Nie je techno ako techno

Často krát sa sa mi stalo, keďže som fanúšik elektronickej tanečnej hudby, že ako náhle niekto započul nejaké to „bubnovanie" v hudbe, automaticky hovoril „nemám rád techno hudbu". Doteraz mi nie je známe prečo sa u nás vo veľkej miere stáva, že väčšina ľudí si pod slovom techno predstaví akúkoľvek elektronickú tanečnú hudbu. A práve preto sa pokúsim s pomocou názorných ukážok bežným ľuďom ukázať ako sa odlišujú najpopulárnejšie štýly elektronickej tanečnej hudby. Tie sa líšia či už používanými zvukmi alebo BPM (počtom úderov za minútu). Laicky povedané čím vyššie BPM tým rýchlejšie „búchanie".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

House

BPM: 120-130

Obsahuje prvky z viacerých štýlov ako disko, soul, funk, a pri tvorbe skladieb sa často využívajú nástroje ako sampler, syntetizátor či elektronický bubeník.

Ukážka: Dada life - The Great Fashionista Swindle (Laidback Luke Remix)

((house))

Trance

BPM: 130-140

Podstatou je melódia, ktorej základný motív sa postupom času rozvíja a spolu s bicími nástrojmi, basovou linkou a veľni často aj ženským vokálom sa snaží pôsobiť euforicky.

Ukážka: Delerium - Silence ft. Sarah McLachlan (Tiesto Mix)

((trance))

Techno

BPM: 120-150

Je prevažne zamerané na zvuky, molódia častokrát neexistuje alebo je nevýrazná. Skladby obsahujú množstvo futuricticky ladených zvukov a rozličných perkusií.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukážka: Jeff Mills - The Bells

((techno))

Drum and Bass

BPM: 160-190

Hlavným znakom tohto štýlu je výrazný dôraz na rýchle tempo bicích nástrojov a hlasná, komplikovaná basová linka.

Ukážka: TC - Where's My Money

((dramac))

Hardcore

BPM: 170-200

Tvrdé basy a výrazné energické melódie, agresívny zvuk.

Ukážka: Angerfist - Yes

((Angerfist-Yes))


Čo dodať na záver? Dúfam že môj článok pomohol trošku objasniť bežnému človeku že techno je len jeden štýl z pestrofarebnej palety elektronickej tanečnej hudby. Tí čo sa trošku vyznajú ma určite skritizujú že kde som nechal ostatné štýly ako jungle, goa trance, schranz, hardtechno, hardstyle, speedcore atď atď, avšak ja som tento článok písal pre širokú obec a nie pre odborníkov. A ešte jedna prosba pre všetkých. Nerobte hneď zo všetkých čo počúvajú tieto štýly hudby užívateľov omamných a psychotropných látok. Aj keď je to medzi nimi v kurze, ja som napríklad nikdy nevyskúšal ani marihuanu...

Ján Gašo

Ján Gašo

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jeden obyčajne neobyčajný človek:)Po mensich nedorozumeniach s adminmi som sa presunul nahttp://www.jangaso.sk/ Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu