O BSL zákone alebo o ďalšom dôkaze neľudskosti človeka

BSL Breed specific legislation (Legislatíva zameraná na určité plemená psov), ktorá je momentálne aktuálnou témou v rámci návrhu zákona Ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja.  Týmto návrhom sa má meniť a dopĺňať zákon č. 282/2002 Z.z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov v znení zákona č. 102/2012 Z.z.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu

V máji roku 2010 úrady Severného Írska vďaka podobnému zákonu odobrali psa menom Lennox jeho majiteľom, lebo svojím plemenom predstavoval nebezpečenstvo pre verejnosť (zákon z roku 1991).

Čo by ste robili Vy, ak by Vám vzali milujúceho člena rodiny (čím pes určite je)?

Že predsa sa v tejto pokročilej demokratickej dobe s tým dá niečo spraviť? Dobre. Tak to skúsme. Ideme sa biť o svoje „bojové plemeno". A bitka bude tvrdá, využijete všetky zbrane, bude trvať dva roky. Právnici. PR. Mediálna kampaň. Petície (214 000 podpisov). Protesty v Belfaste, Londýne a New Yorku. NIČ.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hm, čo by sme ešte mohli urobiť?

Čo tak si získať na svoju stranu váženú celebritu... Dobre. Lennox Lewis - boxer. Nefunguje? Tak čo tak prvý minister - Peter Robinson. Medzinárodne uznávaná hviezda seriálu z Animal Planet Buď ja alebo pes, Victoria Stilwell. NIČ. Pritvrdzujeme - výhražné listy. Apel na mesto, ministerstvo.

NIČ.

Zúfalstvo. Pozeráte na svojho psa, olizuje Vám tvár od sĺz a urobíte jedno z najťažších nesebeckých a najľudskejších rozhodnutí - vysťahovať ho do inej krajiny. Nepovolené! Všetky odvolania neplatné!

11. 7. tohto roku bol Lennox utratený.

Ste... (neverbalizovateľný pocit). Zronený, sklamaný, nahnevaný?

Skryť Vypnúť reklamu

Posledné, čo by ste chceli pre svojho psa urobiť je, že ho pochováte, lebo pre Vás nebol len vec. Miloval Vás najúprimnejšie na svete. O Vašu pozornosť bojoval denno denne (to jediné oprávňuje použiť slovné spojenie "bojoval ako pitbull"). NIE.

Tak aspoň jeho obojok, ako spomienka. NIE.

Tak aspoň jeho popol, vysypať na jeho obľúbenú lúku, kde sa hral s loptičkou. NIE.

Prečo? Neuveriteľné? Pozrite sa na svojho psa, či je to yorkshirský, alebo stafordšírsky teriér a predstavte si to... NIE Bolí to však?

Nešťastné náhodné útoky psov na človeka s fatálnymi následkami, morfológia a fyziológia istých druhov psích plemien naháňajúcich u neznalých strach, mediálny tlak bažiaci po senzácii, politické zneužívanie situácie na boj o potenciálneho voliča... To všetko podnietilo „tak dokonalú rasu“ akou je človek k „tak primitívnym a neľudským“ záverom o držaní niektorých plemien psov. Obmedzenie, zákaz až vyvraždenie. Samozrejme tieto špinavé riešenia sú vždy ošetrené oficiálnymi legislatívnymi krokmi, ktoré čistia tieto činy. Nie je to jediná politická pračka. V tomto kontexte ide o tzv. BSL zákon (osobitných právnych predpisov pre vybrané plemená psov), ktorý sa prijíma v mene „pseudo boja“ za práva človeka a jeho ochranu zdravia a života.

Skryť Vypnúť reklamu

Niet sa čo diviť, keď aj v 20. storočí nebola táto „ľudská rasa“ schopná akceptovať inakosti svojho vlastného druhu, jeho fyziológie či národnosti. Rasizmus, apartheid a antisemitizmus – nekonečno nespravodlivosti, miliardy krívd, milióny nevinných ľudských životov. Pardon za generalizovanie. Predsa stále vlastne išlo o „jednotlivcov“ na tých správnych miestach, v relatívne správnom čase, so „správnou ideológiou“ a jej následnou legislatívou. S postranným úmyslom – sfanatizovať dav. A v tomto prípade nikdy neplatí čím viac hláv, tým viac rozumu. Pretože masa a dav ľudí je geniálnym prostriedkom alibizmu a anonymity, kde sa jednotlivec zbavuje zodpovednosti. Fascinuje ho kolektívna sila a potreba spolupatričnosti jedinca k skupine z neho robí paradoxne „zviera“. Preto sa môžeme vôbec čudovať, že to zákonodárci v tejto dobe aj vo vyspelých krajinách využívajú? Predsa čo môže byť ľahšie ako využiť tak prirodzenú ľudskú vlastnosť predsudkov a strachu vo svoje naháňanie „dobrých bodov“ v politickej situácii, keď sa na sľuby trpko zabúda?

Skryť Vypnúť reklamu

A o to lepšie, keď takýto zákon príde práve v čase, keď sa náhodou niekoľkokrát za sebou stanú napadnutia s ťažkými následkami a dokonca aj smrťou spôsobené zanedbanými, nevychovanými silnými psími jedincami. Nehovoriac o tom, že médiám je jednoduchšie „nezverejniť“ fakty príčin útoku alebo že ku každému psiemu útoku (aj keby zaútočil jazvečík či nemecký ovčiak) dajú ilustračnú fotografiu tzv. bojového plemena... Prečo? Na to snáď ani netreba odpovedať. Predsa pohľad na vycerené tesáky pit bulla pritiahnu pozornosť a „píplmetre tak pípajú“ a „verejnosť tak tancuje“. A zrazu ministerstvo začne konať. Predsa zakázať a diskriminovať psa je ľahšie ako zakázať a diskriminovať Róma v osade (ach, pardon, v mene EÚ, amen). Predsa len, pitbully a „bojové plemená“ (aj plemená v navrhovanom zákone, ktoré sú na Slovensku len po pár kusoch) sa do 10tich rokov rozmnožia do takej miery, že ju celú roztrhajú a zožerú! Máte pravdu, vrchnosť, zakázať, kastrovať a vyvraždiť. Predsa to urobilo aj veľké Nemecko, Dánsko či Severné Írsko!

Niet sa čo malému Slovensku čudovať. Berie si vzor a príklad od vyspelých krajín. Škoda len, že si neberie príklad od tých správnych, napr. od svojich českých bratov. Ale to by sme chceli veľa, aby Slováci priznali, že opäť raz majú Česi niečo lepšie a premyslenejšie. Že sa nevrhnú bezhlavo bez premýšľania do ... (nie je to prvý ani posledný prí/pad/klad).

Rôzne krajiny na svete prijali zákon BSL inak, ale s mnohými spoločnými menovateľmi.

Buď ide o isté obmedzenia niektorých plemien psov, z ktorých sa najčastejšie objavujú tieto (Americký pit bull teriér, Americký stafordšírsky teriér, Argentínska doga, Brazílska fila, Japonská Tosa) a ktoré najčastejšie spočívajú v:

- nahlásení psa na príslušných úradoch a jeho čipovanie;

- vedenie psa na verejnosti osobami staršími ako 18 rokov na krátkej vôdzke s náhubkom;

- sterilizácia psa (niektoré krajiny pripúšťajú výnimku, pre psov, ktoré môže kastrácia ohroziť na zdraví);

- označenie objektu, v ktorom sa nachádza takýto pes viditeľnou tabuľou s oznámením typu: „Pozor: Nebezpečný pes“.

Alebo o úplný zákaz plemien, ktoré sa líšia vzhľadom na krajinu. Samozrejme, po väčšine ide vyššie už menované a doplnené napr. o Kanársku dogu, Bulteriéra, Rotvajlera, Stafordšírskeho bulteriéra a pod. Ukrajina, dokonca uvádza Nemeckého ovčiaka či Labradorského retviewera. Nórsko zakazuje aj nášho Československého ovčiaka.

Úplný zákaz spočíva v tom, že psy narodené pred dátumom vstupu do platnosti BSL zákona majú právo dožiť (s istými obmedzeniami). Psy, ktoré pohrýžu, napadnú alebo len ohrozia človeka, sú automaticky utrácané.

Ide o to, že každý pes sa môže stať nebezpečný. Pri "veľkých" plemenách narastá oprávnený rešpekt z ich sily. Ale tak, ako môže byť nebezpečný pitbull či hocijaký pes, ktorého menujú rôzne varianty BSL zákona, môže byť nebezpečný doberman, rotvajler či nemecký ovčiak (dokazujú to štatistiky napadnutí). Vždy je za psa zodpovedný jeho majiteľ. A keďže sa pes zákonne vníma ako vec, o to viac by mal pred zákonom, za túto "vec" niesť príslušnú zodpovenosť, ten, kto vlastní túto "vec". Nesprávnym prístupom a výcvikom sa by aj z Komisára Rexa stal zabiják. Žiaden pes nemá genetickú predispozíciu, aby vraždil ľudí. Ani pitbull (bol šľachtený na psie zápasy), ale zápasil z lásky kvôli svojmu majiteľovi, lebo predsa on to od neho chcel, lebo za to dostal pochvalu, pohladenie, kus mäsa. Čo robí zle ak len počúva svojho majiteľa? Správny zákon o držaní psov, by mal vychádzať od podmienok stanovených pre majiteľa psa a nie pre samotné plemeno psa. Je na to nespočetné množstvo dôkazov. Prečo policajt má stafforda? Lebo je tak geniálny, že v ňom vedel potlačiť agresivitu? Prečo sú psy typu "bull" tak obľúbené v canisterapii? Lebo náhodou sa narodili "dobré" jedince? Nie. Lebo ich tak vychovali. Zákon má chrániť človeka. Ale správny zákon ochráni samotného psa pred jeho zneužívaním nezodpoveným majiteľom. Lebo ten, ak mu zákon zoberie "bojové plemeno" si kúpi také, ktoré mu zákon povoľuje. A znova pes pri nesprávnom zaobchádzaní sa stane nebezpečným. A pri každom útoku (všimnite si náhodnú následnosť) sa začne zoznam zakázaných psov rozrastať, až kým nezostanú len malé plemená, ktoré aj keď zaútočia, nezostane to s tak evidentnými následkami...

Človek nedokáže merať jedným metrom... O tom sa presviedčame denno denne. Je zaražajúce, že rasizmus v svojej podstate, je až strašidelne blízky človeku. Vybrať si vždy zdanlivo to najjednoduchšie riešenie. Povrchné. Nedomyslené. Človek je predsa schopný nazerať v kontexte (minulosti, prítomnosti i budúcnosti) aj trans disciplinárne. Je schopný vnímať širokosiahle následky. A tak by mali veci vnímať aj politici. Ale tak to nefunguje...

Čo k tomu v tomto momente dodať? Aj Slovensko má svoj "Lennox tím"/"Lennoxovú armádu", ktorá bojuje za ľudskú hlúposť a neznalosť... Ale snáď Slováci majú ľudské srdce (dobre autosugescia a posledná slamka), aby to nedopadlo tak ako pred pár mesiacmi v severnejšej krajine...

Viac na www.jedenmeter.sk

Dokument o týchto plemenách bez predsudkov: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1106768962-podvedeni-psi/203542152450001/

Simona Fochlerová

Simona Fochlerová

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...literatúra, umenie, americký stafford i francúszky rap. Zoznam autorových rubrík:  Košice - Európske hlavné mestoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu