Oberá nás Matovič o naše ústavné práva?

Demokracia bez volebného práva, ktorého súčasťou je aj právo byť volený, nie je demokraciou. Majú na Slovensku občania za rovnakých podmienok prístup k voleným funkciám?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Pred pár dňami som si na portáli Aktuality.sk prečítal článok s veľavravným názvom „OĽaNO-NOVA svoje členstvo pre ľudí neotvorí“. Nuž priznám sa na túto tému som chcel napísať blog dlhšie a tak mi toto prišlo vhod a nakoplo ma to k jeho napísaniu.

Čo hovorí Ústava SR a zákony?

Občan vykonáva svoju moc štáte okrem iného prostredníctvom volených zástupcov – poslancov (čl. 2). Na správe vecí verejných sa občania podieľajú aj slobodnou voľbou svojich zástupcov (čl. 30 ods.1). Občania majú za rovnakých podmienok prístup k voleným a iným verejným funkciám ( čl. 30 ods.4). Podrobnosti o voľbách poslancov NRSR ustanoví zákon (čl. 74 ods.3). Týmto je zákon č. 333/2004 Z.z. o voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky Podľa ktorého môže občan kandidovať do NRSR len na základe kandidátnej listiny predloženej politickou stranou a preskúmanou a registrovanou ústrednou volebnou komisiou (§ 18 a nasl.).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto môže teda kandidovať a kto môže kandidovať za OĽaNO?

Vychádzajúc z vyššie uvedeného je jasné, že inak ako na kandidátnej listine politickej strany sa kandidovať do NRSR nedá.

Ale ako kandidovať prostredníctvom „politickej strany“, ktorá má štyroch členov a ktorej spôsob kreovania kandidátnej listiny je absolútne nejasný a podľa mňa absolútnej závislý na osobe predsedu Igora Matoviča? Pravdepodobne len tak, že si Vás predseda Igor a jeho družina vyberú. Teda nie tak, že na základe princípov daných stanovách sa na listinu prepracujete. Takže ak chcete byť volený, musíte byť v prípade OĽaNO v dobrom vzťahu k jeho predsedovi prípadne ho nejako presvedčiť ( aby som mu nekrivdil ), a takto sa na kandidátku môžete dostať. Nie ste teda nezávislou osobnosťou, ale osobou závislou na vôli Igora Matoviča Vás tam dať.

SkryťVypnúť reklamu

Takto opísaný postup by veľká časť populácie nazvala inak.

Obmedzenie demokracie?

Pretože OĽaNO pre ľudí členstvo neotvorí, nemôžete do nej vstúpiť a teda nemáte ani možnosť dostať teda na kandidátnu listinu a teda ani do NRSR kandidovať a v neposlednom rade teda stať sa poslancom inak ako spôsobom vyššie opísaným. Suma sumárum Igor Matovič síce bojuje síce za demokraciu „vonku“ voči jeho politickým konkurentom, ale nie za tú vnútornú v jeho strane.

V tejto súvislosti stojí aj za zamyslenie čo okrem jeho osoby a jeho troch spolupútnikov volíme? Politický program. Nejakú ideu? Asi sotva, koniec koncov to vyprodukuje keď v strane sú len štyria členovia a kandidáti sú známy mesiac dva pred voľbami s tým, že nikto nemá istotu či na nej bude alebo nie. Asi málokto by pracoval na nejakom programe, ktorý bude presadzovať niekto iný a ten iný prečo by presadzoval program niekoho iného? Inak vynárajú sa tu aj ďalšie otázky napr. obsadzovanie iných volených funkcii napr. predsedov samosprávnych krajov atď, ale aj iné. Takže si sami odpovedzte či pri existencii takejto strany existuje právo byť volený a teda či takýto subjekt teda demokraciu neobmedzuje.

SkryťVypnúť reklamu

Zmení návrh predsedu parlamentu Danka niečo?

Som skeptický, že pánovi Dankovi ide o odstránenie vyššie uvedených nedostatkov, skôr tu ide o cielený útok na svojho politického rivala, ale netreba zabúdať, že pri zdôvodňovaní svojho návrhu bude mať po ruke tieto pádne argumenty, ktoré mu Igor Matovič predkladá priamo na striebornej tácke. Samozrejme, že keď zákon v podobe akú si želá presadí, bude to celkom zbytočné, pretože Matovičovi nebude nič brániť v tom aby stanovi upravil tak aby to bežalo všetko po starom.

Záver.

V spomínanom článku som sa okrem iného aj oboznámil s tým, že Igor Matovič pre TASR uviedol, že „ľudia v súčasnosti nechcú byť členmi strán“. Ako k tomu došiel? Prečo hovorí za nás? Ako sa potom 150 ľudí dostalo na jeho kandidátku? Lebo nechceli? Je to v podstate to isté ako zakázať autá s odôvodnením, že ľudia aj tak chodia pešo, tak načo autá. Nechcem ani rozmýšľať nad tým, že čo by sa stalo keby každá strana začala uvažovať ako Igor Matovič. Zostalo by nám len právo voliť Matovičov a jeho závislo - nezávislých, alebo zakladať svoje nové strany najlepšie s počtom členov 4 a stále dookola a takto kandidovať. Inak pán Matovič vytvorením tohto „novotvaru“ vlastne neguje niekoľko storočný vývoj parlamentnej demokracie, kde politické strany s početnou členskou základňou zohrávali a zohrávajú nezastupiteľnú funkciu a predstavujú prierez názorov spoločnosti, nejaké hodnotové smerovanie atď. Ale nič z tohoto u OĽaNO neplatí.

SkryťVypnúť reklamu

Úplným záverom. Matoviča nepovažujem, za podliaka. Bojuje za veľa správnych vecí, len inštrument, ktorý na dosiahnutie tohto cieľa používa považujem za pochybný, ktorého neželaným dôsledkom je to čo som tu opísal. Ale aby som mu nekrivdil ďalšia opozičná SAS so svojimi cca 200 členmi na tom veľmi lepšie nie je a SME RODINA – uvidíme.

Súvisiace:

https://www.aktuality.sk/clanok/404091/olano-nova-svoje-clenstvo-pre-ludi-neotvori/

Dušan Uhrin

Dušan Uhrin

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

„Pravda je nezvratná. V panike ju môžeme odmietnuť, v nevedomosti sa jej vysmiať, v zlomyseľnosti ju prekrútiť, ale ona zostáva.“– Winston Churchill Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu