Prezidentka skúša.

Tak zdá sa konšpiračná záhada fotky dúhového osvetlenia Grasalkovičovho paláca šíriaca sa ako oheň na drevenej povale na sociálnych sieťach je rozlúštená. Všetko je inak. Jedná sa len o skúšku osvetlenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Tak zdá sa konšpiračná záhada fotky dúhového osvetlenia Grasalkovičovho paláca šíriaca sa ako oheň na drevenej povale na sociálnych sieťach je rozlúštená. Všetko je inak. Jedná sa len o skúšku osvetlenia resp. o skúšku farebných kombinácii nakoľko palác je v rekonštrukcii a nastavuje sa jeho osvetlenie vrátane možností rôznych farebných tónov okrem bežného bieleho.

Internetom šíriaca sa fotografia dúhového osvetlenia priečelia prezidentského paláca bola dnes za jasotného džavotania komentujúcich vysvetlená hovorcom prezidentky nasledovne:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Internetom sa šíri dezinformácia, že Prezidentský palác má nové osvetlenie a že je nasvietený na dúhovo. Nie je to pravda a mrzí ma, že to preberajú aj seriózne médiá a novinári, hoci im stačí prísť si pozrieť palác a na vlastné oči sa presvedčiť, či a ako je nasvietený. Fotky, ktoré sa takto šíria, sú len fotkami zo skúšky funkčnosti svietidiel.

Prezidentský palác sa stále rekonštruuje a v týchto dňoch sa testuje a nastavuje aj jeho osvetlenie. Dočasne je preto možné vidieť rôzne režimy aj rôzne farebné kombinácie. Nové osvetlenie bude plne rešpektovať to, že budova je národnou kultúrnou pamiatkou a sídlom hlavy štátu, a zvýrazní jej významné architektonické prvky. V budúcnosti bude možné palác výnimočne osvetliť v rôznych farebných tónoch pri špeciálnych príležitostiach.

SkryťVypnúť reklamu

Bežne však bude osvetlený bežným bielym svetlom. Tak, ako je na priloženej fotke.

Martin Strižinec, hovorca“

Obrázok blogu

Vyplývajúc z vyššie uvedeného:

  1. Palác nie je nasvietený na dúhovo, palác je osvetlený na bielo. Kto neverí nech tam beží presvedčiť sa na vlastné oči. Žiadna dúhová, prelud, konšpirácia, šírená aj serióznymi médiami a novinármi okrem tých konšpiračných.

  2. Fotky sú len fotkami funkčnosti svetiel, ktoré doteraz riadne svietili. Ťažko si predstaviť prezidentský palác osvetlený doteraz petrolejovými lampami – nechápete?

  3. Dočasne je preto možné vidieť rôzne režimy aj rôzne farebné kombinácie – teda boli iné, len to nikto z 500.000 Bratislavčanov ich nevidel. Ale čo sa nevidelo neznamená, že nebolo.

  4. V budúcnosti bude palác výnimočne osvetliť v rôznych farebných kombináciách, čo treba chápať ako dar, lebo kancelária prezidenta v roku 2019 zistila, že existujú aj iné farby okrem bielej.

  5. Takto osvetliť palác bude v budúcnosti možné teda pri špeciálnych príležitostiach – nikto nevie akých ale kancelária nám to iste v pravý čas oznámi.

  6. Dúhová kombinácia sa v statuse nespomína.

Nie dúhovo ale na bielo:

Preludu uveril a dezinformáciu šíril okrem iného aj novinár Eugen Korda. Na jeho obranu len toľko že sa mu nepáčil.

Obrázok blogu

Zistenie funkčnosti:

 K zisteniu funkčnosti elektrického osvetlenia sa používa skúšačka napätia. Po takomto preskúšaní elektrikárom, stačí do objímky dať žiarovku (nie nutne farebnú) a zistiť vizuálne či osvetlenie je funkčné.

Rôzne režimy:

 Zistenie estetického vzhľadu na priečelí paláca sa môže vykonať nasledovným spôsobom. Osadí sa elektrická svetelná hadica príslušnej farebnej kombinácie, následne sa ohliadne, odfotí a tento proces možno opakovať následne aj viac krát s použitím rozličných farebných kombinácii, prípadne aj za denného a nočného svitu. Získané fotografie budú slúžiť k zisteniu estetičnosti tej ktorej kombinácie.

SkryťVypnúť reklamu

A teraz Vážne:

 Kombinácia farieb na konšpiračnej fotke sa bude dať použiť v „nespočetných príležitostiach“ - až na to že ma okrem jednej iná nenapadá.

 To že pri „skúške osvetlenia“ pani prezidentka trafí akurát kombináciu dúhovej sa rovná pravdepodobnosti, že Kotleba daroval 1488 bez fašistického motívu.

 Snažne prosím pri skúške vianočného osvetlenia nepoužívať túto farebnú kombináciu. Teda aspoň pevne verím že vianočné osvetlenie bude.

 Ďalej tiež z hlbokou pokorou prosím aby nás tento úrad nemal za hlupákov, ktorí sú schopní akceptovať každé vysvetlenie. To, že je p. prezidentka progresívneho zmýšľania vieme a teda nám je jasný aj jej vzťah k LGBT komunite, takže vysvetlenie v tomto smere by sa mi javilo rozumnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

P.S.: Nie som agent Ruska, Číny a ani volič Kotlebu, ktorý bol týmto činom asi nesmierne potešený.

Dušan Uhrin

Dušan Uhrin

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

„Pravda je nezvratná. V panike ju môžeme odmietnuť, v nevedomosti sa jej vysmiať, v zlomyseľnosti ju prekrútiť, ale ona zostáva.“– Winston Churchill Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu