Ponaučenie: Koľko ľudí NAOZAJ prišlo na protikorupčný pochod?

Začiatkom tohto týždňa nami zalomcoval pochod proti korupcii. Pomerne nepochopiteľne sa strhla diskusia o tom, KOĽKO ľudí sa ho vlastne zúčastnilo. Objavilo sa viacero výpočtov. Ako posúdiť, ktorý je NAJPRESNEJŠÍ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Hneď na úvod by som mal asi povedať, že osobne som dosť sklamaný, že verejný diskurz uniesol túto tému do sféry, či 5 000 alebo 10 000 je správne číslo. Rovnako rozčarovaný som bol, ako neprofesionálne sa k odhadom účasti postavili média. V nasledujúcich riadkoch sa chcem len krátko dotknúť samotného počtu a skôr poukázať na to, ako tomu do budúcna predísť. Aj keď sympatizujem s počinom organizátorov, chcem otvorene pomenovať, akú mieru "spoluúčasti" na dileme PočetÚčastníkovPochodu majú jeho samotní organizátori. Poďme však postupne po poriadku:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tohtotýdňovej demoštrácie proti korupcii sa v Bratislave zúčastnil veľký počet ľudí, čo okamžite rozdúchalo diskusiu o tom, koľko ich presne bolo. Mnohí komentátori stanovovali hranice, od ktorých by pochod nabral na význame. Smutné pri tom je, že "skutočný" počet účastníkov utorňajšej akcie sa odhadoval, tak po slovensky, len hrubou silou.

Denník SME sa dopočítal k 5500 (už samotné okrúhle číslo vzbudzuje dojem, že sa veľa zaokrúhľovalo pri počítaní). Mestskí policajti prišli s ešte "preciznejším" odhadom 5000. Ich "zelení" kolegovi odhadli účasť na 8 - 9 tisíc. Denník N sa ujal trochu systematickejším spôsobom tejto úlohy a napočítal 7070. Aj u tohto prístupu však bol chvat trochu na škodu. Na fotke, z ktorej vychádzali, je dav useknutý. A tak je zjavné, že aj tento odhad v skutočnosti "podstrelil" realitu. Ako sa nakoniec ukázalo, zvolená "hrubá sila" bola v skutočnosti pomerne "tenká".

SkryťVypnúť reklamu

Deň po proteste sa objavili Facebookové verzie prepočtov, ktoré sa snažili zosimulovať hustotu ľudí v dave a pomôcť si k odhadu účastníkov cez plochu námestia. To je v prípade fotiek z perspektívy (väčšina fotených zo strechy alebo okna budovy) však veľmi nepresná metóda. Aby density prístup (ako sa tomu hovorí za veľkou mlákou) mohol fungovať, museli by ste mať ortofotku kolmo zhora (foto podobné mape). Aby sme túto diskusiu zbytočne nenaťahovali, tak uzavrime "hon na číslo" konštatovaním, že ako je v tomto blogu vysvetlené, presné číslo sa pohybuje zrejme niekde okolo 8,4 tisíca ľudí. Ale ak by to aj tento odhad nebol úplne presný, to nie je to podstatné, čo chcem povedať. 

SkryťVypnúť reklamu

Ako predísť týmto polemikám

Oveľa dôležitejšie je, aby sa pri tomto druhu akcií už média neblamovali polo-kvalifikovaným odhadmi. Článok komentátora, ktorý hovorí, že "Ak by bol mal pochod aspoň 9-10 tisíc účastníkov, tak mohol niečo znamenať", vyznieva tragikomicky vo svetle toho, že daný počet zrejme bol naozaj dosiahnutý. Ako teda spočítať ľudí správne?

V princípe existujú (minimálne) 3 riešenia. Detailnejšie som ich popísal v inom blogu, tak len pre poriadok stručný sumár:

1] Všade na svete sa tento druh výpočtov realizuje strojmi a to buď deep learningovými sieťami (bez zásahu človeka) alebo klasifikátormi za pomoci človekom definovaných rozpoznávacích bodov (napr. ľudská hlava, dáždnik, ...). Tragikomédiou je, že pomerne dosť týchto nástrojov je dnes ZADARMO k dispozícii na webe. (viac info TU). Prečo ich média na prvotné odhady nepoužili, je teda síce trochu drzá, ale celkom pádna otázka.

SkryťVypnúť reklamu

2] Mobilní operátori, alebo služby ako www.marketlocator.sk, dokážu mať veľmi presné údaje o tom, koľko ľudí sa kde nachádzalo v danom čase. Aj tu sa nájdu drobné zádrhle, ale väčšina z nich sa dá vyriešiť porovnaním danej lokality s bežným dňom mimo demonštrácie. Sám som zvedavý, či PR oddelenia operátorov (alebo takýchto služieb) prídu s nejakým príspevkom do diskusie. 

3] A nakoniec tá najprekvapivejšia a možno aj nakontroverznejšia časť: Za značnú časť tohto problému si môžu samotní organizátori. Zadržte! Ešte kým na mňa vysypete spŕšku protestov, že "oni chudáci, mali čo robiť, aby vôbec zorganizovali pochod, nie to ešte pamätali na 'samospočítanie sa' davu ...", dajte si dva kroky späť a zmyslite sa nad tým. Keďže protest bol na SNP (nie pred úradom vlády či Bonaparte), tak jediný tlak, ktorý takto organizovaný protest mohol vytvoriť, je cez "digitálnu ozvenu" protestu v médiach a sociálnych sieťach. Zabezečiť správnu údernosť davu teda bolo (a do budúcna je) základným záujmom takýchto protestov. Ak by protesty organizovalo Združenie dôchodcov, tak vyčítať im absenciu digitálu, by asi bolo trochu príkre. Ale u mladých ľudí v dobe Messengrov a Viberov už to nie je nemiestna požiadavka. Ak vás zaujíma, ako samospočítať dav, zopár nápadov nádejte aj tu. Organizátori tak okrem zháňania povolení a kultúrneho programu na pódium sa budú musieť zamyslieť, ako čo najúdernejšie pretaviť masu do digitálnej ozveny.

Nech už sa poučí jedna či druhá strana, podstatou utorňajšej lekcie je vzdať sa papiera na oboch stranách. Rozdávanie letákov, ako aj počítanie fixkou na prefotenej fotke patrí do iného storočia. Aj keď výrobcovia tlačiarní sa mňa asi budú hnevať. 

Filip Vítek

Filip Vítek

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Stratég, inovátor a analytik s priamočiarym názorom a zmyslom pre analógiu a sirší pohľad na vec Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu