Slovensko rozdelené už aj kvôli pápežovi?

Písmo: A- | A+

A prečo všetci Jánovi Pavlovi II. s detskou láskou v srdci verili a súčasný František je takmer nepriateľ? Vari len nie preto, že sa dal zaočkovať.

Kedysi, lebo tak kázali zvyklosti a Cirkev, povedzme za čias Paccelliho - pápež Pius XII., sme neuvažovali o akýchsi vedľajších úmysloch Svätého Otca. Kresťanská poslušná povrchnosť "kázala" pápeža, noseného ešte na pápežskom stolci, poslúchať a milovať. Bez ohľadu na akékoľvek témy, čo o ňom kolovali po svete, napríklad o spolupráci s fašistami.

Povojnový čas priniesol mnohé zmeny aj do strednej Európy. Najmä jednu veľmi nepríjemnú - komunistický prevrat. Životy zmenil všetkým, ale pre cirkvi prišli zlé časy. Stratili sa mníšky, učiteľky zo škôlok, aj základných škôl. Zmizli aj kňazi, učitelia náboženstva.

Na katolíckom Slovensku však väčšina rodín hovorila o Fatime, kde sa trom deťom v roku 1917 pravidelne zjavovala nádherná neznáma pani.

Na poslednom stretnutí zanechala najstaršej desaťročnej Lucii tri tajomstvá. O dvoch prehovorila, tretie mala zverejniť až pápežovi po roku 1960 (samozrejme nikto nevedel, kto bude v tom roku pápežom). Tretie tajomstvo však neodhalilo nijakú veľkú záhadu, ale podmienka bola, že sa nesmie skôr zverejniť ako v roku 2000. V tajomstve sa píše: "Závoj budúcnosti nebol strhnutý, vidíme cirkev mučeníkov storočia, ktoré sa práve končí, zobrazenú scénu spísanú symbolickým jazykom, ktorý nie je ľahké rozuzliť". Tento komentár uviedol kardinál Joseph Ratzinger (Benedikt XVI.).

Pochopiteľne, spomínané vety reprodukovali mnohí ľudia rôzne. Asi najznámejšou je púť kňazov v bielom, ktorí putovali hore vysokým svahom na vrchol, kde ich vraj mali ukrižovať. Posledný mal vraj kráčať svätý otec. Pravdepodobne toto podobenstvo súviselo s atentátom na Jána Pavla II., 13. mája 1981, ktorý spáchal turecký extrémista. O druhom atentáte sa dozvedáme až po rokoch zo svedectiev pápežovho tajomníka. K druhému pokusu zavraždiť hlavu katolíckej cirkvi došlo vo Fatime, kde sa Svätý Otec chcel poďakovať za prežitý atentát na Svätopeterskom námestí rok predtým.

Prečo však také napätie pred návštevou Svätého Otca na Slovensku?

Ján Pavol II. bol obľúbený najmä u starších ľudí ako jeden z pilierov boja proti komunizmu, čo ho takmer dvakrát stálo život. Hoci zďaleka nebol taký radikálny (mnohí tomu hovoria moderný) ako súčasná hlava katolíckej cirkvi.

A to je pravdepodobne dôvod vzťahu konzervatívnych reprezentantov politických strán. Aj napriek tomu, že mnohí sa snažia tváriť ako liberáli.

Aká je teda odpoveď na otázku z úvodu?

Žeby homosexualita a vakcinácia?

Skryť Zatvoriť reklamu