Eurovision Song Contest 2010 – A víťazom sa stáva!

Máme to za sebou. Sobotňajšie finálové kolo definitívne zatvorilo dvere za druhým ročníkom pesničkovej súťaže Eurovision Song Contest 2010. Po deviatich kolách a šesťdesiatich účinkujúcich je známe jedno meno. Víťaznou a v súčasnosti najhranejšou je pieseň „Horehronie“ od Kamila Peteraja, ktorú interpretuje mladá Svidníčanka Krisítna. Stavím sa však, že ak by jej dal v spote vymenovať aj nejaké tri mestá z ospevovanej časti Slovenska, vykrútila by sa z toho jedine krásnym úsmevom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Chcela by som vidieť, čo blúdilo hlavou speváčke Miste po zistení, že mala rovnaký počet bodov a stala sa len prvou zástupkyňou. So sebou si priviezla ďalšiu vokalistku, ktorá vykrikovala oveľa krajšie a hlasnejšie ako samotná speváčka. Kto vie, keby si zavolala samotnú Aliciu Keys, tak by jej to vyhrala. Druhým zástupcom je Tomáš Bezdeda. Opäť si vyspieval tretie miesto a všetkým dokázal, že lepšie to už proste nedokáže.

Za prvou trojkou..

Ani sám spevák skupiny Aya Boris Lettrich by si nepomyslel, kam až bude siahať úpech ich piesne „Do neba volám“. Hlavne vďaka porotcovskému hlasovaniu obsadili štvrté miesto a posadili sa tak nad všetkých, od nich mladších interpretov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Robovi Opatovskému sa to na pódiu hýrilo tanečníkmi a romantické vyznanie sa tak vďaka pomoci Dj Carla zmenilo na divoký disko remix. Roba asi naštvalo obviňovanie z protekcie kvôli spolupráci Ľubici Čekovskej – jednej z porotcov na jeho skladbe, a tak vyšiel medzi ľudí s novou verziou skladby. Práve to mu malo dopomôcť k diskvalifikácii. „Ja pravidlá neporušujem. Nemením melódiu, ani text, pieseň má do troch minút. A hlavne už nikto nebude môcť povedať, že tam mám pasáž od porotkyne,“ povedal pre Topky o tejto kauze spevák.
Presun z nedele na sobotu mal dopad na vystúpenie Kláry Pavla Remenára . Ten došiel v hodine dvanástej, keďže sa mu prelínalo divadlo s priamym prenosom. V minulom kole boli vyžrebovaní ako prví a tak mali vystúpiť ešte pred Kristínou. Klára vysvetľuje: „ Paľo Remenár mal koncert a nemohol ho preložiť, preto nestíhal prísť na začiatok, tak nás posunuli nakoniec.“ Ťažko k nim priradiť aj skupinu Liquid Error, keďže už druhýkrát s nimi nestála na pódiu. „Autor skladby to chcel trochu rozhýbať, preto v druhom kole s nami vystupovali Old school Brothers, a keďže vo finále museli ísť vokály naživo, vymenili sme ich za vokalistky,“ dodáva mladá speváčka. Kto vie, na akom mieste by sa ocitli, keby vystupovali medzi prými. Zdá sa, že táto neobyčajná kombinácia poprocku a opery si postupom času našla svojich fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu

Otázočka bezpečnosti..

Neviem, či to je takto stále, ale v takom malom priestore, v akej bola súťaž prezentovaná bolo až príliš veľa smradu. Okolo mňa ľudia kašľali a aj samotný Pyco sa musel počas vysielania napiť. Iskry z pyrotechniky, ktorá šialene sprevádzala hudobníkov nebezpečne lietala okolo hláv fanúšikov. Hnusný zápach nebolo čím vyvetrať a tak sa znášal medzi ľuďmi v podobe slabej hmly. Z hľadiska bezpečnosti to nebolo správne, práve naopak – zdraviu škodlivé. Jedna zo zúčastnených speváčok dodáva: „..našťastie som hlas mala v poriadku, keď som vošla do toho smradu nebolo mi všetko jedno..“

SkryťVypnúť reklamu

Napokon..

.. sa vplyv času postará o to, že o nich už počuť nebudeme. Finálové kolo nepripomínalo napínavý film či trápnu drámu. Účinkujúci sa prišli pozrieť, na ktorom stupienku sa umiestnili a poputovali do zabudnutia. Eurovision Song Contest 2010 bol fenomén presadzovania málo známych, zviditeľnenie už objavených a pre niektorých posledná cesta. Určite nie však prelom kvalitnej slovenskej hudby. Tej tu je dosť, no hudobníci sa neznížia na to, aby konkurovali v tejto „showke“ adolescentom, sladkým barbinám či „večne mladým“. Je len otázne, čo nám táto súťaž prináša. Rovnako tak aj Superstar. Čím tieto „diela“ prispievajú k bohatsvu hudobnej kultúry na Slovensku? Skutočne sa uspokojíme len s týmto? V niektorých prípadoch tuctovosť a nezmyselnosť textov, len aby niečo vzniklo. Takýto talent však nepatrí medzi ľudí, ale na smetisko..

SkryťVypnúť reklamu

Text: Katarína Gočová Foto: Zdenko Hanout

Katarína Gočová

Katarína Gočová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

... osoba, ktorú zaujíma dianie na kultúrnej scéne a celkovo život, spájajúci ľudí a kultúru. Zoznam autorových rubrík:  FestivalyÚvahyKoncertyReportáže

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu