Fondy v treťom pilieri sú drahé, poplatky majú kam klesnúť

Fondy v treťom pilieri sú drahšie ako bežné podielové fondy, ktoré nie sú štátom dotované. DDS-ky žijú len z toho, že ich biznis podporuje štát. Bez štátu by nemali dôvod existovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Viera Tomanová sa podľa článku na SME vyjadrila, že zníženie poplatkov DDS-iek môže ohroziť funkčnosť tretieho piliera. Neviem, za koho Tomanová kope, ale je zrejmé, že nie za sporiteľov.

Fondy v treťom pilieri si účtujú dva hlavné poplatky. Jeden je za správu majetku a druhý zo zhodnotenie. Ich fondoví bratranci v bežných správcovských spoločnostiach majú tiež poplatok za správu. Nemajú poplatok za zhodnotenie, ale treba u nich platiť vstupné poplatky.

Jedinou motiváciou sporenia v DDS-kách sú príspevky od zamestnávateľa. Zamestnávateľa zase motivoval štát úľavami, aby tieto príspevky zamestnancom poskytoval. Voľakedy bola podpora štátu pre zamestnávateľa vyššia a dnes je už len symbolická.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príspevky od zamestnávateľa boli jediným dôvodom, prečo si v treťom pilieri sporiť. Preto sporitelia ignorovali výšku poplatkov, ktoré boli vždy vyššie ako u normálnych fondov. Výška poplatkov sa časom síce znižovala, ale DDS-ky sú v priemere stále drahšie ako ich sesternice (niekedy dokonca sestry) z klasických asset managementov.

Porovnanie správcovských poplatkov

Na porovnanie fondov v treťom pilieri s obyčajnými fondami sme si museli zvoliť kategórie fondov, pretože podľa názvu fondu neviete, do čoho fond v skutočnosti investuje. Fondy sme zaradili medzi akciové, zmiešané, dlhopisové a peňažné podľa toho, do čoho reálne investujú a nie podľa ich názvov.

SkryťVypnúť reklamu

Správcovské poplatky zmiešaných fondov:

Pri zmiešaných fondoch z tretieho piliera (označenie sme zvolili my) je priemerný správcovský poplatok 2,09 %. Pri podielových fondoch, ktoré sme vyberali tak, aby boli podobné, je priemerný správcovský poplatok 1,67 %. Zaujímavé je, že napríklad TAM Harmonic fond je veľmi podobný Rastovému príspevkovému fondu Tatra banky, ale ten z tretieho piliera je takmer 4-krát drahší.

Porovnanie poplatkov u dlhopisových fondov:

Aj pri dlhopisových fondoch sú DDS v priemere drahšie ako bežné správcovské spoločnosti. Nech vás názov akciový fond nemýli. Je v ňom totiž tak málo akcií a tak veľa dlhopisov, že sme ho zaradili medzi dlhopisové fondy.

SkryťVypnúť reklamu

Porovnanie poplatkov peňažných fondov:

Peňažné fondy sú veľmi konzervatívne a majú najnižšie poplatky. V treťom pilieri sú len dva také, ktoré sme označili ako peňažné. Ich poplatky je lepšie porovnať individuálne než priemerom, keďže sú len dva.

Porovnanie poplatkov akciových fondov:

Fond, ktorý by sa dal označiť ako akciový, je v treťom pilieri len jeden. Je o niečo drahší ako klasické podielové fondy, ale nie až tak dramaticky.

Každopádne keď si pozriete poplatky niektorých slovenských správcovských spoločností, ktoré dokážu akciové fondy spravovať pri poplatkoch od 1 % do 1,75 %, vidieť, že DDS-ky nie sú ani náhodou lacné. Rozhodne by zníženie poplatkov DDS-kám a tretiemu pilieru neuškodilo až tak, ako sa to snažila prezentovať Viera Tomanová. Sporiteľom by zníženie poplatkov len a len prospelo.

SkryťVypnúť reklamu

Tretí pilier nie je jediný finančný produkt, kde sú vyššie náklady ako u podobných "nedotovaných" finančných produktov. Obdobne drahé je napríklad aj stavebné sporenie, ktoré štát tiež "dotoval".

Štátom podporované finančné produkty väčšinou ani neriešia nejaký existujúci problém na trhu, keďže po odčítaní vysokých poplatkov dosiahnu rovnaký alebo horší výsledok ako nedotovaný produkt. Sú teda len výsledkom lobbingu zainteresovaných finančných inštitúcií a nie reálnej potreby ľudí.

Porovnanie v tabuľkách spracoval kolega Martin Gulka

Filip Glasa

Filip Glasa

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V roku 2006 som založil web o investovaní Ako-investovat.sk. Od roku 2013 prevádzkujem FinStat.sk, ktorý spracováva a vizualizuje finančné dáta o firmách.Pre SME sme s kolegami vytvorili projekt Druhypilier.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáNázorCestujemeTuristikaInternetInvestovaniePodnikanie

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu