V tieni Hviezdoslavovom

Kniha Jany Juráňovej Žila som s Hviezdoslavom citlivo načrtáva život ženy stojacej v tieni svojho manžela, život z literárnohistorického hľadiska nevýraznej Ilony. Tieň je o to väčší, že manželom je najväčší slovenský básnik Pavol Orzságh Hviezdoslav.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Juráňová prejavila mimoriadnu schopnosť vcítiť sa do emócií, jemne portrétovať i najmenšie detaily vnútorného rozpoloženia svojej hrdinky. Ilona sa podriadila spoločensky zaužívaným stereotypom a zvykla si na úlohu obetavej manželky. Cielene sú zobrazované najmä tie vlastnosti, ktoré už tak submisívnu ženu tlačia ešte viac do úzadia. Neustále rezonujúci Ilonin pocit nenaplnenosti vlastného života, plynúci predovšetkým z nesplnených ideálov o manželstve, v ktorom sa cíti zanedbávaná, umocňuje i skutočnosť, že sa nikdy nestala matkou. Jej osud aktualizuje príbehy všetkých žien stojacich v pozadí, všetkých žien, ktoré v rozlete pribrzdila „kariéra" ich úspešných manželov.Rozprávanie je budované ako kontrast „prítomnosti" tlmočenej vdovou Orzsághovou a retrospektívnym zachytením jej spomienok, v ktorých dominujú najmä reminiscencie na bezstarostné obdobie štúdií a veľké životné plány a sny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Popri životnom príbehu Ilony sa jasne črtá aj ten Hviezdoslavov. Útla knižka nám umožňuje nahliadnuť do neliterárneho života básnika. Juráňová ho skladá z piedestálu a robí tak buď prostredníctvom Iloniných zamyslení alebo opisom jeho vlastného konania. Javí sa ako neústupčivý, samoľúby a často panovačný muž neznášajúci kritiku.
Pýtam sa však, do akej miery je vnímanie Ilony a súčasne s ním aj osobnosti Pavla Orzságha Hviezdoslava prifarbené autorkiným presvedčením a angažovaním sa vo feministickom hnutí?

Eva Šimonidesová

Eva Šimonidesová

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Eva Šimonidesová, teší ma! Rada čítam, milujem operu a divadlo a vždy sa teším na stretnutie s mojimi priateľmi, obzvlášť s babami z nášho štvorlístku ;), ktoré si nesmierne vážim. Bez nich by som nebola tým, kým som. Mám úžasných súrodencov, s ktorými je vždy zábava. A veľmi ľúbim svojho Libora :). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu