Cielený a koordinovaný útok na spoločnosti okolo J&T?

Napísal som niekoľko článkov o tom ako sa JT hrnie do druhého piliera a dávnejšie aj o tom, že Prvá Penzijná nakupuje do fondov nehnuteľnosti od JT. Peter Cmorej sa pridal tento týžden ostrejším blogom na túto tému. Ľudia z DSS Poštovej banky to vyhodnotili ako útok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

"V prvom rade si dovoľujeme vyjadriť názor, že séria týchto blogov vykazuje známky cieleného a koordinovaného útoku na naše spoločnosti." Tak to je už riadna paranoja :-)

Presnejšie si to môžete prečítať priamo v diskusii, kde sa DSSka Poštovky vyjadruje:
http://blog.sme.sk/diskusie/dpl/19886796/Tuneluje-JampT-nase-dochodky-.html
http://blog.sme.sk/diskusie/dpl/19886819/Tuneluje-JampT-nase-dochodky-.html

Ako sa to začalo? Už pred dvomi rokmi som písal sériu článkov o realitných fondoch na Slovensku. Rovnaké otázky som poslal do troch správcovských spoločností. Tatra Asset Management aj IAD nemali problém odpovedať a z ich odpovedí som zostavil články o fondoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvú penzijnú som oslovil tiež, ale od nej som dostal odpoveď, že nemajú záujem a odpovede neposlali. Nebol som jediný, kto sa zaoberal realitnými fondami. V tom čase písal o realitných fondoch aj Trend a zrovna s Prvou penzijnou im tiež viazla komunikácia.

Minulý rok som napísal článok o tom, že Prvá penzijná nakúpila do realitného fondu nehnuteľnosti spájajúce sa s J&T (napríklad priestory v River Parku). Ale zase som nebol sám, ktorý o tom písal. Ešte predo mnou o tom napísal Trend. Nie som teda sám, ktorému prišlo zvláštne, že Prvá penzijná nakupuje nehnuteľnosti od firiem blízkych J&T.

Neskôr sa v SME objavila správa, že sa niekto pokúsil podplatiť úradníka na ministerstve, aby ovplyvnil novelu zákona o dôchodkovom sporení. Opäť nie som sám, komu príde zvláštne, že sa J&T motá okolo dôchodkov.

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku roka 2013 som začal sériu článkov o druhom pilieri. Pozeral som sa na výkonnosti fondov a čo majú v portfóliu. Prechádzal som mesačné správy úplne všetkých fondov od všetkých správcov. Nie je teda pravda, že by som sa špeciálne zameriaval na DSS Poštovej banky.

Iba DSSka Poštovej banky mala v portfóliu domáce nelikvidné akcie. A iba DSSka Poštovej banky vykazovala v portfóliu podielové fondy. A veľmi zvláštne je to, že akcie TMR a BHP začala vykazovať minulý rok. Taktiež podielové fondy začala vykazovať minulý rok na jeseň. Prečo za ČSOB-čky tieto veci manažér nekupoval? Príde nový majiteľ a stratégia fondu sa zmení tak, že vyhovuje práve jemu.

SkryťVypnúť reklamu

V reakcii DSS Poštovej banky na blog Petra Cmoreja "hovorca" píše, že spomínané podielové fondy sú vlastne ETFká. ETF fondy však DSSka mala v portfóliu aj dávno predtým a nevykazovala ich ako podielové fondy. Štandardne ich všetci správcovia vykazujú ako akcie. Ak som sa domnieval, že DSS Poštovky nakúpila do fondu normálne podielové fondy, tak preto, lebo ich uvádza v portfóliu práve s týmto názvom. Ak by nimi myslela ETFká, tak by ich tak označovala aj skôr ako od minulej jesene.

Podľa mesačných reportov uvádza DSSka aj dlhopisové a peňažné podielové fondy. Akciové podielové fondy by sa snáď dali zameniť za akciové ETF. Ale čo tie dlhopisové a peňažné? DSSka nakupuje aj dlhopisové a peňažné ETF? Nie že by to bolo nemožné. Skôr by to bolo neobvyklé.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz sa vyjadrím priamo k príspevkom DSS Poštovej banky:

Priatelia z DSS Poštovky píšu: " V prvom rade si dovoľujeme vyjadriť názor, že séria týchto blogov vykazuje známky cieleného a koordinovaného útoku na naše spoločnosti. "

Ak píšem o spoločnostiach okolo Poštovej banky a J&T, tak nejde o útok a už vôbec nie koordinovaný. Za prvé som sa venoval vždy v seriáloch aj iným správcom a až následne som našiel o Prvej penzijnej a DSS Poštovej banky niečo zaujímavé. Za druhé, s Petrom sme nijako nekoordinovali blogy ani články na mojom webe ako-investovat.sk. Skôr naopak. Mňa vždy Peter nasral tým, že len zhrnul to, čom som ja pomerne dlho zhnáňal a spisoval z reportov.

Hovorca píše: "Inak by nemohli niekoľkokrát tvrdiť - samozrejme nepriamo, aby neboli obviniteľní, že dôchodkové fondy nakúpili podielové fondy spriaznených osôb. "

Porušuje DSS Poštovej banky zákon? Zrejme nie. Majú dosť dobrých právnikov na to, aby si už dopredu zvážili, čo ustoja. Nakúpila DSS Poštovej banky akcie spriaznenej firmy? Možno nie podľa zákona, ale fakticky má J&T vplyv na TMR a BHP a zároveň cez Poštovú banku aj na jej DSSku.

"dali si páni analytici tú námahu a opýtali sa priamo vedenia dotknutých spoločností na ich názor či vysvetlenie?"

Dal som si námahu a opýtal som sa na vysvetlenie dotknutých spoločností? Urobil som tak viackrát v minulosti voči Prvej penzijnej. Ani ja, ale ani Trend od nich viackrát nedostal uspokojivú odpoveď. Prečo by som sa mal pýtať znova inej firmy v skupine? Aby som dostal odpoveď o ničom ako Peter do blogu alebo vyjadrenie ako SME prednedávnom k článku na túto tému?

Na druhej strane je vraj ochota. V minulosti som sa s ňou u Prvej penzijnej nestretol. Trend mal problém aj pri informáciách od Poštovej banky ohľadom gréckych dlhopisov. Istrokapitál je zrejme skupina, ktorá nerada komunikuje. Na druhú stranu, s J&T som bol v styku a odpovedali mi. Ale zase len do momentu, keď som poslal trošku ostrejšie otázky na rozhovor a keď som sa pýtal na držanie akcií TMR nemeckou bankou Deutsche Bank (Deutsche Bank potvrdila, že akcie TMR nevlastní, ale je to len klientská pozícia).

"Škoda len, že aj podľa predchádzajúcich blogov nám z toho vychádza, že ide skôr o antipatiu voči J&T, než objektívny pohľad na správcov celkovo. "

Antipatiu k J&T a Istrokapitálu má na Slovensku oprávnene každý druhý Slovák. Najmä tí, čo boli minoritnými akcionármi vo firmách ovládaných finančnými skupinami. Ja tam síce nepatrím, ale trochu tej antipatie sa na mňa nalepilo. No už v mojom prvom blogu som kdesi v diskusii spomenul, že situácia ohľadom TMR a BHP v druhom pilieri nie je závažná, lebo ide o naozaj malý objem peňazí. Situácia síce stojí za povšimnutie (za blog aj redakčný článok na SME), ale nestojí za paniku.

"Otázka však znie – skúmali autori takto podrobne aj iných správcov, pýtali sa na to, alebo len skrátka svoje myšlienky vydávajú za fakty?"

Skúmali autori aj iných správcov? Ako som už písal, priznávam sa, že som skúmal úplne všetkých správcov. Pôvodne som totiž písal sériu článkov o všetkých fondoch v druhom pilieri na môj web ako-investovat.sk.

"Až neskutočne na nás zapôsobila investigatíva týkajúca sa realitných fondov. Všetky informácie sú totiž pre dostatočne znalú a schopnú osobu verejne dostupné na internete – radi by sme zdôraznili slovo “verejne”. "

Investigatíva ohľadom realitných fondov na DSS Poštovej banky veľmi "zapôsobila". Zrejma má táto DSSka spoločného hovorcu s Prvou penzijnou. Takže predsa len nejaké to prepojenie. Len dúfam, že v rámci zákona ;-)

Investigatívou je to ťažko označiť a ja osobne som to nikdy takto neoznačoval ani nechápal. Ako som už spomínal, témou sa dlho predo mnou zaoberal Trend. Ako píšete, všetky informácie sú na internete. Veď práve tam som ich našiel aj ja a tam ich našiel aj Trend. A napísali sme o tom každý svoje články.

DSS Poštovky píše v mene Prvej penzijnej, že J&T je ich osvedčný obchodný partner s sú s ním spokojní. Za koho vlastne píše ten človek v diskusii? Za DSSku, za Prvú penzijnú alebo za J&T? Verím, že nikto z vás tam nevidí ani len náznak prepojenia :-)

"Silné nadnárodné finančné skupiny sú pritom pre nich, zdá sa, mantrou. "

Silné zahraničné skupiny nie sú pre mňa mantrou. Keď som písal o realitných fondoch, komunikoval so mnou jeden domáci správca a jeden zahraničný správca. A jeden nekomunikoval vôbec, ako som už spomínal. A na toho posledného som sa zameral, lebo ma napadlo, že asi bude mať čo tajiť.

Na mojom webe ako-investovat.sk sa venujeme aj zahraničným nadnárodným spoločnostiam a kritizujeme aj tie. Aj tu na blogu som písal o nadnárodných firmách, ktoré nespravujú naše dôchodky najlepšie.

PS: Ak bude mať J&T alebo Istrokapitál v skupine nejaký ozaj fajnový produkt, rád ho pochválim.

Filip Glasa

Filip Glasa

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V roku 2006 som založil web o investovaní Ako-investovat.sk. Od roku 2013 prevádzkujem FinStat.sk, ktorý spracováva a vizualizuje finančné dáta o firmách.Pre SME sme s kolegami vytvorili projekt Druhypilier.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáNázorCestujemeTuristikaInternetInvestovaniePodnikanie

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu