Fondy v druhom pilieri sa pohli k lepšiemu

V apríli tohto roku sa 90 % sporiteľov v druhom pilieri presunulo do garantovaných dlhopisových fondov. V negarantovaných fondoch zostalo len 10 % sporiteľov, ktorí si tieto riskantnejšie fondy aktívne zvolili. To znamená, že vedia, čo robia. Týmto sa manažérom fondov rozviazali ruky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Do marca 2013 vyzerali všetky fondy okrem indexových rovnako. Asi 25 % peňazí v druhom pilieri bolo investovaných do slovenských štátnych dlhopisov. Ďalej nasledovali bankové vklady, štátne dlhopisy európskych krajín, kvázi štátne papiere, trošku podnikových dlhopisov a minimum akcií.

Dôchodkové fondy sa nazývali akciové, zmiešané a dlhopisové, ale v realite boli všetky fondy dlhopisové s minimom akcií. Kto chcel vo svojom portfóliu viac akcií ako desatinky alebo jednotky percent, musel zvoliť nové dôchodkové indexové fondy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V marci tohto roku si sporitelia mali vybrať, či zostanú v negarantovaných fondoch alebo či sa automaticky presunú do garantovaného dlhopisového fondu. Väčšina sporiteľov pritom bola v "akciových" fondoch, ďalej v "zmiešaných" a dlhopisové boli až za nimi. Tým, že sporitelia zostali pasívni a neposlali do DSS-ky návratky, správca ich automaticky presunul do dlhopisového fondu.

V akciových fondoch sú konečne akcie

Z opatrnosti DSS-ky nikdy nemali v akciových (rastových) fondoch veľa akcií. Zo začiatku dôchodkovej reformy bolo v rastových fondoch 15 - 25 % akcií. Ich podiel sa mal každoročne postupne zvyšovať (defenzívne postupné dokupovanie). V roku 2009 po zmenách v druhom pilieri za prvej Ficovej vlády DSS-ky zmenili stratégie tak, že všetky fondy (bez ohľadu na názov) sa stali ultra konzervatívnymi.

SkryťVypnúť reklamu

Až v tomto roku sa do akciových fondov dostal zaujímavý podiel akcií a portfóliá týchto dôchodkových fondov vyzerajú zaujímavejšie:

 • Allianz Progres má 74,6 % akcií, 19,3 % podnikových dlhopisov, 3,3 % drahých kovov a vcelku dobre diverzifikované portfólio

 • VÚB Generali má 50,25 % akcií, ale väčšinu z nich len v jednom indexe, dlhopisy sú prevažne štátne

 • DSS Poštovej banky má 26,6 % v rozumne diverzifikovaných akciových indexoch, slovenské akcie TMR a BHP, štátne dlhopisy aj dlhopisové ETF

 • Axa akciový fond má 24,8 % akcií, ktoré sú rozumne diverzifikované na viac indexov, ale zato príliš veľa štátnych dlhopisov

 • Aegon Vital má len 1,3 % akcií - nemá význam nad ním uvažovať

 • ING Dynamika nemá vôbec žiadne akcie (a žiadny dôvod na existenciu)

Rozhodne najelpšie portfólio z akciových fondov má dnes Allianz Progres. Podrobnejšie tento fond vyzerá takto:

Triedy aktív vo fonde Allianz Progres

Jednotlivé pozície fondu Allianz Progres

V podstate každý dôchodkový fond nakupuje do portfólia ETF fondy na pokrytie akciovej zložky portfólia. Oproti indexovým fondom majú aktívne spravované dôchodkové fondy výhodu v tom, že geograficky diverzifikujú do viacerých indexov. Ich nevýhodou je to, že majú príliš málo akcií, málo podnikových dlhopisov a v podstate žiadne komodity. Pre dynamických investorov je rozumné riešenie len Progres od Allianzu, ktorý je najlepším konkurentom indexových dôchodkových fondov. Allianz ponechal na výber len garantovaný dlhopisový fond a negarantovaný Progres.

SkryťVypnúť reklamu

Indexové dôchodkové fondy

Indexové fondy vyzerajú stále rovnako. Tri z nich kopírujú svetový index MSCI World a dva kopírujú európske akciové indexy. Aj napriek dobrým zhodnoteniam európskych akcií za posledný rok odporúčam divirezifikovaný svetový index MSCI World. Treba však myslieť na to, že má najväčšiu váhu v amerických akciách, potom v európskych a až za nimi sú akcie zo zvyšku sveta. Každopádne je to lepšie, ako sa spoliehať len na Európu (kde máte investícii aj tak viac než dosť).

Dlhopisové garantované fondy

Výber dlhopisového fondu by som zjednodušil takto: najprv si vyberte negarantovaný fond (indexový alebo akciový). Následne spadnete do niektorej DSS-ky. Ak sa vám bude zdať, že indexový alebo akciový fond má príliš veľa majetku v riskantnejších aktívach, znížite pomer peňazí v negarantovanom fonde a zvýšite pomer v garantovanom dlhopisovom fonde.

SkryťVypnúť reklamu

Naraz môžete mať peniaze v dvoch fondoch v rámci jednej DSS-ky s tým, že jeden z nich musí byť garantovaný - dlhopisový. Ich pomer môže byť ľubovolný a meniť/rebalancovať ho môžete akokoľvek často. Zato DSS-ku môžete meniť bez poplatku len raz ročne.

Zmiešané fondy prakticky prestali mať význam, keďže si dynamickú a konzervatívnu zložku môžete namiešať sami podľa svojej averzie k riziku a volatilite.

Na záver tri jednoduché rady:

 1. ak sa bojíte volatility (výkyvu cien), nechajte si peniaze v garantovanom fonde a zmierte sa s výnosmi na úrovni sporiacich účtov

 2. ak sa bojíte volatility, ale nie až tak veľmi, namiešajte si pomer akcií a dlhopisov podľa vlastného vkusu s použitím dlhopisového fondu na jednej strane a indexového alebo akciového fondu (Allianz Progres) na strane druhej

 3. ak sa v riziku a volatilite vyžívate a netešíte sa z nich, vyberte si do portfólia čo najviac akcií (indexové fondy) alebo zvoľte slušne diverzifikovaný Allianz Progres (aj korporátne bondy a komodity)

Nemyslím že dôchodková reforma dopadla ideálne, ale ak už ste v druhom pilieri, tak sa oň starajte a vyberte si DSS-ku a fondy, ktoré lepšie vyhovujú vášmu naturelu (výnosovo-rizikovému profilu).
Dôchodkové fondy sa ešte budú meniť aj rušiť. Preto fondy ako aj vývoj v druhom pilieri budeme s kolegami sledovať a informovať vás.

Filip Glasa

Filip Glasa

Bloger 
 • Počet článkov:  57
 •  | 
 • Páči sa:  0x

V roku 2006 som založil web o investovaní Ako-investovat.sk. Od roku 2013 prevádzkujem FinStat.sk, ktorý spracováva a vizualizuje finančné dáta o firmách.Pre SME sme s kolegami vytvorili projekt Druhypilier.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáNázorCestujemeTuristikaInternetInvestovaniePodnikanie

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu