Prvé zasadnutie komisie k osade na Gerbovej ulici za nami

19.septembra 2022 sa uskutočnilo prvé zasadnutie odbornej komisie k riešeniu petície za odstránenie čiernych stavieb.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po dlhých rokoch planých sľubov Viliama Zahorčáka v jeho predvolebných letákoch sa konečne reálne začalo rokovať a riešiť presťahovanie obyvateľov ulice Mikuláša Gerbu, ktorí obývajú stavby bez vlastníckeho vzťahu a žijú v podmienkach nehodných 21.storočia. Už roky sa slušní obyvatelia sídliska Straňany snažia o normálny život, ale znepríjemňujú im ho obyvatelia nelegálnej osady bez akýchkoľvek povinností.

Mestský úrad v Michalovciach
Mestský úrad v Michalovciach 

V pondelok 19.septembra 2022 sa teda v dopoludňajších hodinách v zasadačke Mestského úradu uskutočnilo prvé zasadnutie odbornej pracovnej skupiny - komisie, ktorú si vyžiadali samotní obyvatelia sídliska Straňany v Michalovciach prostredníctvom petície, ktorú podpísalo viac ako 1100 Michalovčanov. Komisia sa bude stretávať pravidelne každý mesiac až dovtedy kým nebudú odstránené čierne stavby a obyvatelia s trvalým pobytom z tejto ulice presťahovaní inam. Súčasťou riešenia by mala byť aj integrácia tých, ktorí o to budú mať záujem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Rómska osada na ulici Mikuláša Gerbu
Rómska osada na ulici Mikuláša Gerbu 

Samotné zloženie tejto komisie bolo viazané mojim Návrhom na uznesenie prijatým na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v máji 2022. K jeho naplneniu prišlo síce skoro až po štyroch mesiacoch, ale predsa. Ako predseda petičného výboru a poslanec za daný obvod som prizvaný na zasadnutia aj ja, a plánujem sa zúčastňovať každého jedného zasadnutia a informovať vás o krokoch, ktoré sa robia.

Ulica Mikuláša Gerbu v Michalovciach
Ulica Mikuláša Gerbu v Michalovciach 

Na stretnutie boli prizvaní zástupcovia Košického samosprávneho kraja, riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Michalovciach, náčelník Mestskej polície, vedúci sociálneho odboru mesta, vedúci hospodárenia s majetkom mesta, zástupkyňa primátora, ktorú primátor určil za predsedníčku tejto komisie, prednosta mestského úradu, poslanci za daný obvod - nie všetci sa dostavili, zástupca obyvateľov na ulici Nad Laborcom a Konečnej, a taktiež prišiel aj priamo zástupca obyvateľov z ulice Mikuláša Gerbu. Zo zdravotných dôvodov sa nemohla dostaviť vedúca stavebného odboru.

SkryťVypnúť reklamu
22.6.2022 prebehlo na náklady NNG a.s. čistenie osady od odpadu. Podarilo sa odviesť len zlomok z toho čo sa tam naozaj nachádza.
22.6.2022 prebehlo na náklady NNG a.s. čistenie osady od odpadu. Podarilo sa odviesť len zlomok z toho čo sa tam naozaj nachádza. 

Toto prvé stretnutie a diskusia prebiehala v informačnom duchu, kde každý z účastníkov komisie povedal svoj odborný pohľad na problém a prezentoval možnosti, ktoré im ukladá zákon pri prípadnej spoluúčasti na odstraňovaní nedostatkov spojených s hygienou, sociálkou a vlastníckym vzťahom k budovám na danej ulici. Dozvedeli sme sa, že pozemky prešli ešte v minulom storočí na KSK od Nemocnice Štefana Kukuru delimitáciou, bez toho aby tam boli zapísane akékoľvek stavby. A teda bolo zvláštne, keď sme sa dozvedeli, že mesto Michalovce vydáva trvalé pobyty osobám k budovám bez vlastníckeho vzťahu, len na základe adresy trvalého pobytu matky, ktorý sa "zdupľuje" pre novonarodené dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupcovia z úradu riaditeľa KSK prezentovali informácie z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, keď kraj plánuje odkúpiť tieto pozemky do svojho výlučného vlastníctva. Proces už je rozbehnutý, počíta sa, že daný priestor v budúcnosti bude slúžiť na riadnu bytovú výstavbu.

Stretnutie trvalo viac ako hodinu. K dispozícii je aj zápisnica.

Táto zápisnica je veľmi strohá oproti množstvu informácií, ktoré zazneli na prvom stretnutí. Ďalšie zasadnutie sa uskutoční 17.októbra 2022. Na stretnutie je prizvaný aj zástupca Nemocnice Novej generácie a.s., právnik mesta a vedúca stavebného odboru v Michalovciach, aby do problematiky priniesli svoje odborné pohľady, skúsenosti a ďalšie dôležité informácie ku komplexnému riešeniu.

SkryťVypnúť reklamu

Pozn.: Členovia komisie nie sú za svoju účasť nijako odmeňovaní.

Filip Kaľavský

Filip Kaľavský

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  46x

Som predseda neziskového občianskeho združenia Medias Res, ktoré pre mládež mesta Michalovce uskutočňuje kultúrne a spoločenské podujatia. Som občiansky aktivista, ktorému nie je ľahostajný život naokolo, a svojimi nápadmi a riešeniami chcem rozvíjať môj rodný Zemplín. Posledné 4 roky som mestským opozičným poslancom, ktorý bojuje s veternými mlynmi. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
SkryťZatvoriť reklamu