Úroky hypoték máme historicky nízke, v euro zóne sme však drahí

Na Slovensku máme historicky najnižšie úroky hypoték a úverov na nehnuteľnosti, ale v rámci euro zóny sme tradične medzi najdrahšími.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Aktuálne úroky nových úverov na nehnuteľnosti sú na Slovensku druhé najdrahšie v eurozóne:

Drahšie hypotéky ako Slovensko má už len Cyprus. Tradičná odpoveď bankárov na otázku, prečo sme drahí, zvykla byť "lebo Slovensko je rizikovejšie a bonita dlžníkov je nižšia". V porovnaní s Rakúskom a Nemeckom by to mohlo sedieť. Sú však na tom Gréci, Španieli a Portugalci s verejnými financiami aj s platobnou disciplínou domácností lepšie ako Slováci?

Úrokové sadzby s prijatím eura síce klesali, ale oproti eurozóne sme stále ešte drahí:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden z dôvodov, prečo je u nás draho, môže byť vysoký dopyt po hypotékach (aj po kríze). Pri rastúcom dopyte nemáte veľa dôvodov držať nízke ceny. Celkový objem hypoték na Slovensku rástol tempom 30-48 % ročne do roku 2008. Po roku 2009 tempo nárastu objemu úverov klesalo zo 17 % na 9 % v minulom roku.

Aj napriek kríze sme mali rast celkového objemu hypoték:

Od začiatku textu miešam pojmy hapotéka a úver na nehnuteľnosť. V skutočnosti to nie je to isté. Hypotéka je pre banku legislatívne a administratívne náročnejší produkt. Preto banky často využívajú spotrebné (iné) úvery na nehnuteľnosti. Plus je v iných úveroch zahrnutá aj malá časť úverov zo stavebných sporiteľní.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je iných úverov 2,5-krát viac ako "pravých" hypoték. Úroky "iných" úverov na nehnuteľnosti sú v priemere nižšie ako na hypotékach:

Občas sa v novinách napíše, že za minulý rok, mesiac, kvartál bolo poskytnutých veľa miliárd nových hypoték. Nesedia vám tieto čísla s nárastom celkového objemu úverov na bývanie?

Objem novoposkytnutých úverov je vyšší ako prírastok úverov k celkovému objemu. V roku 2012 sa poskytlo 4,4 miliardy nových úverov na bývanie. Celkový objem úverov v rovnakom roku však narástol len o 1,3 miliardy úverov.

Rozdiel mezi nárastom celkového objemu úverov a medzi novoposkytnutými úvermi:

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiel je spôsobený tým, že novoposkytnuté úvery môžu byť vo veľkej miere refinancovaním starých hypoték (za nižšie sadzby). Ďalej v prírastku celkového objemu (starých aj nových) je započítané, že zo starých úverov zostali niektoré aj splatené, teda zanikli.

  • Ak sa chceme pozerať na to, ako rastie hypotekárny trh, zaujíma nás celkový objem verov (staré + nové - zaniknuté).

  • Ak sa chceme dozvedieť, koľko nových hypoték sa poskytlo (aj refinancovanie), pozeráme sa na novoposkytnuté úvery

Ak by sme si ešte pozreli graf vývoja cien nehnuteľností, zistíme niekoľko súvislostí:

  • hypotéky rástli divokým tempom do roku 2008 - teda do realitného cenového vrcholu

  • hypotéky rastú výrazne pomalšie v rokoch 2009-2012, súčasne vtedy klesajú ceny realít

  • znižovanie úrokov išlo ruka v ruke s rastom cien nehnuteľností do roku 2008

  • ďalšie znižovanie úrokov už len spomaľuje pokles cien nehnuteľností

  • objem nových úverov narastá v období, keď sú nízke úroky, ale vo veľkej miere ide len o refinancovanie starých úverov a nie nové nákupy nehnuteľností


Filip Glasa

Filip Glasa

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V roku 2006 som založil web o investovaní Ako-investovat.sk. Od roku 2013 prevádzkujem FinStat.sk, ktorý spracováva a vizualizuje finančné dáta o firmách.Pre SME sme s kolegami vytvorili projekt Druhypilier.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáNázorCestujemeTuristikaInternetInvestovaniePodnikanie

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu