Súdnictvo je v neporiadku a zmätku

Nadácia otvorenej spoločnosti vydala publikáciu s názvom Aktuálny stav slovenského súdnictva a jeho výzvy. Je to "správa" o tom, ako slovenské súdnictvo a vlastne stav práva vidia zahraniční experti . Správa mapuje aktuálnu situáciu slovenského súdnictva očami nezávislých zahraničných odborníkov, právnikov a poskytuje nezaujatý obraz určený odbornej aj laickej verejnosti. Správa zámerne nemá čisto právnický charakter, je založená na výskume dokumentov, analýze existujúcich dát a predovšetkým vychádza z osobných rozhovorov autorov s mnohými slovenskými aktérmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

<!-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } H1 { margin-bottom: 0.21cm } H1.western { font-family: "Times New Roman", serif } H1.cjk { font-family: "Droid Sans Fallback" } H1.ctl { font-family: "Lohit Hindi" } A:link { so-language: zxx } -->

Nadácia otvorenej spoločnosti vydala publikáciu s názvom Aktuálny stav slovenského súdnictva a jeho výzvy. Je to "správa" o tom, ako slovenské súdnictvo a vlastne stav práva vidia dvaja zahraniční experti . Správa mapuje aktuálnu situáciu slovenského súdnictva očami nezávislých zahraničných odborníkov, právnikov a poskytuje nezaujatý obraz určený odbornej aj laickej verejnosti. Správa zámerne nemá čisto právnický charakter, je založená na výskume dokumentov, analýze existujúcich dát a predovšetkým vychádza z osobných rozhovorov autorov s mnohými slovenskými aktérmi.

Súčasťou správy sú aj viaceré odporúčania na zlepšenie fungovania súdnictva na Slovensku. Vzhľadom na to, že táto oblasť prešla v poslednom čase rýchlymi legislatívnymi zmenami, niektoré odporúčania už boli naplnené. Autormi sú :

Lukasz Bojarski, poľský právnik, o.i. spoluzakladateľ a člen predstavenstva právnického think tanku INPRIS – Inštitút pre právo a spoločnosť a člen Poľskej národnej súdnej rady menovaný prezidentom Poľskej republiky.

Werner Stemker Köster, holandský vyšetrujúci sudca, ktorý sa od 90. rokov intenzívne venoval aj slovenskému súdnictvu prostredníctvom twinningových projektov medzi slovenským a holandským združením sudcov v rámci predvstupovej pomoci Slovensku. V roku 2009 sa stal špeciálnym spravodajcom holandských sudcov o Slovensku pre organizáciu Judges for Judges, pre ktorú spracoval niekoľko správ o stave slovenského súdnictva.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na záver publikácie jej autori konštatujú : " Slovenské súdnictvo je v neporiadku a zmätku.

Je v neporiadku, lebo len ťažko možno nájsť v EÚ krajinu, kde verejná dôvera v súdnictvo je taká nízka ako na Slovensku.

Tento fakt sám osebe je znepokojujúci, keďže súdnictvo, ktoré nemá dôveru verejnosti, stráca legitímnosť. Navyše konanie samotného súdnictva, najmä masové vyjadrenia o mzdovej diskriminácii, neveľmi pomáhajú napraviť dôveru verejnosti.

Verejnosť neverí v nestrannosť sudcov, je presvedčená o ich skorumpovanosti a sťažuje si na zdĺhavosť súdnych konaní. Ale len málo z týchto tvrdení možno podložiť konkrétnymi dátami.

Skryť Vypnúť reklamu

Je zvláštne, že v súvislosti s týmito obvineniami sa nikdy neuskutočnilo viac vyšetrovaní alebo hĺbkových (poslaneckých) prieskumov.

Takýto stav je príliš znepokojujúci. V prípade, ak sú takéto obvinenia pravdivé, je treba, dokonca je povinnosť samotnej justície a štátu vyčistiť súdnictvo od skorumpovaných sudcov, ktorí ohrozujú demokratickú podstatu štátu.

Slovenské súdnictvo je v zmätku. Jasný dojem, ktorý sme získali počas návštevy Slovenska v marci 2011 a z dokumentácie, ktorú sme analyzovali je, že slovenské súdnictvo je rovnako spolitizované ako slovenská spoločnosť."

Toľko z publikácie. Kto si chce prečítať viac, publikácia je k dispozícií na webovej stránke nadácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Dovolím si k tomu pár poznámok. Nedôvera v súdy a teda sudcov je - smutným - faktom. Preukazujú to prieskumy dôveryhodnosti inštitúcii, kde súdy sú na posledných priečkach. Ako napr. prieskum zo septembra - októbra 2011, z ktorého vyplynulo, že pomer občanov dôverujúcich súdnictvu ku nedôverujúcim bol 26 : 70. Zber údajov robil FOCUS pre Inštitút pre verejné otázky. Aj keď beriem do úvahy skutočnosť, že jednak nie všetci respondenti majú dostatočné znalosti o tom, ako pracujú súdy a jednak to, že ak má človek osobnú negatívnu skúsenosť so súdnym konaním, má sklon to zovšeobecňovať, ide o alarmujúce čísla. A bohužial, aj v iných prieskumoch, nedôvera v súdnu moc vysoko prevažuje dôveru.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku je pritom necelých 1400 ľudí, ktorí majú sudcovský talár. Každý sudca pritom musí mať právnické vzdelanie, dosiahnúť potrebný vek a úspešne vykonať sudcovské skúšky.

V čom je teda problém, že z toho množstva právnikov, ktorých máme v našej krajine, netvorí sudcovský stav elitu národa ?

Milan Galanda

Milan Galanda

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som právnik a advokát. Napísal som aj niekoľko publikácií a odborných textov, ktoré sa týkajú práva, štátu,ústavy, verejnej správy,..... Kto chce vedieť viac, najde na internete. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu