Tak toto je Hardcore

Slovo hardcore má množstvo významov. Dokonca sa týmto slovom zvyknú pomenovávať aj dva úplne rozdielne štýly hudby. Jeden štýl gitarovej huby a jeden štýl elektronickej hudby. A práve druhý spomínaný Hardcore napriek tomu, že vo svete má státisíce fanúšikov, na Slovensku ho pozná málokto.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

V súčasnosti má Hardcore napríklad vo Francúzsku aj takúto podobu, ale poďme pekne od začiatku...

Hardcore vznikol okolo roku 1990 v holandskom Rotterdame. S postupom času sa vykryštalizovali v danom štýle rôzne špecifické odnože (gabber, speedore, frenchcore, happyhardcore... atď), no zovšeobecnením sa dá povedať, že je to najrýchlejšia, najtvrdšia a najagresívnejšia elektronická hudba. Spolu s tempom nad 130 bpm, ho charakterizujú najmä tvrdé basy, výrazne energická melódia a agresívny zvuk.

Prvá pieseň označovaná ako hardcore bola vydaná v roku 1991, s názvom We Have Arrived od Mescalinum United.(((pesnicka1)))

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No omnoho väčší úspech zaznamenala skladba Amsterdam Waar Lech Dat Tan? od Euromasters vydaná v roku 1992 na dnes už legendárnom labeli Rotterdam Records.(((pesnicka2)))

Keďže názov bol aj sloganom, ktorým fanúšikovia Feyenordu Rotterdam vítali Ajax Amsterdam, média začali označovať fanúšikov hardcoru za tancujúcich hooligans. Postupne sa k hardcore životnému štýlu pridala aj nakrátko ostrihaná hlava (dokonca čiastočne alebo úplne aj u žien) a vtedy začal prevládať názor že všetci priaznivci tejto hudby sú neonacisti a skinheadi. Je pravdou že rýchlosť a agresívnosť tejto hudby priťahovala na párty aj tieto skupiny, avšak potom ako sa hardcore rozšíril po Holandsku a hooligans si začali "vybavovať" účty aj na párty, DJ a producenti začali robiť kroky aby sa od rasizmu a fašizmu dištancovali.

SkryťVypnúť reklamu

V nasledujúcich rokoch sa Hardcore postupne hudobne vyvíjal a šíril sa do sveta. Vznikli legendárne párty Thunderdome, o niekoľko rokov Masters of Hardcore a začal oslovovať masy ľudí. V súčasnosti nie je žiadnym prekvapením, keď na Hardcore párty prídu tisíce ľuďí, taktiež je v lete možné navštíviť špičkový Hardcore festival kde sa zabáva takmer 20-tisíc ľudí. 

Tohto času je najpopulárnejší hlavne v krajinách ako Holandsko, Belgicko či Taliansko. Čo sa Slovenska týka tak fanúšikov a DJ-s tu nie je veľa, ale občas sa hardcore párty organizujú, dokonca začiatkom budúceho roka na jednej z nich bude vystupovať aj jeden z priekopníkov Hardcoru, legendárny DJ Neophyte.

Ján Gašo

Ján Gašo

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jeden obyčajne neobyčajný človek:)Po mensich nedorozumeniach s adminmi som sa presunul nahttp://www.jangaso.sk/ Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu