"Kam zmizli dramaturgovia"?

Písmo: A- | A+

Pýtal sa dnes v divadle Archa v Prahe na odovzdávaní Cien českej filmovej kritiky renomovaný moderátor Václav Moravec.

Českí filmoví kritici vyberali do finále z päťdesiatich celovečerných a dokumentárnych filmov, čo vznikli v roku 2014 v pre nás už cudzej krajine. Medzi nominovanými na víťazstvo boli, ako to už býva príjemným (a obojstranným) zvykom aj Slováci, hoci skvelá Judit Bárdos (film Fair Play) má maďarskú národnosť. Martin Žiaran (známy z mnohých slovenských titulov) získal pri rovnosti hlasov Cenu za najlepšiu kameru (Hany) spolu s Jaromírom Kačerom (Místa).

Dokumentarista Martin Dušek víťazstvom obhájil film K oblakom vzhliadame a objavom roku sa stal obľúbený ešte stále mladík, režisér a scenárista Jiří Mádl (aplauz a výskot v sále, najmä zo strany "jeho" detských hereckých predstaviteľov filmu Pôjdeme k moru).

Za najlepšieho herca odhlasovali filmoví kritici Martina Fingera z filmu režiséra Ondřeja Sokola (aj Partička) Krásno, najlepšou herečkou sa stala Klaudia Dudová (konkurentka našej Bárdos) z filmu Cesty ven.

A sme pri najocenenejšom filme. CESTA VEN získala Cenu za scenár (film bez absentujúceho dramaturga), Cenu za réžiu , Cenu za produkciu a stal sa aj najlepším filmom roku 2014. Oným najocenenejším mužom nie je nikto iný ako Petr VÁCLAV (kto trošku sleduje smerovanie českého dramatického umeleckého slova a filmového špeciálne, tomu netreba Petra Václava predstavovať).

Navyše Václavovou témou sú často zatracovaní ľudia, Rómovia na okraji spoločnosti. V príhovore akcentoval súcitnejšie vnímanie rozdielnej ľudskej jedinečnosti, hoci, ako ho v závere doplnil Václav Moravec, ani v Česku to nemajú jednoduché. "Predstavitelia tejto zeme akoby zámerne používali NEDOHODU miesto DOHODY", dodal na záver večera.

Tam aj tu skrátka chýbajú výnimoční dramaturgovia.

Skryť Zatvoriť reklamu