Na druhom pilieri nikto nezarobí

Druhý pilier sa neoplatí sporiteľom, lebo sú v ňom nízke výnosy. Neoplatí sa ani štátu, lebo deficit priebežného systému financuje za úroky vyššie, ako sú výnosy v druhom pilieri. Druhý pilier by sa vraj mal oplatiť hlavne DSS-kám. Lenže ani im sa spravovanie dôchodkov nevypláca.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Výnosy vo fondoch v druhom pilieri sú do od 1,5 do 3 % ročne. Priemerné číslo bude bližšie k tým 1,5 % p.a., lebo najviac peňazí je zrovna v tých najmenej úspešných "akciových" fondoch. Indexové ani netreba spomínať, lebo k celkovým výnosom druhého piliera takmer vôbec neprispejú (je v nich len 0,14 % sporiteľov).

Po odrátaní poplatkov máme výnos za celý druhý pilier pod 1 % ročne. Štát však svoj dlh financuje zhruba za 2 - 3 %. Deficit v prvom pilieri financuje za oveľa vyšší úrok, ako sú výnosy v druhom pilieri. Preto sa druhý pilier štátu nevyplatí. Jediné, čo z neho má, je to, že je slušným odbytiskom štátnych dlhopisov. Tie prevažujú vo všetkých fondoch - dlhopisových, zmiešaných aj akciových.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Občanovi sa druhý pilier neoplatí kvôli nízkym výnosom, ale aj kvôli tomu, že úspory má prevažne v štátnych dlhopisoch. V oboch pilieroch sa teda spolieha na to, že štát dokáže v budúcnosti splatiť svoje záväzky. Druhý pilier má podľa mňa význam vtedy, ak mám peniaze v podnikovom sektore (akcie a podnikové dlhopisy), teda som menej závislý od štátu, a mám dôchodok trošičku diverzifikovaný.

Sú samozrejme aj argumenty, prečo sa druhý pilier tomu-ktorému jednotlivému občanovi (sebecky) oplatí. Avšak pri dnešnej podobe portfólií dôchodkových fondov sa druhý pilier neoplatí spoločnosti ako celku. Upozorňuje na to už dlhšiu dobu Pavol Čižmárik. Na to, aby mal druhý pilier potenciál a sľubované výhody zo začiatku reformy, DSS-ky by museli radikálne zmeniť spôsob spravovania dôchodkov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa teda pre štát ani pre občana druhý pilier až tak neopláca, kto na ňom zarába? Typická odpoveď väčšiny ľudí by bola, že sú to DSS-ky, ktoré na dôchodkovej reforme zarobili najviac. Lenže aj ziskovosť DSS-iek je skôr rozpačitá.

Kolega Martin Gulka porovnal historickú návratnosť kapitálu trochu druhov správcov fondov. DSS-ky zastupujú druhý pilier, DDS-ky (doplnkové dôchodkové sporenie) zastupujú tretí pilier. Tretí druh správcov fondov sú asset manažmenty klasických podielových fondov.

Obrázok blogu

Z tabuľky vidíme, že najvyššiu návratnosť kapitálu majú obyčajné asset managementy, na voľnom trhu. Druhé najziskovejšie, so slušnou návratnosťou, sú DDS-ky. Tie sú štátom podporované, teda ľudia si ich nevyberajú celkom "dobrovoľne". DSS-ky z druhého piliera sú na tom najhoršie. Na tých "obrovských" poplatkoch vyzbierajú tak málo, že je väčšina z nich v strate. Priemerná návratnosť kapitálu DSS-iek je cez 1 %.

SkryťVypnúť reklamu

Spravovanie fondov bol na Slovensku celkom výnosný biznis. Nie je to však rovnako aj v druhom pilieri. Môžu za to hlavne vysoké náklady na reklamné kampane a provízie za získanie sporiteľov na začiatku dôchodkovej reformy. Navyše sa od vzniku druhého piliera DSS-kám znižovali správcovské poplatky. Naproti tomu v treťom pilieri aj v bežných podielových fondoch sú poplatky výrazne vyššie (zaujímavé je, že na výšku poplatkov v dotovanom treťom pilieri nikto nenadáva).

Podrobnejší prehľad DSS-iek však ukáže, že po odpísaní prvotných nákladov na tom nebudú až tak zle. Príkladom je VÚB Generali a Aegon, ktoré dosahujú ziskovosť na úrovni jednotiek percent z vlastného kapitálu. Nie je to žiadny zázrak v porovnaní s obyčajnými správcami podielových fondov. Veľké zisky DSS-iek sú skôr len mýtus. Podrobné čísla nájdete po kliknutí na tabuľku nižšie:

SkryťVypnúť reklamu

Nevýhodou týchto nízkych ziskov DSS-iek pre sporiteľa je to, že správcovia v podstate nemajú záujem o rozvoj druhého piliera. Zvolili stratégiu tak, že sa snažia znižovať náklady a betónovať si svoj biznis. Čím menej fondov, tým menej nákladov. Čím podobnejšie fondy, tým nižšie náklady. Čím viac štátnych papierov vo fondoch, tým nižšie náklady.

Bez možnosti výberu, bez konkurencie medzi rôznymi správcami a rôznymi finančnými produktami to už ani lepšie nebude. Druhý pilier sa tak stane len odbytiskom štátnych dlhopisov. A pre sporiteľa možnosťou, ako mať časť "dôchodku" na svojom osobnom konte (len do doby, kým si nebude musieť kúpiť anuitu alebo kým mu "osobné konto" štát neznárodní).

Filip Glasa

Filip Glasa

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V roku 2006 som založil web o investovaní Ako-investovat.sk. Od roku 2013 prevádzkujem FinStat.sk, ktorý spracováva a vizualizuje finančné dáta o firmách.Pre SME sme s kolegami vytvorili projekt Druhypilier.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáNázorCestujemeTuristikaInternetInvestovaniePodnikanie

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu