Škola na dotyk - nebojte sa dotknúť školy

Čo sa stane, keď sa dajú dokopy desiatky odhodlaných učiteľov z desiatich slovenských škôl s 300 tabletmi, dvadsiatimi notebookmi a desiatimi interaktívnymi displejmi? Vznikne projekt Škola na dotyk, ktorý bol minulý týždeň oficiálne spustený.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Dotykové technológie sa v školskom prostredí testujú po celom svete. Prvé pokusy máme aj na Slovensku a v Čechách - v Banskej Štiavnici, Nových Zámkoch, alebo v pražskom EDUCAnete. Niektorí vidia v tabletoch budúcnosť vyučovania, iní sú skeptickejší a tvrdia, že technológie nie sú vždy zmenou k lepšiemu. EDULAB a spoločnosť Samsung sa rozhodli overiť potenciál dotykových technológií v praxi v doteraz najväčšom slovenskom projekte svojho druhu.

Tablet pre každého žiaka v desiatich triedach

Tablety sme vyberali s dôrazom na kvalitu a možnosť písania špeciálnym perom. Chceli sme, aby žiaci dostali okrem rýchleho hardvéru aj možnosť písať si poznámky tak, ako boli doteraz zvyknutí. Preto sme do projektu vybrali tablety Galaxy Note 10.1, ktoré majú špeciálnu dotykovú vrstvu, na ktorú sa dá písať perom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem toho je desať vybraných tried vybavených dotykovým displejom, ktorý má oproti klasickým interaktívnym tabuliam veľkú výhodu - má stále výsoký kontrast a HD rozlíšenie. Tablety a displej sú prepojené špeciálnym softvérom, ktorý umožňuje zdieľanie obrazovky ľubovoľným smerom, ovládanie tabletov na diaľku, distribúciu učebných materiálov a mnoho ďalšieho. Každá trieda dostane nový nábytok, ktorý umožní flexibilné usporiadanie - ako na frontálne vyučovanie, tak aj na skupinovú prácu.

Technológie sú začiatok

Uvedomujeme si fakt, že technológie sú len prostriedkom. Bez kvalitných učiteľov sú len málo užitočné. Na školách zapojených do projektu to tak nebude. Každý učiteľský tím bude vytvárať video blogy a didaktické materiály, ktoré budú zdieľať a tak poslúžia ako inšpirácia pre ostatných kolegov. Žiaci zas pripravia projekty, ktoré s tabletmi vytvoria a ich prezentáciu zaznamenajú. Okrem toho v rámci kreatívnych dielní objavia, ako sa dá tablet použiť nielen na hranie. Všetky materiály budú dostupné širokej verejnosti na stránke projektu. Prvé materiály zverejníme začiatkom druhého školského polroka.

SkryťVypnúť reklamu

V mene organizačného tímu projektu z Neziskovej organizácie EDULAB a spoločnosti Samsung ďakujem všetkým zapojeným školám a pedagógom, ktorí sa odhodlali skúsiť niečo nové. Pevne veríme, že to pre nich bude produktívny a zmysluplný krok do neznáma.

Pozrite si tiež úvodné video, ktorým sme odštartovali tlačovú besedu 5.12.2013:

Ak Vás zaujíma zoznam škôl zapojených do projektu Škola na dotyk, nájdete ho tu: http://www.skolanadotyk.sk/skoly.html

Ako to vyzerá keď sa v škole učí s tabletmi si môžete pozrieť tu:

Ján Machaj

n.o. EDULAB

edulab

edulab

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezisková organizácia, ktorej cieľom je hľadanie podoby školy v 21. storočí. Zoznam autorových rubrík:  EDULAB - projektyZažili sme v EDULAB-eUčime digitálneNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu