Právo vyjadriť vlastný názor

Počúvame to denne, z každej strany. Naša republika je demokratická krajina, Slováci sú slobodní obyvatelia s právom vyjadriť svoj názor a následne si ho obhájiť. Naozaj je to tak ? Skutočne je beztrestné, a to nie len z právneho hľadiska, povedať nahlas, čo si myslíme ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Každý z nás si vytvára vlastné názory na jednotlivé skutočnosti. S niektorými súhlasíme, iné považujeme za nesprávne. To je unikátny uhol pohľadu každého človeka. Nie vždy však povedzme svoj nesúhlas môžeme argumentovať verejne. Ide o to, že ľudia s nami nemusia súhlasiť, nakoľko ich pohľad na tú istú situáciu sa môže značne líšiť. Tí slušnejší taktne vyjadria svoje presvedčenie o našom omyle, no nájdu sa aj takí, ktorých reakcia môže byť nepríjemná, ba až zosmiešňujúca.

Mnoho ľudí, najmä mladých, má potrebu vždy prezentovať svoj názor okoliu. Osobne si myslím, že práve toto je ten správny prístup. Ozvať sa. Vždy nahlas vyjadriť svoj názor, hoci nie vždy musí byť správny. Máme predsa nárok na prejav. Ak človek podáva svoje myšlienky v estetických i spoločenských medziach a nesprevádza svoje monológy prehnanými emočnými výlevmi ani nevhodným slovníkom, je v poriadku prezentovať svoje domnienky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo teda ľudia mlčia ? Prečo sa neozvú práve v situáciách, keď sa od nich vyžaduje komentovať situáciu zo svojho uhla pohľadu a podľa vlastného presvedčenia ?

Mlčíme, pretože sa bojíme. Bojíme sa práve toho, že náš názor nebude pochopený a akceptovaný. Bojíme sa tvrdého úderu pod pás, keď nás ostatní vysmejú a označia našu výpoveď za hlúpu, že niekto s udiveným výrazom nazve naše presvedčenia za nereálne a pomyslí si pritom, ako vôbec dokážeme veriť v také nezmysly.

Jediným možným riešením je prekonať tento iracionálny strach. Nie je sa čoho báť. Je úplne prirodzené, že niekto z tých vyše siedmich miliárd osôb na našej planéte bude mať iný názor ako vy. Máte však plné právo podať svoje presvedčenie. Musíte si stáť za tým, čomu veríte, a nemať strach z reakcie spoločnosti. Pamätajte, že vaše názory vám nikto nemôže zobrať a ak je aj váš pohľad na vec odlišný, to ešte neznamená, že je nesprávny. Vysvetlite ľuďom, prečo máte práve vy pravdu. Bojujte za to, čomu veríte a využite naplno možnosť ozvať sa. Nie je dôležitá odozva okolia. Dôležité je stáť si za svojimi názormi a ísť v živote za svojimi cieľmi a snami.

Bianka Dzurňaková

Bianka Dzurňaková

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Live, not just survive Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu