Poradia si vklady v bankách s infláciou?

Písmo: A- | A+

Aktuálne si na Slovensku ukladáme v bankách peniaze za veľmi nízke úroky. V minulosti boli úroky vyššie. Na konci 90-tych rokov boli astronomické. Koľko z týchto úrokov však ukradla inflácia?

Historicky sme si ukladali peniaze za najvyššie úroky v roku 1998 a 1999, keď si naše banky zažili malú bankovú krízu. Druhá strana mince je, že v tej dobe sme si aj veľmi draho požičiavali.

V grafe si môžete pozrieť úroky vkladov v bankách podľa viazanosti v jednotlivých rokoch:

Ale ako vyzerala inflácia? Samotná výška úrokov bez zohľadnenia inflácie nedá dobrý obraz. V nasledujúcom prehľade si môžete pozrieť historické úroky v bankách a k nim aj infláciu.

V tabuľke sú uvedené úroky podľa viazanosti a v poslednom stĺpci je inflácia:

Kolega Martin Gulka pripravil tabuľku kde sú v každom roku uvedené úroky na vkladoch podľa viazanosti a v poslednom stĺpci je inflácia. Červenou farbou sú označené tie úrokové sadzby, ktoré neporazili infláciu.

Z tabuľky je vidieť, že väčšina ľudí si historicky ukladá peniaze v banke za úroky nižšie ako je inflácia. V tom ktorom roku mohli exitovať aj bankové vklady ktoré infláciu porážali. Z dát národnej banky však vidíme priemerné úroky vkladov, ktoré si ľudia v realite vyberajú. Ide o priemerné úrokové sadzby celkového objemu vkladov v bankách.

Úroky porážali infláciu v rokoch 99 a 98. Ako som už spomínal, tak nevýhodou vysokých úrokov je to, že sú drahé aj úvery čo brzdí ekonomiku, rozvoj trhu s bývaním a ničí aj podniky. Ďalším slušným rokom pre bankové vklady bol rok 2002, keď bola relatívne nízka inflácia na úrovni 3,3% a viazané vklady mali úroky 5-7%.

V nedávnej dobe boli úroky reálne pluse (po započítaní inflácie) v rokoch 2009 a 2010. Kríza a problémy s likviditou tlačila banky do naháňania vkladov (zvyšovali úroky). Kríza tiež tlačila ceny niektorých tovarov a komodít dole, čo spôsobilo nízku infláciu na úrovni 1-1,6%. Výsledkom bolo pozitívne reálne zhodnotenie termínovaných vkladov.

V rokoch 2011 a 2012 stúpla inflácia skoro až k 4% a úroky zostali na úrovni okolo 1,5-2,8%. Tento rok (2013) klesla inflácia a spolu s ňou aj úroky v bankách. Banky majú depozít viac než dosť a ľudí nemusia lákať vysokými úrokmi.

Na sporiacich účtoch aktuálne slovenské banky ponúkajú úroky nižšie ako je aktuálna inflácia za posledný rok, alebo predpokladaná inflácia na nasledujúcich 12 mesiacov (1,5-1,8%). V tabuľke je jeden chyták s úrokom 5%. V čom spočíva chyták v Prima banke môžete napísať do diskusie.

Úroky na sporiacich účtoch v slovenských bankách:

Termínované vklady sú na tom o niečo lepšie. Niektoré z nich prebijú aktuálnu infláciu aj predpokladanú infláciu na ďalší rok. V tabuľke sme vybrali termiňáky s najvyšším úrokom z každej banky (bez ohľadu na viazanosť).

Úroky termínovaných vkladov na Slovensku:

Aj na termínovaných vkladoch majú niektoré banky svoje špeciálne podmienky a chytáky (okrem doby viazanosti). Nevýhody tých najvyššie úročených (ak nejaké majú) tiež môžete napísať do diskusie.

Skryť Zatvoriť reklamu