Vyzeral Ježiš ako jeho najnovší filmový predstaviteľ Diogo Morgado vo filme Syn Boha?

Písmo: A- | A+

V období Vianoc a Veľkej noci vždy narastie akási hraná zodpovednosť masmédií prinášať čo najväčšie množstvo informácií aj o zjave Ježiša zvaného Nazaretský, hoci vlastne nikto nemôže zodpovedne povedať ako vyzeral.

Keď Pontský Pilát vydal zatykač na Ježiša, píše Josephus Flavius v Dobytí Jeruzalema, čerpal informácie z dokumentu, ktorý vytvorili Pilátovi úradníci. Nech si o hodnovernosti dokumentu myslíme čokoľvek, text, ktorý odobrili znalci, hovorí toto: "Muž prostého výzoru, zrelého veku, tmavej pleti, malej postavy, vysoký tri lakte (asi meter štyridsať), hrbatý, s podlhovastou tvárou, dlhým nosom a zrasteným obočím, takže tí, ktorí ho videli, sa mohli naľakať, s riedkymi vlasmi a pútcom uprostred hlavy, tak, ako sa česali nazarejci (ortodoxná časť esejcov z Kumránu) a s krátkou bradou"

Najznámejší americký jasnovidec Edgar Cayce, ktorého volali aj Spiacim prorokom o Ježišovi povedal: "Majstrove vlasy boli červené, miestami zvlnené, jeho prenikavé oči boli modré, až oceľovo sivé. Vážil najmenej 170 libier. Mal dlhé, kuželovité prsty, jeho nechty boli veľmi dobre udržiavané, hoci necheť na malíčku ľavej ruky je dlhý. Je veselý aj v dobe skúšky, vtipkuje aj v dobe zrady. Ježišovo rúcho nie je biele, ale perleťovo sivé a je darom Nikodéma Pánovi."

Prokonzul Palestíny Lentulus poslal rímskemu senátu o Ježišovi takúto informáciu: "Človek ten má postavu vzpriamenú, strednej výšky, vznešenú šľachetnú tvár. Vlasy majú farbu zrelého orecha, splývajú mu hladko až k ušiam, ďalej sa vlnia v trochu jasnejších a lesklých prstencoch, na pleciach ich má rozviate, uprostred hlavy rozdelené ako je zvykom u nazarejcov, čelo má jasné a pokojné, tvár bez vrások a škvŕn vyžaruje pokoj a silu. Pohľad priamy a prenikavý, oči belasozelené, jasné a živé. Keď hromží, je strašný, keď napomína, priateľský a jemný, radostný vo svojej vážnosti. Držanie tela vznešené a vzpriamené, ruky pôvabné, v rozhovore vážny, skromný a málovravný, takže oprávnene sa môže o ňom spolu s prorokom povedať: "Najkrajší vzhľadom spomedzi ľudských synov."

Nepriateľ kresťanov a priateľ cisára Marka Aurélia menom Celsus sa v druhej polovici druhého storočia vyjadril o Ježišovi takto: "Keby naozaj duch boží prebýval v jeho tele, museli by sme predpokladať, že sa odlišoval od iných krásou a vznešenosťou tela, ako aj krasorečníctvom. Nemôžeme totiž uveriť, že by ten, v ktorého tele je niečo božské, nelíšil sa ničím od iných. Zatiaľ ľudia vravia, že Ježiš bol skromného vzrastu a tvár mal takú nepodarenú, že vzbudzovala odpor".

Ľudia vravia...To, čo "ľudia vravia", býva často skreslené...

Skryť Zatvoriť reklamu