Mal som rád Marwanov slovník. Keď nevedel, ako niečo pomenovať, povedal len: „táto záležitosť.“ A vzhľadom na to, že študoval po anglicky, prevzal do svojho slovníka pár slov aj z angličtiny. Od neho sme sa s kolegami naučili používať napríklad pojem „sejlovanie“, ktorý bol významovo veľmi blízko americkému slovesu „to sale“. Často tak dnes od nás môžete počuť: „Nesejluj ma.“ alebo „Dobre Ťa osejloval.“ A používame tiež mnoho iných jeho pojmov.
Marwan v každej situácii vedel čo povedať, vždy mal v rukáve nejakú užitočnú radu. Poznal plno arabských prísloví, plno právd z Koránu, mal tiež mnoho rád od svojho otca. Pamätám, ako vždy hovoril: „Starký, poďme sadnúť niekam na kávu.“ A tam sme preberali všetko od biznisu cez naše rodiny až po špecifiká našich kultúr. Veľakrát som sa ho takto pri káve podrobne vypytoval aj na Korán. I na jeho moslimskú vieru. Zopár jeho argumentov k tomu, čo som o moslimoch počul, uvádzam nižšie:
„Marwan, prečo Ty, ako moslim, nepiješ alkohol?“
„Vieš starký, u nás platí pravidlo, nerob ani v malom nič, čo Ti vo veľkom ubližuje.“
„Ozaj, prečo sa u Vás nejedia prasce?“
„Prasa bolo odjakživa zdrojom rôznych chorôb a nákaz. Bolo napríklad často zdrojom nákazy Moru. Je to jedno z mála zvierat, ktoré zje vlastné výkaly. Tak preto. Pre nás, prasa je nečisté zviera.“
„Prečo sa u Vás ženy musia zahaľovať?“
„U nás by žena mala byť pannou až do svadby. Mala by svoju nevinnosť odovzdať až svojmu vyvolenému. V tomto sú si islam i kresťanstvo veľmi podobné. A rovnako tak je to s jej krásou, s jej nevinným telom. Je to ten najväčší dar pre jej muža. Prečo by sa oň mal deliť s inými? Prečo by mala chodiť obnažená po ulici, prečo by sa mala každému ukazovať?“
„Hovorí sa, že žena je v arabskom svete menej ako muž. Čo je na tom pravdy?“
„Podľa mňa je to presne opačne. Žena je u nás to najcennejšie. Môžeš si hovoriť skoro čokoľvek na mňa alebo môjho otca, ale na sestru či mamu kohokoľvek z nás si u nás nedovoľuj. Keby u nás niekto napríklad znásilnil ženu a chytia ho, ľudia ho rovno popravia na námestí. Vieš, mnoho Arabov odíde z vlastnej krajiny a hľadá si ženu vonku. U nás ženy vedia, že svoj život dajú jednému mužovi. A ten sa potom o ňu musí vedieť patrične postarať. Starký, u nás mať ženu, Arabku, to si hocikto dovoliť nemôže.“
„A ako u Vás potom vzniklo mnohoženstvo?“
„V arabskom svete bolo v histórii mnoho vojen. Z nich potom zostalo nažive mnoho žien a málo mužov. Pôvodne, aby o všetky ženy bolo postarané, mohol mať majetný muž aj viac žien. No bolo tu zopár podmienok. Musel sa napríklad o všetky rovnako dobre postarať a museli byť preňho všetky rovnocenné. Ako v každej kultúre a v každom náboženstve, aj u nás sa niektoré veci postupne začali zneužívať.“
Postupne sme s Marwanom takto prebrali mnoho ďaľších tém a ja som dostal mnoho odpovedí. Keď nič iné, mal som možnosť počuť pár názorov aj z tej druhej strany. Veď médiá nás zo všetkých strán kŕmia tým, že arabský svet, to sú samí teroristi. A ja mám čoraz väčší pocit, že sú to len trochu iní ľudia. S inou výchovou, s inou kultúrou, s inou mentalitou či postojmi. S menšou podporou médií, s obrovským nerastným bohatstvom, ale s rovnakými obmedzeniami a slabosťami vlastnými ľudskému druhu.
Takže mám návrh. Zabudnime na chvíľu na predsudky, skúsme im dať šancu, skúsme ich viac spoznať a možno sa od nich niečo nové naučíme...