Skutočný význam

Všetci dobre poznáme rozbor diela na hodinách literatúry. Snáď neexistuje školák, ktorý by od svojej profesorky stále dookola nepočúval tú istú, často kladenú otázku: Aký je rozdiel medzi témou a ideou ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Téma a idea.

Stručné zosumarizovanie obsahu básne verzus ozajstný význam. Alebo teda o čom báseň je a čo ňou chcel autor v skutočnosti povedať. Nie vždy sú totižto veci také, ako na prvý pohľad vyzerajú.

Vyslovené slová môžeme taktiež pochopiť dvoma spôsobmi. Náplň nášho rozhovoru s človekom nemusí byť identický s hlavnou myšlienkou. Rozhovor o šťastí neznamená, že sme šťastní. Chceme ním často poukázať na osobný vnútorný smútok. Alebo ak neustále vyčítame priateľom ich nezúčastnenosť, nie je cieľom uraziť ich či hádať sa, ale prinútiť ich zamyslieť sa nad časom, ktorí s nami trávia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slová.

Slová vedia klamať. Dokážeme vytvárať falošné dojmy výberom slov, intonáciou hlasu, mimikou tváre. Je to určitý spôsob sebaobrany. Akýsi pud sebazáchovy nám našepkáva, že nie vždy je vhodné vyjadrovať svoje myšlienky a pocity priamo.

Nedôverujeme ľuďom.

Vymýšľame si.

Klameme.

Práve preto je dobré mať pri sebe ľudí, ktorí nás poznajú a presne vedia, ako sa v skutočnosti cítime. Pri nich sú akékoľvek slovné hračky a pretvárky zbytočné. Môžeme im plne dôverovať a bez zlého pocitu sa zveriť, odhaliť ten pravý „meaning“.

Nehrajme sa na niekoho, kým v skutočnosti nie sme. Nebojme sa vyjadrovať bez okolkov. Buďme priami, otvorení a hlavne úprimní.

SkryťVypnúť reklamu



Bianka Dzurňaková

Bianka Dzurňaková

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Live, not just survive Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu