Hitler chodil na párty k herečke židovského pôvodu

Písmo: A- | A+

Ale jej film v Nemecku zakázal.

Volala sa Heddy Eva Maria Kiesler, narodila sa vo Viedni v rodine bankára v roku 1913 a zomrela pred pätnástimi rokmi (19. januára 2000) pri floridskom Orlande. Ako osemnásťročná sa objavila na filmovom plátne a romantický česko-rakúsky film Gustava Machatého okamžite vyvolal škandál. Dievčina, o ktorej je reč a ktorá až v Amerike dostala meno Hedy Lamarr, bola vraj najkrajšou herečkou vtedajšieho sveta. Asi aj preto, že bola prvá, ktorá sa objavila vo filme nahá. Film sa volal Extáza.

Erotika Extázy pobúrila Vatikán, pápež Pius XII. ho odsúdil, Adolf Hitler ho zakázal a režisér Machatý získal cenu za réžiu na filmovom festivale v Benátkach, Extáza ovplyvnila aj budúceho slávneho Ingmara Bergmana, ale po úspechu na festivale boli tvorcovia nútení "nahé" miesta odstrániť.

Koncom tridsiatych rokov bola už Lamarr slávnou v Hollywoode, jej partnermi boli Clark Gable a Spencer Tracy (Tekuté zlato), a Samson a Dalila, film Cecila B.De Milla s Lamarr v hlavnej úlohe získal Oscara.

Paradoxne v čase, keď by ju bol bývalý obdivovateľ a návštevník jej večierkov Hitler odprevadil pre jej pôvod do koncentráku, nakrúcala Lamarr film za filmom, stihla sa šesťkrát vydať, mať tri deti a aktívne sa zapájať do rôznych akcií proti nacizmu, dokonca sa podieľala na vynáleze, ktorý bol základom pre americký systém satelitnej obrany (princíp koordinovanej zmeny frekvencií, dodnes používanej v mobilných telefónoch).

Svet je plný paradoxov. Dnes by sa nad tým kratučkým záberom jej krásneho nahého tela za akýmsi kríkom už nik nepozastavil, naopak. Čím viac akejkoľvek nahoty, tým lepšie zisky a pornografia zatieňuje umenie.

Nikoho už nič neprekvapuje, dokonca ani znetvorené telá obetí vraždiacich maniakov alebo horiaca fakľa jordánskeho pilota...A všetci mlčia. Žijeme na pokraji rozumu.

Skryť Zatvoriť reklamu