými rypákmi, musí tu byť tých divokých prasiat dosť. V normálnom lese by ma to až tak nezamestnávalo. V to skoré, horúce popoludnie, kedy som na Sihoť prišiel, som bol presvedčený, že zvieratá sú zalezené v chládku v húštinách. Problém je v tom, že Sihoť je väčšinou v chládku a samé húštie. Aj keď slnko dopadá na voľný pľac predo mnou, v meter vysokom podraste ich môže byť aj dvadsať a nemám šancu ich uvidieť skôr, ako na mňa vybehnú. Chodníček ma doviedol k jednému a neskôr k viacerým napájadlám, brehy boli plné stôp. Stále som rozmýšľal, či mám našľapovať ticho (nie veľmi sa dá) a dúfať, že prekvapím nejakú volavku, alebo mám robiť rambajz, aby som tie svine vopred upozornil, že im nič zlé nechcem. Volavky o mne vedeli skôr, než som zaregistroval že vzlietli. Tak som robil trošku hluk a asi po necelej hodinke som prešiel krížom cez ostrov k hlavnému toku. Pár desiatok metrov, ale neponáhľal som sa, motal sa krížom krážom a ľutoval, že som si nevzal fľašu s vodou.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Mŕtve ramená a mláky rôznych rozmerov, ich brehy, často strmé a neschodné, sú plné stôp srncov a diviakov. Je to tam malebné, aj keď, nedá sa nepočuť večný lomoz z neďalekého „lomu“.

Obrázok blogu


Nejedná sa o ozajstný lom, tento pahorok štrku vysoký asi 8 až 10 metrov je na ostrove. Hneď za ramenom, na devínskom brehu sa nakladače zahryzávajú do podobnej haldy a sypú štrk na korby. Ako staré sú tie pahorky, druhotný produkt prehlbovania plavebnej dráhy netuším. Tak isto neviem, či budú niekedy autá odvážať štrk aj z ostrova.

Obrázok blogu


Z pahorku je pekný výhľad na rameno a hlavný tok. Uvažoval som o okúpaní, len som sa bál čo je asi na dne.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu


Z pahorku som si aj zamával. Netušil som, že vyliezť na haldu sypkého štrku nie je len tak. Už hore som ale tušil, že cestou dolu sa so mnou toho povalí viac.

Obrázok blogu


Keď tade prejde sviňa, hádam to zvládnem aj ja. Chodník ma zaviedol k hlavnému toku.

Obrázok blogu


A k ďalšiemu napájadlu, od Dunaja ho delil iba umelý násyp vpravo.

Obrázok blogu


Volavky som vyplašil viackrát, keby čučali a nevzlietli, nezbadám ani jednu.

Obrázok blogu


Tvrdohlavá huba, ale aspoň rastie rovno.

Obrázok blogu
Obrázok blogu


Ostatné sa musia dosť zvŕtať, klobúky frajersky postrčené do tyla.

Obrázok blogu


Čo hnije, z toho hneď vyrastá niečo iné, toto vyzerá na niečo ako orchidea, keď som zistil, koľko ich u nás rastie, prestal som pátrať.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu