reklama

Kde niet rozdielu, tam niet konfliktu

V predvolebnej kampani intenzívnejšie počúvame a čítame o rozdelenej spoločnosti, akoby šlo o prírodnú katastrofu či mor

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Ak by spoločenské prostredie nebolo politicky (názorovo) rozdelené, nepotrebovali by sme systém parlamentnej demokracie. Všade navôkol bezdejovosť, strata motivácie. Nebolo by za čo bojovať, pretože všetci by sme boli ako z jednej odlievacej formy. Kde niet rozdielu, tam niet konfliktu. Slová klasika sú jasné: väčšina nedorozumení pramení z nerovnakých požiadaviek a nesplnenia dôležitých očakávaní.

Pre demokratický systém nemôže byť nič lepšie, ako otvorené ventilovanie nespokojnosti navonok. Konflikty, krízy, hádky a názorové nezhody sú prirodzeným "hnojivom" pre systém parlamentnej demokracie. Fakt, že niektorí akože politici (a nepolitici) si svoje rozdielne postoje verejne ventilujú cez útočné akcie krčmového charakteru, je z iného "súdka". Podstatné je mať možnosť povedať svoje NIE!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémom nie je "príliš veľa demokracie". Problémom nie je ani množstvo proti sebe stojacich názorových táborov. Problémom je neochota veľkej časti populácie niesť "bremeno" slobody.

Potrebujeme nepokoj a napätie, lebo bez nepokoja a napätia by nebol dôvod ráno vstať z postele.

Potrebujeme niesť "bremeno" slobody, pretože bez "bremena" slobody by sme sa sami stali bremenom.

Na záver opäť slová klasika: Kto chce "kľud" a pokoj, ten nech sa presťahuje na cintorín.

Elena Antalová

Elena Antalová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  553
  •  | 
  • Páči sa:  2 194x

Autorka mnohých, aj ocenených, rozhlas. hier a dramatizácií, poviedok a pásiem, tiež TV a film. projektov. Kedysi redaktorka kultúry. Bývalá členka Rozhlasovej rady. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu