Štandardné politické strany sú prežitkom

Písmo: A- | A+

Premiér Fico s obľubou rozdeľuje slovenskú politickú scénu na štandardné politické strany a tie ostatné, vraj nejaké experimenty, ktoré pre Slovensko nič neprinesú.

Tak ja chcem pánovi Ficovi verejne odkázať, že tie „jeho“ štandardné politické strany úplne odradili Slovákov chodiť voliť a dôvera v politikov je na veľmi nízkej úrovni. Tie štandardné strany sa dokážu hádať ako kohúti na smetisku. Klasické politické tričko a pohodlná stolička v klasickej politickej strane ešte nie je zárukou, že budú vyslyšané požiadavky občanov. Niektorí politici na Slovensku na čele s premiérom Ficom sa snažia vštepiť voličom, že voliť experimenty nie je cesta pre Slovensko. Byť občianskym kandidátom, nestraníkom, to nie je nadávka. To nie je experiment. Je to snaha pracovať pre občanov, voličov bez toho, aby mu za chrbtom stála politická strana, ktorá mu riadi ruky a hlavu.

Obyčajní ľudia pána Matoviča dokázali, že v slovenskom parlamente nemusia sedieť len politici, politickí dinosaury, ktorí sa nevedia odlepiť od politickej stoličky. Matovičov politický klub zjednotil nestraníkov, občianskych kandidátov, ktorí by za normálnych okolností nemali šancu sa dostať do vrcholovej politiky.

Tie štandardné politické strany sa hrajú na vlastnom piesočku, hovoria síce o transparentnosti, financovaní politických strán, ale sú to len politické rečičky. Politické strany si nikdy neutiahnu kohútiky a nezvýšia kontrolu seba samých. Je to prirodzené. Preto si volič musí dobre rozmyslieť, či mu tieto akože štandardné politické strany ponúkli za tieto roky niečo nové alebo sú to stále len a len nesplnené sľuby. Ťažko môže politik konať a hlasovať slobodne, keď všetko má nadiktované z politickej centrály.

Je preto potrebné dať priestor vo zvýšenej miere občianskym kandidátom, nestraníkom. Kandidujem síce za politickú stranu, ale som občiansky kandidát, nestraník, nie som viazaný príkazmi politických centrál. Kandidujem za politickú stranu, ktorá dáva možnosť vstúpiť do vrcholovej politiky aj občianskym kandidátom. Som jeden z Vás a môžem slobodne vyhlásiť, že nestraníkom budem aj naďalej. Nevstupujem do politiky, aby som počúval hlas politickej centrály a príkazy, ako mám stláčať gombíky. Vstupujem do politiky, aby som počúval svojich voličov a občanov Slovenskej republiky.

Aj Brusel potrebuje nestraníkov a občianskych kandidátov. Len tak sa Európsky parlament stane bližší ľuďom vo všetkých členských krajinách. V Európskom parlamente musia sedieť ľudia, ktorí rozumejú problémom svojej krajiny a problémom Európy. Dosť bolo klasických politikov. Samotní občania si musia odpovedať na otázku. Dali Vám tí štandardní členovia štandardných politických strán, to, čo ste od nich žiadali vo voľbách?... 

Skryť Zatvoriť reklamu