Grécko sme my

Súčasné problémy Grécka nastavujú zrkadlo viacerým zúčastneným stranám. A všetkým politickým stranám, vrátane tých slovenských. Skôr či neskôr sa tiež budú musieť vysporiadať s tým, ako sa postavia k jednej z kľúčových otázok výkonu politiky: uskutočňovať zodpovednú rozpočtovú politiku z dlhodobého hľadiska, a zároveň vyhrávať voľby z krátkodobého hľadiska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Občania nechcú počúvať o rozpočtových škrtoch, úsporných opatreniach, reformách. Nezaujíma nás, aké dôsledky pre budúcnosť verejných financií môže mať súčasný život na dlh. Všetko je len v rovine „štát daj, Európska únia zaplať"... Aj po 20tich rokoch demokracie máme stále obrovský problém prevziať na seba aspoň časť zodpovednosti za to, čo sa deje okolo nás a najmä čo sa bude diať po nás. Oveľa pohodlnejšie je postúpiť túto zodpovednosť ďalej. Občania na štát, členské štáty na Európsku úniu, Európska únia na USA, USA na globalizovaný svet...
Grécka je preto rovnako aj našim problémom. Politika na „výstupe" totiž zodpovedá očakávaniam občanov na „vstupe" v demokratickom mechanizme. Ten síce umožňuje kontrolovať a vyvodzovať politickú zodpovednosť vo vzťahu k „výstupom" v politike, je však pomerne bezbranný vo vzťahu ku korekciám na „vstupe". V tomto sme ako Grécko. Chceme sa mať lepšie a očakávame, že nám to niekto zariadi. Nezaujíma nás, koľko to bude stáť naše deti, lebo abstraktný moloch štátu depersonifikuje účasť jednotlivca na jeho financovaní. Naháňame sa za smiešnymi zľavami po hypermarketoch, ale vôbec nerozmýšľame nad tým, koľko raz bude musieť každý z nás zaplatiť zo svojich daní za 13te dôchodky či predražené diaľnice.
S našim vzťahom k Európskej únii je to ešte horšie. Tú vyslovene vnímame ako dojnú kravu. To, že môžeme vďaka Európskej únii slobodne cestovať, uchádzať sa o prácu v iných členských štátoch, žiť tam a požívať rovnaké práva, ako aj čerpať obrovskú finančnú pomoc berieme úplne automaticky. Ako by malo byť samozrejmé, že občania Veľkej Británie sa s nami radi podelia o svoju prácu, že nemeckí občania nám radi prispejú na našu dopravnú infraštruktúru zo svojich daní... Vôbec sa nezamýšľame nad tým, vďaka čomu sme si to zaslúžili. A už ani vo sne nás nenapadne rozmýšľať, čím by sme ako občania Slovenska mali a/alebo chceli prispieť do Európskej únie. K Európskej únii sme si nevybudovali žiadny vzťah. Veľa sme od nej dostali, ešte viac od nej očakávame, ale prakticky ničím sme zatiaľ do nej neprispeli. A nemyslím to len vo finančnom vyjadrení.
Preto som rád, že na pôžičku Grécku sa poskladajú aj občania Slovenska. Ponechávam úplne stranou ekonomické argumenty týkajúce sa opodstatnenosti a zmysluplnosti tejto pôžičky. Teším sa z nej, lebo vďaka tomu si možno začneme pomaly uvedomovať, že Slovensko je Európska únia a že Grécko sme aj my.
Európska únia sa doposiaľ snažila budovať európsku identitu najmä prostredníctvom hmatateľných výhod, ktoré môžu občania získať. Plnohodnotný vzťah však vyžaduje, aby sme si uvedomili, že do Európskej únie musíme niečím aj prispieť. Je dobré, že každý občan Slovenska už vie, koľko ho bude Grécko stáť. Je zlé, že žijeme stále v ilúzii, že náš vlastný život nad pomery na Slovensku nestojí nič.
Grécko sme my.

Peter Gažík

Peter Gažík

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

človek hľadajúci... a pracujúci. Aktuálne v spoločnosti Telefónica Slovakia. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu