Hrad Revište - čerstvá jazva na zrúcanine

Ruiny hradu Revište patria k skromnejšie navšteovaným na našom území. Možno preto sa z médií nedozvieme o spadnutí značnej časti hradného muriva. Inak tomu bolo v prípade zrútenia časti opevnenia Trenčianskeho hradu. Preto sprostredkúvam zážitok z dnešnej návštevy hradu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Výstup ku zrúcanine hradu Revište je z Revišťského podzámčia strmý, náročný a neudžiavaný. A to nielen prístupová cesta ale aj celý hrad. Ako sa dá dočítať v niekoľkých prameňoch na webe hrad nepatrí nikomu a preto chátra. K hradu existujú evidentne dva prístupy a ja som zvolil ten náročnejší. Aspoň zo začiatku sa mi tak javil. Prekvapanie prišlo o pár chvíľ neskôr. Po prechode z prvého nádvoria s ohniskom a pňami na sedenie k nádvoriu so vstupnou bránou sa mi naskytol pohľad SKAZY. Celé toto priestranstvo bolo zasypané kamennými sutinami. Čerstvými! Celý svah pokrývajú kamene z hradného muriva, pravdepodbne paláca.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Keďže som navštívil tento hrad prvý raz, neodkážem presne určiť tú časť, ktorá spadla. Zosuv muriva sa musel udiať len nedávno. Dá sa to vyvodiť z lístia stromov, ktoré kamenná lavína vytrhla z koreňov a zastavilo ich až opevnenie. Napriek dnešným a včerajším teplotám toto lístie zostalo ešte svieže. Na fotkách, ktoré som urobil, vidno rozsah škôd. Možno ich porovnať so stavom zachyteným v minulosti inými fotografmi.

Po návrate domov som sa snažil dopátrať, kedy sa to prihodilo. Narazil som pritom na zaujímavú aktivitu dobrovoľníkov, ktorí sa snažia hrad opravovať. 

http://ziar.sme.sk/c/6027279/podnikatel-z-modry-zachranuje-hrad-reviste.html

SkryťVypnúť reklamu

Ich aktivita pravdepodobne prichádza prineskoro. Dlhodobá absencia vlastníka, ktorý by sa o svoj majetok staral si vyžiadala svoju daň v podobe zosuvu. Alebo je tomu inak? Združenie na svojom webe informuje o nedávnej činnosti:

Cez víkend 20. a 21. augusta 2011 sa konala naša prvá brigáda na hrade.

... Podarilo sa nám vyčistiť areál hradu od kríkov a suchých stromov. Do strmých svahov sme vytvorili schodíky, nad cisternu sme zmontovali drevený rám...

http://www.hradreviste.sk/domov/item/165-prva-akcia-zdruzenia-na-hrade-reviste

Nech to už je akokoľvek, združeniu pribudlo množstvo práce naviac. Obec, lesy a pamiatkári by starostlivosť o hrad naozaj nemali nechávať na partiu dobrovoľníkov a dávať od pamiatky ruky preč. Očakával by som ich plnohodnotné zapojenie. Táto skaza je aj malým príspevkom do diskusie na tému ako vplýva na hodnoty dlhodobá absencia súkromného vlastníka...

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Túto časť muriva som už na mieste nevidel. Pravdepodobne ide o spadnutý múr.

Obrázok blogu

Brána evidentne bývala priechodná.

Obrázok blogu

Dnešný stav. Dátum 24. 8. o 18 hod.

Obrázok blogu

Ako vidno, kamenné sutiny tlačia na vstupnú bránu a vonkajšie opevnenie. Vedel by sa niekto znalý stavebníctva vyjadriť, či tento tlak nemôže spôsobiť zrútenie ďalších častí?

Dá sa hradu ešte pomôcť?

Peter Fašung

Peter Fašung

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tridsaťtriročný, optimistický, v širokých súvislostiach rozmýšlajúci, v oblasti rozvoja ľudských zdrojov pôsobiaci, ekonómiu slobody ako hobby majúci ... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu