Boli sme na koncerte ... YES !!!

Väčšina mladých ľudí, ak nie všetci, si kladie otázku „Kto, Jesus YES" sú. Odpovede nenájdu vo svojich v módekráčajúcich hip - hoperských slovníkoch, či v najnovšom čísle bulvárneho, módou sa zaoberajúceho magazínu. V našom hlavnom meste sa po reggae legende UB40 ocitla ďalšia hudobná klasika. Britská kapela YES. Minimálne jeden, do očí bijúci rozdiel, by sa ale medzi nimi našiel. Priestory. Zatiaľ čo zážitok z reggae párty konanej v stredu (predkapelou boli vždy energickí SKA chalani z Polemicu) mi prišiel ako koncert skupiny Elán v sále kultúrneho domu vo Vyšnom Olšavíku, kapelke YES patrila ŠH Pasienky. Songy týchto zrelých hudobníkov mohli počuť fanúšikovia progresívneho „oldschool" rocku práve poslednú októbrovú sobotu. Na pohľad ale pompéznejšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)
Benoit David
Benoit David (zdroj: Zdenko Hanout)

„Štyridsiatka"

"We got booed in Paris and adored in Amsterdam, loved in Sweden and lost in Italy. Touring was such an adventure, oh yeah! We crashed on the way to Hamburg, still did the show!!" slová speváka Jona Andersona v roku 1969, keď bola formácia na štarte svojej kariéry. Žiť v tejto dobe, určite by som chodila s divokým natupírovaným „három" a v bielom, natiahnutom tričku s potlačou vtedy ich sexy klávesáka Tony Kaye. Doba, keď sa na platniach vydávali aj The Who, je dávno strhnutá prúdom času.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odvtedy až dodnes vydali „YESáci" osemnásť šúdijových a päť koncertných albumov, deväť kompilácií a štyri box sety. Počas takejto doby prešli aj „personálnymi" zmenami. Z úplných začiatkov zostal len jeden zo zakladajúcich členov, Chris Squire. Počas úspešnej kariéry sa vystriedalo viacero ľudí. Tentokrát ho ale na pódiu nemenne podporujú ďalší štyria členovia. Ako sa vyjadril basák „The Fish", s každým jedným z nich, prišla do kapely nová energia. Najmladšiu časť zoskúpenia tvoria chalani - klávesák Oliver Wakeman a súčasný frontman, spevák Benoit David, ktorého hlas je veľmi podobný Jonovi Andersonovi.

SkryťVypnúť reklamu

Yes On Tour Europe 2009 Koniec októbra priniesol vlnu kvalitnej hudby aj do strednej Eúropy. Po koncertoch v susedných Čechách navštívili v rámci svojho turné aj Bratislavu. Po nedávnej návšteve bývalého frontmana Jona Andersona sa tu ukázal aj zvyšok skupiny. Ten vo svojej premiére ukázal, čo v nich je aj po toľkých desaťročiach. „Urobili sme dobrý výber materiálu" odpovedal basák kapely Chris Squire na otázku, aké piesne ponúknu fanúšikom v našom hlavnom meste. Dvojhodinové vystúpenie bolo ako stroj času, ktorý vrátil svojich fanúšikov do dôb „ich mládí". Pre početne staršie publikum boli ako malí bohovia a to vďaka piesniam vracajúcim ich mysle dvadsať rokov dozadu. Klobúk dole musím dať pred bubeníkom Alanom Whitom. Jeho sólo v piesni „Astral Traveller" bolo ako nepadnuté prachom. Toľko vynaloženej energie do búšenia by si skutočne zaslúžilo obdiv aj od mladšej generácie. Gitarista Steve Howe skackal po pódiu, až som sa miestami bála, aby sa mu niečo nestalo. Vyzeral tak krehko. Za každou piesňou si profesionál menil gitary, na ktorých odpaľoval jedno sólo za druhým. Jemnejši psychedelizmus prišiel s piesňou „Onward" - prenos do obdobia detí ketov. Nechýbala ani hádam najznámejšia pecka osemdesiatych rokov z ich albumu 90125, ktorá je a stále bola hitom „Owner of a Lonely Heart". Počas celého ich programu odzneli ešte ich piesne z Yes, Fragile, či Close To The Edge. V prípade, ak ste si nechali újsť toto rebelanstvo sedemdesiatych rokov, môžete ich stretnúť na ďalších koncertoch, a to v Taliansku, Nemecku, Francúzsku, či Belgicku. Yes On Tour Europe 2009 bude trvať do polovice decembra.

Katarína Gočová

Katarína Gočová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

... osoba, ktorú zaujíma dianie na kultúrnej scéne a celkovo život, spájajúci ľudí a kultúru. Zoznam autorových rubrík:  FestivalyÚvahyKoncertyReportáže

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu