Slovenský futbal je chorý

Nadpis ako z bulvárneho plátku, však? Na základe čoho to tvrdím? Posledné dva týždne som realizoval prieskum medzi slovenskými futbalovými fanúšikmi všetkých kategórií (ultras, hooligans, pravidelní aj nepravidelní bežní fanúšikovia, ...). Zúčastnilo sa ho 1726 ľudí. Poďme sa pozrieť na výsledky ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

V prieskume nebolo veľa otázok, len zopár. Jeho úlohou nebolo hneď všetko odhaliť, či nebodaj vyriešiť. Jeho úlohou bolo pozrieť sa na to, ako niektoré problémy vo futbale vidia fanúšikovia. V detailnejších prieskumoch o futbale budem pokračovať, verím, že fanúšikovia budú ochotní zúčastniť sa aj ďalších prieskumov.

Prieskum bol realizovaný online a myslím si, že číslo 1726 respondentov je úctyhodné, keď sa pozrieme na to, že priemerná návšteva ligového zápasu v minulej sezóne bola pod 3000 divákov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nikoho neprekvapí, že 96% všetkých respondentov boli muži a len 4% ženy.

Čo sa týka vekového rozloženia, tak to bolo nasledovné: 12-17 rokov 14%; 18-24 rokov 40%; 25-34 rokov 30%; 35-44 rokov 10%; 45-54 rokov 5%. Keďže respondentov do prieskumu som regrutoval predovšetkým na futbaloých diskusných fórach, zrejme to aj odráža, kto všetko futbalom žije nielen na štadióne a vo výsledkovom servise ale aj online. Sú to teda predovšetkým mladí ľudia, ktorí viac ako iní majú potrebu diskutovať, zdieľať názory, zapojiť sa do niečoho, čo sa futbalu týka. Keďže je to online prieskum, tak toto nemôže nikoho prekvapiť, možno je to zaujímavá informácia pre tých, ktorí chcú práve futbalovým fanúšikom predávať svoje produkty (za toto by mi mali platiť :))

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším zaujímavým členením je členenie fanúšikov na rôzne kategórie, do ktorých sa zaradili sami:1.Chuligán (hooligan) - okrem futbalu sa zaujímam aj/hlavne o bitky s "nepriateľom" zo súperovho tábora. Starám sa o to, aby sa muži zákona pred, počas a po zápase nenudili
2.Ultras - patrím medzi tých, ktorí na zápasoch vytvárajú atmosféru, fandím, tlieskam, zúčastňujem sa choreografie fanúšikov, výjazdy milujem
3.Pravidelný bežný fanúšik - na zápase ma zaujíma hlavne futbal samotný, aktivity v hľadisku sú pre mňa druhoradé, absolvujem naživo väčšinu domácich zápasov môjho tímu v sezóne
4.Občasný bežný fanúšik - na zápase ma zaujíma hlavne futbal samotný, aktivity v hľadisku sú pre mňa druhoradé, na zápasy môjho tímu chodím nepravidelne 5.Na futbal na štadión som prestal chodiť
6.Na futbal som nikdy nechodil ani chodiť nemienim
7.Na futbal zatiaľ nechodím ale chcem začaťPozrite si ich rozloženie na grafe:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Pre človeka, ktorý na futbal nechodieva, pretože sa obáva chuligánov (tých ktorí vám na fubale rozbijú hlavu), ktorých podľa médií a polície chodia na futbal stovky je možno prekvapením, že ich je len 3%. Je to chyba prieskumu? Alebo je to chyba niečoho iného? Možno je to tak, že ako chuligáni nie sú vnímaní len tí, ktorým naozaj ide o to pobiť sa, ale aj tí, ktorí sa považujú za ultras. Prídu na zápas, fandia = kričia, tlieskajú, skáču = robia atmosféru, aby to na štadióne nevyzeralo ako v divadle.
Áno, pri fandení sa používajú aj neslušné výrazy, ale to predsa neplatí len pre Slovensko. Aj v toľko ospevovanej anglickej lige sa to v hľadisku slovíčkom f*ck len tak hemží. A kto bol na jeseň na zápase Slovensko vs. Severné Írsko, tak si možno ešte spomenie na zborové írske "The referee is f*cker" (toto preklad nepotrebuje) a nikto neodsúdil írskych fans za neslušné správanie, či neposlal na nich zbrojnošov s obuškami a to sa celý zápas hojne častovali pivom. Z grafu je zrejmé aj to, že väčšinu respondentov netvorili len chuligáni (hools) a krikľúni (ultras). druhú časť respondentov totiž tvorili pravidelní alebo občasní návštevníci futbalu, či tí, ktorí na futbal už chodiť prestali. Takže názory na ďalej uvedené otázky sú relevantné za všetky kategórie futbalových fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu

Poslednou "demografickou" otázkou bolo zistenie, ktorému slovenskému klubu respondent fandí. Nech sa páči rozloženie odpovedí:

Obrázok blogu

K tomuto azda len toľko, že ma mrzí, že sa mi nepodarilo dostatočne dobre osloviť fanúšikov niektorých klubov (NR, ZM, RK, Inter, Petržalka, DS), takže ich účasť v prieskume je určite menšia, ako by si zaslúžili. Verím, že v ďalšom kole to z týchto klubov bude lepšie.

Poďme na samotné otázky o futbale. Čo považujete za najväčší problém Corgoň ligy? To, čo ukazuje graf asi nikoho neprekvapí:

Obrázok blogu

Bohužiaľ, najväčším problémom našej najvyššej futbalovej súťaže sa fanúšikom futbalu javí byť korupcia. Ako je to možné? Toto zistenie nikoho asi neteší. A najhoršie na tom je, že ani nikoho neprekvapí. A to je ešte potrebné podotknúť, že tí, ktorí uviedli niečo iné (7%) väčšinou spomínali kombináciu ostatných faktorov a takmer vždy sa medzi nimi objavila aj korupcia. Toto je dôvod, prečo som pre tento článok použil taký bulvárom zaváňajúci nadpis (niežeby som inokedy používal iné :)).

Kto vlastne je zodpovedný za korupciu v našom futbale? V reakciách na otvorenú otázku (akým témam o slovenskom futbale sa mám ďalej venovať) sa práve korupcia objavila najčastejšie. V súvislosti s korupciou sa prekvapivo častejšie ako o rozhodcoch respondenti zmieňovali o menách silných mužov slovenského futbalu, ktorí ťahajú za nitky (Ivan Hrozný či predseda komisie marketingu UEFA) a rozhodcovia ich vlastne len poslúchajú.

To, čo teraz napíšem, asi tiež prekvapí len málokoho - nie je to výsledkom analýzy prieskumu, len moja domnienka. Majstrom v sezóne 2009/10 bude Slovan. Ostatní budú hrať o 2. miesto. Nepochybujem, a ani mnohí diskutujúci na futbalových fórach, že Slovan má dnes najsilnejší hráčsky káder v Corgoň lige, ktorý ho predurčuje za favorita. To nie. Ale nemá to tak byť! Nemôžeme sa zmieriť s tým, že dopredu vieme, kto bude majster! Ak si to zaslúžia tým, že budú najlepší a všetkých prevýšia, tak je to v poriadku. Je však zlé, ak sa po skončení sezóny spochybňuje férovosť získaného titulu kvôli príliš často sa opakujúcim sporným verdiktom rozhodcu v prospech majstrov (Petržalka 2008, Slovan 2009).

Ak je korupcia najväčším problémom Corgoň ligy, čo je najväčším problémom slovenského futbalu ako takého?

Pozrime sa:

Obrázok blogu

V súvislosti s vyššie uvedeným asi ani toto neprekvapí. Svorne s veľkým náskokom pred ostatnými problémami si všetky kategórie fanúšikov myslia, že práca najvyššieho futbalového orgánu je najväčším problémom slovenského futbalu. Môžeme v tejto chvíli len hádať, prečo ľudia práve toto považujú za najväčší problém. Určite sa tomu budeme venovať v niektorom z nasledujúcich prieskumov. Je však dôležité, aj pre pánov zo SFZ zamyslieť sa nad tým. Ak si to myslí tak veľká časť z tých ľudí, ktorí futbal majú radi, tak je to zrkadlo, ktoré týmto dostal SFZ nastavené.

A potvrdzuje to aj nasledovná otázka. Aký image má SFZ vo vašich očiach? Výsledok je alarmujúci.

Obrázok blogu

Asi to však tiež nie je prekvapivé. Nemyslím si, žeby to v iných krajinách dopadlo výrazne v prospech zväzu. Ukazuje to však na to, že chyba nebude len v nespratných fanúšikoch. Je pravda, že so zlepšovaním musí každý začať u seba. Platí to však nielen pre fanúšikov (niektoré prejavy jednotlivcov na futbal naozaj nepatria) ale aj pre kluby (neprijateľne zlá infraštruktúra) a nakoniec aj pre SFZ - ak má zlý image u 93% fanúšikov, tak je to výsledkom niečoho (vlastnej práce alebo propagandy médií???).

Poslednou témou bolo používanie pyrotechniky na štadiónoch. Keď nedávno médiá robili rozhovor s pánom Laurincom, tak si položil otázku: Chceme aby to na našich štadiónoch vyzeralo ako v Anglicku alebo ako na Balkáne? Tu je odpoveď:

Obrázok blogu

Len 19% opýtaných si myslí, že pyrotechnika na štadióny vôbec nepatrí. Naopak, 79% si myslí, že v nejakej forme na štadióne byť má. Znamená to, že fanúšikovia sú za balkánsky štýl fandenia? Ak by možnou odpoveďou bolo len 100% áno alebo 100% nie tak to vyzerá, že áno. Mne z tohto vyplýva, že pre väčšinu fanúšikov je pyrotechnika neoddeliteľnou súčasťou tvorby atmosféry na štadióne. Tak ako k atmosfére patrí skandovanie a fandenie, tak k nej patrí aj pyrotechnika, ktorá svojimi efektmi často vytvára spolu s chorálmi fanúšikov neopakovateľné divadlo. Treba však podotknúť, že napriek tomu, že tento štýl fandenia ("balkánsky") má svoje čaro, je potrebné myslieť na bezpečnosť všetkých aktérov na štadióne. Určite by dal nájsť kompromis, pri ktorom by sa pyrotechnika používala a pritom by nikoho neohrozovala ani neobmedzovala.

Na záver už len poďakovanie. Všetkým, ktorí obetovali 4-5 minút svojho času, aby sa zúčastnili tohto prieskumu, ďakujem. Verím, že tak urobíte aj nabudúce. Pokračovať budeme už čoskoro.

Ak by niekto mal záujem vidieť tieto výsledky v ppt podobe, tak nech sa páči (dá sa to zväčšiť na celú obrazovku :) : Prieskum o slovenskom futbale I View more presentations from Frantisek Foldes .

František Földeš

František Földeš

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bežec, futbalista ale predovšetkým svetoobčan. Zoznam autorových rubrík:  rodinašportpolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu