Výhra Viktora Orbána je prehrou všetkých občanov Maďarska.

Písmo: A- | A+

V nedeľu 06.04.2014 sa u našich južných susedov konali parlamentné voľby, v ktorých podľa očakávaní vyhrala politická strana FIDESZ na čele s Viktorom Orbánom. Podľa predbežných výsledkov získala 45 percent hlasov. Opozičná ľavicová koalícia získala 25 percent a krajne pravicový Jobbik 21 percent. Tesne, ale predsa sa do parlamentu dostala strana s názvom Politika môže byť iná.

Orbán dosiahol aj jedno významné prvenstvo, ako jediný v strednej Európe bude tretíkrát premiérom s veľmi silnou podporou. Týmto sa určite zapíše do politických dejín, aj keď ja by som to zapísal skôr do smutnej kroniky. Aby sme boli objektívny, počkajme ďalšie 4 roky ako sa mu bude dariť. Zoštátniť súkromné peniaze odkladané na dôchodky už nemôže. Kým voliči, ktorí o 10 rokov budú odchádzať do dôchodku prídu na to, že aj vďaka nim dnes ich štát nemá za čo vyplácať dôchodky, bude ich obľúbený premiér dávno za vodou a kto vie, možno aj ,,za Dunajom".

Našťastie nám pripomenul, že voľby sa konali v slobodnej krajine. Keby tak neurobil, kde kto by mohol o slobode krajiny pochybovať. Pre mňa sa naskytá otázka, čo myslel pod slovom ,,slobodná". V prvom rade môžeme pochybovať už aj o samotnej slobode volieb. V posledných rokoch, si totiž páni z FIDESZ-u pripravovali pôdu pre víťazstvo v nedeľňajších voľbách. V druhom rade by som chcel podotknúť, že aj keď voľby obstoja ako demokratické, ale bohužiaľ aj demokracia má svoje slabé stránky. Jednou z nich je, keď si volič môže ,,demokraticky" zvoliť svojho zástupcu z obmedzenej ponuky a v lepšom prípade musí voliť menšie zlo. Pán Orbán a jeho strana nemá konkurenciu. Opozičná ľavicová koalícia nemá čo ponúknuť, iba tie isté otrepané frázy a dávno známe staré, komunistické tváre. Zostáva nám už len krajne pravicový Jobbik, po novom najsilnejšia radikálna strana v Európe, čo tiež nie je žiadna výhra.

Výhra Viktora Orbána je prehrou všetkých občanov Maďarska. Viacerí ekonómovia upozorňujú, že ekonomická situácia v Maďarsku nie je dlhodobo udržateľná a prvé problém sa môžu dostaviť už v najbližších rokoch. Preto si myslím, že nedeľu nevyhral Orbán, ale prehrali voliči, uverili populizmu a propagande, ktoré sú v strednej Európe na toľko rozšírené a budú jediný, ktorí na to doplatia.

Pán premiér si myslí, že Maďarsko stojí „pred bránou novej a skvelej éry". Pri tejto hlbokej myšlienke sa už naozaj nemôžem ubrániť podobnosti s našim premiérom. Neviem sa rozhodnúť, ktorý z nich je väčší populista, to čo robia je len obyčajná propaganda. Všetky úspechy, ktoré krajina dosiahne sú jedine ich zásluhou a všetky problémi sú spôsobené ,,objektívnymi" vonkajšími faktormi. Fico je ľavičiar, ktorý rád privatizuje a takto zachraňuje deficit a dlh. Orbán je pravičiar, ktorý presunul štátne dôchodky zo súkromných penzijných fondov do štátnej kasy. Tu vidieť, že bohužiaľ obidvaja majú ,,radi" súkromný dôchodkový pilier.

Fico aj Orbán využili šancu, keď ľudia mali dosť starých politikov aj z ich kauzami. Svojimi ďalekosiahlymi sľubmi dokázali presvedčiť voličov aby im dali svoj hlas. V ďalších voľbách si lacnými trikmi nepriamo kupovali určité skupiny voličov. Počas ich doterajšej kariéry sa im nedokázal nikto postaviť, majú úplne chýbajúcu alebo veľmi slabú opozíciu. Bohužiaľ, ako nám už minulosť veľakrát ukázala, po vláde jednej strany prichádza pád ekonomiky a najviac na to doplatia obyčajní ľudia ako vy alebo ja!

 

Skryť Zatvoriť reklamu