Keď mladí ľudia utekajú zo Slovenska

Pri všednom surfovaní po sociálnej sieti ma zaujal príspevok, ktorý pridala jedna „fanynka“ na, podľa mnohých názorov nepravý, profil alebo fanstránku Róberta Fica. Ak vynecháme všetky vulgarizmy, mladá dievčina hovorila o neschopnosti zamestnať sa v Slovenskej republike napriek získanému vysokoškolskému diplomu. Podľa jej slov sú jej vedomosti ako absolventky bakalárskeho štúdia nedostatočné a zamestnávatelia pochopiteľne uprednostňujú magistrov. Paradoxne, magisterský titul už nemôže byť zamestnávateľom dostatočne finančne ohodnotený, pretože nemá prostriedky na zaplatenie pracovníka s takto kvalitnými vedomosťami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Z tohto príkladu vyplývajúca otázka je prostá: Aké vzdelanie je potrebné na nájdenie si práce, a teda schopnosti zabezpečiť vhodné životné podmienky pre seba, poprípade pre svoju rodinu, v našom štáte ?

Pod už uvedeným príkladom sa v komentároch rozpútala divoká diskusia. Veď to všetci dobre poznáme, ak sa niekto odváži začať, je takmer nemožné ukončiť debatu, nie to ešte dospieť k jednoznačnému záveru. Hoci sa jedná o neoficiálny príspevok, mladá študentka si našla v priebehu niekoľkých hodín tisícky slovenských i českých priaznivcov. Názory boli prevažne jednostranné. Mladí ľudia prevažne zastávajú názor, že v prípade možností by mala dnešná mladá generácia čo najskôr opustiť Slovensko. Zamestnať sa, v lepšom prípade už študovať v zahraničí. Niekde, kde je ekonomická situácia perspektívna, politici myslia aj na všedných obyvateľov a minimálna mzda skutočne priamo úmerne zodpovedá potrebám ľudského minima.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A potom moju pozornosť upútal krátky, no úplne trefný komentár hodnotiaci situáciu ako problém, za ktorý si Slováci môžu sami. Pretože koho sme si ako národ za premiéra zvolili, takého premiéra aj máme. Môžeme tu hovoriť o hlúposti národa, no nie je to tak dávno, čo vo voľbách dala väčšina svoj hlas práve Ficovi.

Podľa môjho názoru nejde o to, že by slovenskí občania nevedeli, koho volia. Veľmi dobre si boli vedomí toho, že žiadne zázraky sa u nás diať nebudú, nech už zvolíme kohokoľvek. A práve to je ten problém. Možnosť voľby máme a patrične ju aj využívame, len nie je z čoho vyberať. Pretože, ako bolo poznamenané v úvode, inteligentní ľudia uvedomujúci si svoje kvality balia kufre a žiadajú o občianstvo v jednej z vyspelých krajín na opačnom konci sveta, kde bude ich práca finančne dostatočne ohodnotená, kde nežijú od výplaty k výplate a neživia svojimi daňami politikov a nepracujúce menšiny, ktorých ukončené vzdelanie je prvý stupeň základnej školy. Nikto z týchto ľudí s možnosťou odchodu neostáva na Slovensku dlhšie, než je nutné na ukončenie strednej školy či univerzity. A tých pár, čo tu ostane, je len tou malou časťou, ktorá síce Ficovu vládu nevolila, ale jej voľba bola prehlasovaná. A určite ani jeden z týchto ľudí nepatrí medzi slovenských politikov. Pretože to celé vyzerá tak, že ak niekto v tomto štáte už skutočne moc má a má možnosť s trochou snahy dosiahnuť veľké zmeny, radšej túto moc využije vo vlastný prospech. Predsa nie je nad vyššie dobro.

SkryťVypnúť reklamu

Síce nie som politológ-expert, ani nepoznám presné čísla v oblasti ekonomiky, patrím však do skupiny mladých ľudí, ktorí svoju budúcnosť plánujú mimo tejto banánovej republiky. A musím povedať, že nie som jediná, ani jedna z mála vo svojom okolí. Pretože aj podľa môjho laického názoru smeruje táto situácia v prípade nezaznamenania pozitívnej zmeny v blízkej budúcnosti jedine k tomu, že o pár rokov budú žiť v našej krásnej krajinke jedine Rómovia, dôchodcovia a politici.

S takýmto prístupom sme jednoducho bezperspektívnou krajinou.

Bianka Dzurňaková

Bianka Dzurňaková

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Live, not just survive Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu