Tri z mnohých problémov Slovenska

Písmo: A- | A+

Práca europoslanca nemôže byť len o vysedávaní v Bruseli a Štrasburgu. Práca europoslanca musí byť mravenčou prácou, europoslanec musí neustále pendlovať medzi Slovenskom a Bruselom, porovnávať riešenia problémov na Slovensku a v iných európskych krajinách, lobovať povoleným spôsobom za projekty na Slovensku.

Mám tri vízie, piliere, oblasti, ktoré sú na Slovensku veľmi zanedbávané a to ma veľmi mrzí. Pracovné miesta pre mladých ľudí. Veľa sa hovorí o nezamestnanosti mladých, vhodnými riešeniami sa dajú vytvoriť tisíce pracovných miest na Slovensku pre mladých, len je potrebné vyhrnúť si už konečne rukávy. Šport. Čierna diera na Slovensku. Toľko talentov sa stráca a to len preto, že šport sa kvôli macošskému prístupu štátu stal výsadou bohatých. Rómska otázka. Hádam najsmutnejší a najviac zanedbávaný problém Slovenska.

Samozrejme, že vytvoriť pracovné miesta a to nielen pre mladých sa nedá šibnutím čarovného prútika zo dňa na deň. Štát začal podporovať nové pracovné miesta pre mladých prehnanými sumami peňazí, len preto, že sú zadarmo z Európy. Je to ale systémové riešenie alebo len nahrávanie politických bodov? Veľmi rád by som sa porozprával s ministrom školstva. A nielen s tým súčasným. Na Slovensku sa stalo módnym hitom, že každý minister školstva preferuje iný spôsob vzdelávania. Ak ale na Slovensku bude naďalej najväčší počet žiakov študovať na gymnáziách a nie na odborných školách, onedlho budú na Slovensku vymierať manuálne zruční ľudia. Je potrebné podporovať školy, ktoré budú vychovávať priamo vhodných zamestnancov do závodov. Za čias socializmu to „frčalo“ bez problémov. Aj štát má páky, ako podporovať zamestnanosť mladých. Nielen finančnou podporou pre zamestnávateľov. Pri schvaľovaní štátnych dotácií pre nové, ale aj pre existujúce firmy na Slovensku by si štát mal dať podmienku, že časť prijatých ľudí bude do veku 30 rokov. Rovnako štát prostredníctvom obrovského štátneho aparátu má možnosť zamestnávať viac mladých, rovnako zvýšiť možnosť absolventskej praxe. Len v štátnom aparáte sú stovky, ba až tisíce pracovných miest, kde by sa mohli uplatniť aj mladí ľudia.

Ďalšou zložitou témou je otázka peňazí v športe. Rád si pozriem dobrý futbal, dobrý hokej v televízii a keď vidím športové prenosy zo Slovenska a potom zo zahraničia, je potrebné si pokľaknúť pred našimi úspešnými športovcami, čo dokážu v týchto nehostinných podmienkach. Mnohí športovci nás reprezentujú viac svojím srdcom ako vôľou. Stačí prejsť za hranice do Česka a podmienky a financovanie športov je úplne na inej úrovni. My potrebujem štadióny, haly, kde budú môcť športovať aj deti. Financovať šport sa nedá len slepo podľa nejakého zákona. Mám jasný postoj. Musia sa sledovať úspechy slovenských športovcov a zároveň sledovať, o aké športy je na Slovensku najväčší záujem medzi deťmi. A do týchto športov musíme nalievať peniaze. Nie sme tak veľká krajina, aby sme dotovali tak obrovské množstvo športov. Je to bolestivé a nepopulárne, ale musíme staviť na tie u nás najúspešnejšie športy. Zároveň ale musia jednotlivé zväzy existovať na spôsob firiem s povinným a dôkladným vydokladovaním všetkých peňazí od štátu.

A rómska otázka? Nuž hnevá ma rovnako ako všetkých, či už Rómov alebo nerómov. Nie je to téma na pár riadkov, budem sa jej venovať samostatne. A nie je to téma ani pre rýchle riešenia. Zanedbanie rómskej otázky tu máme už od čias socializmu. Aj Rómovia musia pochopiť, že nesystémové nalievanie peňazí im neprinesie z pohľadu budúcnosti nič. Práca a vzdelanie, od toho sa musí všetko odrážať. Bez kvalitnejšieho vzdelávania sa v rómskej problematike nepohneme nikam. A to je úloha pre štát, aby hľadal spôsoby.

Netvárim sa, že poznám dokonale všetky problémy Slovenska, je tu problém zdravotníctva, školstva, ale mám tri piliere, na ktorých chcem stavať a zlepšiť tieto oblasti v prospech Slovenska. Bojovať s nezamestnanosťou mladých, podporovať systémové dotovanie športu a jednotlivých športových zväzov a ponúknuť riešenia v rómskej problematike. Nikdy nie je neskoro a nestačí si povedať, že už to nemá význam. 

Skryť Zatvoriť reklamu