Vstupný poplatok do fondu neplaťte na roky dopredu

Vstupný poplatok sa v podielových fondoch a podobných retailových investičných produktoch používa na pokrytie provízií. Sú to provízie pre sprostredkovateľskú firmu a jej štruktúru, ale aj odmeny pre pracovníkov na pobočkách bánk a poisťovní. Ak pri dojednaní dlhodobého sporenia zaplatíte poplatok vopred, môžete byť neskôr nemylo prekvapení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Úplne najhoršie čo sa vám môže pri dojednaní sporenia stať je, že natrafíte na podvodníka. Rovnako sa to stalo aj Matejovi, ktorý si pred piatimi rokmi uzatvoril zmluvu na sporenie cez produkt Konto života. Matej chcel do sporenia vložiť 30 000 korún a neskôr sporiť menšie sumy.

Vstupný poplatok (provízia) sa pri sporení vypočíta z cieľovej sumy. Cieľová suma je súčet všetkých platieb, ktoré by ste chceli do sporenia investovať. Napríklad pri mesačnej platne 1500 korún na 20 rokov vychádza cieľová suma 360 000 korún.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sprostredkovateľ Matejovi navrhol do zmluvy cieľovú sumu 800 000 korún. Matej týmto termínom nerozumel a nevedel, že cieľová suma je číslo od ktorého sa bude odvíjať jeho poplatok. Mal v úmysle investovať svojich 30 tisíc a mesačne nejaké drobnejšie voľné peniaze. Rozhodne nie 800 tisíc, a to ani v dlhodobejšom časovom horizonte.

Zmluvu však podpísal, prvých 30 000 korún poslal. A občas aj nejaké drobnejšie peniaze. Na jeho prekvapenie na výpise uvidel, že prvých 30 000 korún išlo práve na vstupný poplatok. Peniaze však už od firmy spravujúcej Konto života nedostane naspäť, lebo tie už dávno boli vyplatené sprostrekovateľskej firme a konkrétnemu "poradcovi". Správca Konta života tu ani neorobil chybu. Zmluva bola správne vyplnená a zo strany správcu bolo všetko v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Chybu urobil samotný sprostredkovateľ. Ten zrejme úmyselne zavádzal klienta tak, aby si myslel, že cieľová suma je len taká orientačná, ktorú si časom nasporí, a na nič nemá vplyv. V skutočnosti mal postupovať úplne naopak, nevnucovať klientovi cieľovú sumu, ale sa ho opýtať ako dlho a koľko korún mesačne chce sporiť. Na základe toho by spočítal výslednú sumu.

Sprostredkovateľ zhrabol províziu za 800 tis. investíciu a dnes už ani nerobí "finančné poradenstvo".

Platiť vstupný poplatok nie je výhodné ani keď nejde o podvod

Aj keď máte seriózneho sprostredkovateľa, alebo ste si sporenie do fondov vybrali sami, tak sa platenie vstupného poplaku vopred nerentuje. Štandardne vám pri dojednaní sporenia dajú zľavu zo vstupného poplatku ak celý poplatok za celú dobu sporenia zaplatíte vopred.

SkryťVypnúť reklamu

Máte však vždy aj druhú možnosť. Vtupný poplatok si nechať strhávať s každej mesačnej platby. Síce je to bez zľavy, ale v realite sa tento druhý spôsob viacej vypláca. Jan Traxler spočítal, že vyšší priebežný poplatok sa oplatí viac, ako zľavnený vstupný poplatok zaplatený vopred. A to kvôli ušlému zisku - peniaze zaplatené za vstupný poplatok na začiatku sporenia, sa mohli zhodnocovať. Ďalej kvôli inflácii - vstupný poplatok platíte stále rovnaký, ale jeho hodnota v budúcnosti je nižsia ako dnes, keďže aj zo sumy poplatku ukrojuje aj inflácia.

Zmeny a zrušenie sporania

O niekoľko rokov sa vám môže stať, že budete chieť sporenie zmeniť za iné výhodnejšie. Alebo ho budete chcieť rovno zrušiť, lebo bude vo výrazne horšej (prípadne výrazne lepšej) finančnej situácii. Ak ste vstupný poplatok zaplatili vopred už pred rokmi, tak vám ho nevrátia ani pri znížení sporenej sumy, alebo zrušení s sporenia.

SkryťVypnúť reklamu

Pri zmenách ste teda obmedzovaný tým, že už máte sporenie "predplatené" na X rokov dopredu. Mimochodom toto je jeden z dôvodov, prečo sa naoplatí sporiť ani v životnom poistení (okrem toho že je to drahé sporenie, tak nemáte inú možnosť ako zaplatiť náklady na sprostredkovanie hneď na začiatku).

Ak teda budete niekedy v budúcnosti uzatvárať dlhodobé sporenie, tak doporučujem počkať si na nejakú akciu, keď budú vstupné poplatky nulové. Ak už platiť vstupné poplatky, tak priebežne pri každej mesačnej investícii. Sprostredkovateľ bude svoju províziu dostávať priebežne, čo nie je pre neho až také atraktívne, ale to vás naozaj trápiť nemusí.

Filip Glasa

Filip Glasa

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V roku 2006 som založil web o investovaní Ako-investovat.sk. Od roku 2013 prevádzkujem FinStat.sk, ktorý spracováva a vizualizuje finančné dáta o firmách.Pre SME sme s kolegami vytvorili projekt Druhypilier.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáNázorCestujemeTuristikaInternetInvestovaniePodnikanie

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu