Občania darovali štátu aj cenné akcie

Zavedením poplatkov narobil centrálny depozitár na Slovensku naozajstnú galibu. Ľudia museli platiť ročné poplatky aj za cenné papiere, ktoré vôbec nemali hodnotu. Alebo za papiere firmy, ktoré už ani neexistovali. Našlo sa však riešenie - bezodplatné darovanie bezcenných papierov Fondu národného majetku. Toto darovanie však spôsobilo ďalší problém - ľudia v chaose darovali do FNM aj cenné (a niekedy veľmi cenné) papiere.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Prvý rok som sa tomu nečudoval. Čo je cenné a hodnotu papierov nevedeli v bankách, ani v médiách a občania to už nevedeli vôbec. Rozumný informačný servis o cennosti akcií poskytoval asi len Milan Hošek a OSMA.

V roku 2011 a 2012 sa však aj v bežných médiách objavili články o tom, že nie všetky slovenské akcie a cenné papiere sú bezcenné. Dnes je na internete veľa informácii o cenných akciách a ich hodnote. Napriek tomu však ľudia darovali hodnotné akcie do Fondu národného majetku znova.

Niektoré cenné akcie sa oplatí darovať do FNM kvôli výške poplatkov a nízkej cene na burze. Ak máte jeden - dva kusy Chemolaku, ktorý stojí 6 eur, tak poplatky za predaj prevýšia sumu predajnej transakcie. Vtedy je lepšie akcie darovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak však máte napríklad tri akcie Biotiky, ktorá sa obchoduje za 20 eur, tak sa vám akcie darovať neoplatí. Môžete ich predať na burze (3 x 20 eur = 60 eur) cez banku (najlacnejšie cez Poštovú) alebo jediného obchodníka (RM-S Market).

Z cenných akcií sa teda oplatí darovať tie, ktoré majú nízku cenu na burze a zároveň ich máte málo kusov. Prípadne aj cennejšie akcie do 20 eur, ktorých máte len jeden kus. Urobíte si teda súčin ceny z burzy a počtu akcií. Ak súčin vyšší ako polatky za predaj (od 15 eur vyššie), tak ich môžete predať cez banky alebo obchodníka.

Kolega Martin Gulka oslovil FNM a spýtal sa čo s akciami, ktoré niekto omylom daroval štátnemu fondu:

SkryťVypnúť reklamu

„S cennými papiermi nadobudnutými bezodplatným prevodom v zmysle zákona 92/1991 Z.b. naloží fond spôsobom, o ktorom rozhodne výkonný výbor po prerokovaní v dozornej rade fondu. Doposiaľ FNM SR o naložení s uvedenými cennými papiermi nerozhodol, vykonáva iba základné práva a povinnosti.“

Ak ste omylom do FNM darovali cennejšie akcie (Tatra banka, VÚB, Allianz, Zentiva, ...), tak máte ešte stále maličkú šancu dostať ich späť. Treba písomne požiadať FNM, ktorý bude žiadosti evidovať a neskôr o nich rozhodne:

„Kým FNM SR nerozhodne ako náloží s týmito cennými papiermi, nič nie je jasné. V každom prípade môžem len odporučiť, že v prípade, že ma niekto záujem o navrátenie cenných papierov, ktoré previedol na FNM SR, nech sa so žiadosťou obráti na nás písomne. Žiadosti budeme evidovať a v prípade, že vedenie FNM SR dospeje k rozhodnutiu, budeme týchto ľudí informovať. Na zaver teda: FNM SR v súčasnosti nevracia cenne papiere, ktoré boli predmetom bezodplatného prevodu na FNM SR.“

SkryťVypnúť reklamu

Na záver ešte zoznam s hodnotnými akciami, ktoré do FNM darujte až po prepočte výhodnoti (poplatky za predaj na burze musia byť nižšie ako burzová cena akcií x ich počet). V tabuľke je vidieť posledná cena na burze - tá je pri predaji dôležitá.

Pre ilustráciu uvádzame aj účtovnú cenu akcií. Za ňu akcie na burze nepredáte. Ale ak by na akcie bola vyhlásená povinná ponuka na výkup akcií, tak by sa k nej táto ponúkaná cena vyšplhala. Minulý rok vyhlásili povinnú ponuku MPC Cessi a Púchovský mäsový priemysel. Ľudia čo akcie držali ich mohli majoritnému akcionárovi predať za násobky ich burzovej ceny pred ponukou.

SkryťVypnúť reklamu

Takže sľúbený zoznam s cenných akcií, ktorých darovanie štátu si dobre rozmyslite:

Filip Glasa

Filip Glasa

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V roku 2006 som založil web o investovaní Ako-investovat.sk. Od roku 2013 prevádzkujem FinStat.sk, ktorý spracováva a vizualizuje finančné dáta o firmách.Pre SME sme s kolegami vytvorili projekt Druhypilier.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáNázorCestujemeTuristikaInternetInvestovaniePodnikanie

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu