Nadpozemský "Total Life Forever - Foals"

Sú to hudobné myšlienky pretekajúce lievikom reverbu, ktoré sa ozývajú ako ozvena v echu. "Budúcnosť už nie je, čo bývala". A možno prítomnosť je otázna. Sú to práve otázky a nedokončené odpovede, ktoré ponúka Foals a ich hudobná novinka "Total Life Forever".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Foals je mladá 5-členná, ako sami uvádzajú, alternatívna skupina z Oxfordu z Anglicka. Charizma kapely je sústredená nielen v hudbe, ale aj okolo hudobných prejavov speváka a gitaristu Yannisa Philippakisa, gitaristu Jimmyho Smitha, klávesáka Edwina Congreavea, basgitaristu Waltera Gerversa a bubeníka Jacka Bevana. Všetci výborní, priam „matematicky“ presní hudobníci, ktorí o svojich kvalitách presvedčili hneď v prvotine menom Antidotes. Album, ktorého kvalitu a originalitu bolo alebo nebolo možné prekonať? Minimálne niekam posunúť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpovede priniesol dlho očakávaný druhý album Total Life Forever. Necelých 50 minút nadpozemských pocitov zabalených vo „foalskej“ hudbe. Ako inak nazvať ich sebe vlastný prejav, na ktorom stavajú? Nový, druhý album je však iný. Cítiť tu klasický podpis umelca, avšak v novej štruktúre. Inak povedané, skladby z prvého albumu by nesadli do druhého a naopak... ale pritom stále vieme, o koho ide. Tvorba na novom albume je rôznorodejšia. Oproti debutovke Foals v niečom „poľavili“, ale i mnoho vylepšili. Dozrievajú. Najskôr ukázali obrovský potenciál, ktorý pripomenuli v druhom albume, ale nechali si medzery do budúcej tvorby – stále je predsa čo vylepšovať.

SkryťVypnúť reklamu

Aký posun nastal? Spev! Evidentný hneď od začiatku, spevák Yannis sa „naučil“ spievať, aspoň na albume (live, to je už otázne). Ako sa vyjadril v mnohých rozhovoroch, tvorilo sa hlavne v noci: „Musel som spievať po tichu, čo spôsobilo tú zmenu.“ Pozitívna zmena, ktorá plne vystihuje atmosféru albumu. Môže sa zdať, že „zmiernili“ bicie, ktoré nie sú také špecifické, energické ako na prvotine, ale to priamo súvisí s charakterom súčasných skladieb. Gitara je však stále najdominantnejšia, v spletitých zvukoch sa však niekedy stráca. Gitarové riffy a basová linka sú prepracovanejšie, komplexnejšie a ako to už dnes býva, pribudlo viacej elektroniky (čo v tomto prípade nie je na škodu).

SkryťVypnúť reklamu

Total Life Forever je album tanečný, viac popový, s prvkami funku a r&b. Nie sú to už len tanečné „tremolo vybrnkávačky“ do rytmu, sú to ucelené gitarové riffy a melódie s úprimným spevom. Foals, to je komunikácia dvoch gitár za monológu basovej linky, tempo meniacich sa bicích a výrazných klávesov. Každý si hrá to svoje a spolu to tvorí výsledný, nový, prepracovaný celok.

Už úvodné skladby „Blue Blood, Miami, Total Life Forever, Black Gold“ svojím obsahom a prevedením maximálne charakterizujú celé smerovanie albumu, celé smerovanie doterajšej tvorby. Je to klasický lievik hudby, kde sa zlievajú jednotlivé stopy vrcholiace v explozívny finálny moment. A potom nastáva uvoľnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Každá jedna skladba obsahuje nečakané zmeny, sú plné momentov prekvapenia, v čom vynikla aranžérska hravosť. Plynulosť albumu je v pohybe, ale má svoje miernejšie miesta. „Spanish Sahara“, ako prvá z pomalších skladieb hrá na city svojím spevom i textom (I´m the ghost in the back of your head, Cause I am...).

Skladby „This Orient“ a krátka inštrumentálna „Fugue“ iba prezentujú otvorené hranice tvorby a neštylizovanie sa. Vynovený skladateľský model skupiny pri tvorbe textov a hudobných sekvencií sa plne prejavil v každej skladbe. Ani jedna necharakterizuje druhú, ale charakterizujú zmenu tvorby Foals. Ponúkajú rozmanitú škálu hudobnej zložky.

„After Glow“, pripomínajúca improvizáciu vykresľuje množstvo myšlienok a nápadov oxfordskej skupiny. Nasledujúca krásna balada „Alabaster“ funkčne prezentuje iný pohľad na jednotu celku Total Life Forever.

Začiatok albumu má stúpajúci charakter a jeho vyváženosť dokazuje klesajúci záver. Skladba „2 Trees“ naznačujúca koniec a posledná „What Remains“ naznačujúca nabudenie do budúcnosti ukazujú potenciál ďalšej tvorby. Album za sebou zanecháva nedokončenú odpoveď. Týmto dielom sa nedalo nič stratiť, iba získať.

Foals ovládajú svoje vlastné hudobné nápady, emócie, nálady a využili ich na posun do vyššieho levelu, cítiť ich zohratosť. Detailne prepracované skladby plné efektov dávajú osobité čaro, predstavu o priestore zvuku a vnímania jeho farby. Texty skladieb sú priamočiarejšie, ľahšie interpretovateľnejšie a neskrývajú v sebe nezmyselné metafory. Priamo odkazujú na dôležité témy (hrdinstvo, predkovia, budúcnosť...) a sú vkusne doplnené vokálmi.

Album Total Life Forever má temperament, je to kompaktný, živý, euforický album, ktorý plne dopĺňa momentálny stav recipienta a vzniká symbióza. Pocit optimizmu a nahrávka pôsobí pozitívne. Pocit pesimizmu a nahrávka pôsobí negatívnejšie. Total Life Forever je album, ktorý neomrzí, ale permanentne doplní zdravú dávku endorfínov...

(8/10 LF)

Foals – Total Life Forever

Dátum vydania: 10. máj 2010

Vydavateľstvo: Warner Bros.

Žáner: Alternative dance

Celkový čas: 49.08 minút

Producenti: Luke Smith

1. "Blue Blood" - 5:17

2. "Miami" - 3:42

3. "Total Life Forever" - 3:18

4. "Black Gold" - 6:26

5. "Spanish Sahara" - 6:53

6. "The Orient" - 4:06

7. "Fugue" - 0:49

8.  "After Glow" - 6:09

9. "Alabaster" - 4:00

10. "2 Trees" - 5:11

11. "What Remains" - 4:37

Ladislav Fazy Fazekaš

Ladislav Fazy Fazekaš

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu