Ako DSSky z(ne)hodnotili úspory v druhom pilieri?

Dôchodkové fondy zarobili málo a po odpočítaní inflácie sú zväčša v mínuse. Kto sa o druhý pilier zaujíma, toho neprekvapí, že výnosy fondov boli veľmi podobné bez ohľadu na názov fondu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Dôchodkové fondy sú si totiž napriek názvom veľmi podobné. Určitá rôzdorodosť v portfóliách fondov sa objavila až tento rok.

Ako vyzerali výkony DSS-iek od založenia druhého piliera, si môžete pozrieť v nasledujúcich porovnaniach. Vidíte v nich výnos rok po roku a v poslednom stĺpci výnos prepočítaný p.a. za celé obdobie.

Navyše, v hornom riadku je vždy uvedený nominálny výnos a v dolnom riadku červeným písmom reálny výnos (po započítaní inflácie). Keďže výnosy v druhom pilieri boli približne na úrovni vkladov v bankách (1 - 2,5 %), je jasné, že väčšinou boli reálne výnosy záporné. Teda inflácia bola vyššia ako nominálny výnos v druhom pilieri.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výkonnosti dlhopisových fondov druhého piliera (čiernym je nominálny výnos a červeným reálny výnos po odpočítaní inflácie):

Dlhopisové fondy sú za celú históriu druhého piliera najvýkonnejšie. Napriek tomu po započítaní inflácie je ich výnos záporný (podobne ako o u väčšiny bankových vkladov).

  1. Prvý rok 2005 nie je celý kalendárny, ale len od marca, kedy sa spustil druhý pilier

  2. Rok 2013 má výnos uvedený len do 25. septembra

  3. V poslednom stĺpci nájdete výnos od založenia prepočítaný p.a.

Výkonnosti zmiešaných fondov druhého piliera (čiernym je nominálny výnos a červeným reálny výnos po odpočítaní inflácie):

Zmiešané a rovnako aj akciové fondy mali v roku 2008 straty, keďže držali volatilnejšie dlhopisy s dlhšou splatnosťou, ako aj štipku akcií. V roku 2009 však všetko volatilné vypredali, a tak už nevedeli participovať na zotavení finančných trhov. Preto sú ich výnosy biedne.

SkryťVypnúť reklamu

Výkonnosti akciových fondov druhého piliera (čiernym je nominálny výnos a červeným reálny výnos pod odpočítaní inflácie):

Indexové fondy sú takmer čisto akciové. Preto od svojho uvedenia v roku 2012 dosiahli najlepšie zhodnotenia. Treba mať však na pamäti, že ak by boli v druhom pilieri od roku 2005, nebolo by to s nimi až také ružové. Index MSCi World by zarobil slušne, ale európske indexy by sa od roku 2005 motali okolo nuly.

Výkonnosti indexových fondov druhého piliera (čiernym je nominálny výnos a červeným reálny výnos pod odpočítaní inflácie):

Pri zmene fondov v druhom pilieri nepozerajte až tak na výnosy za ostatné roky. V roku 2013 sa zmenili portfóliá fondov natoľko, že história výkonnosti vám nič zaujímavé nepovie. Zaujímavé bude sledovať výnosy fondov od roku 2013.

Filip Glasa

Filip Glasa

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V roku 2006 som založil web o investovaní Ako-investovat.sk. Od roku 2013 prevádzkujem FinStat.sk, ktorý spracováva a vizualizuje finančné dáta o firmách.Pre SME sme s kolegami vytvorili projekt Druhypilier.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáNázorCestujemeTuristikaInternetInvestovaniePodnikanie

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu