Sčítané!!! Stará téma s novými číslami

Máme za sebou prvé výsledky sčítavania obyvateľstva. Zaujal ma jeden graf, viď vpravo, na prvý pohľad to vyzerá ako nepodarená pyramída. V minulom článku som popisoval Projekt 40. Teraz po výsledkoch sčítania vidno ako sa môže táto pyramídová hra s peniazmi obyvateľov a ich dôchodkami zosypať (aj iným sociálnym zabezpečením).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Čo nám hovorí tento graf? Najväčší počet obyvateľov sa nachádza vo veku 25-39 rokov. Potom počet obyvateľov klesá na jednu aj druhú stranu. Obyvatelia vo veku 25-39 rokov sú najvýkonnejšia pracovná sila. Sú to ľudia, ktorí odvádzajú štátu najväčšie odvody - na dôchodok, nemocničnú starostlivosť, sociálne istoty. Ak si niekto ešte myslí, že peniaze ktoré štátu platí si štát odkladá, aby mal keď bude chorý, alebo pôjde na dôchodok tak by sa mal zobudiť. Všetky peniaze idú terajším poberateľom dôchodkov, sociálnych dávok a nemocničnej starostlivosti. Čo sa stane ak táto najpočetnejšia generácia pôjde na dôchodok (ak pôjde)? Viete si predstaviť, že sa graf posunie nahor, o 25rokov?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Postupom času, ako sa to bude diať, môžu nasledovať tieto scenáre:

  • 1. Dôchodkový vek sa bude predlžovať - 67. rok odchodu na dôchodok. Vo vyspelých štátov vEÚ už nenájdete nižší dôchodkový vek ako 65rokov (v niektorých krajinách majú ženy odchod do dôchodku nižší).

  • 2. Odvodové zaťaženie sa bude zvyšovať. Štát musí odniekiaľ vziať peniaze na vyplácanie dôchodkov, požičiavať sa nedá donekonečna, tak len od ľudí...

  • 3. Znižovanie dôchodkov - úplne iné vymeriavacie základy ako sú dnes

Iné možnosti na udržanie systému nie sú. Je to smutné, ale čím skôr si to uvedomíme, tým budeme vo väčšej pohode. Dôležitý je čas, nie koľko vieme mesačne ušetriť.

Moje odporúčanie je, aby si každý odkladal na budúce časy, či to už bude na dôchodok alebo na úplne iné strategické ciele. Hlavná vec, že výdaje musia byť nižšie ako príjmy a zvyšok odkladať na dlhodobú rezervu. To, že kam, to je otázka na špecialistu, ktorý Vám vypracuje stratégiu tvorby majetku. Vytvárať si svoju finančnú nezávislosť - rentu.

Zdroj obrazka: http://portal.statistics.sk/

Peter Gomboš

Peter Gomboš

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Garantujem riešenie a spokojnosť! Od roku 2005 sa venujem profesionálne otázke peňazí hlavne v oblasti finančníctva, práva, realít a developerstva. Ako špecialista na hypotekárne úvery, komunikáciu s bankami a realitnými spoločnosťami sa venujem od roku 2008. Od roku 2013 som začal spolupracovať so sprostredkovateľskou spoločnosťou, kde som mal nastarosti rozbeh úverov pre celé Slovensko, hlavne čo sa týka odbornosti, procesov a komunikácie. Po 3 rokoch práce, spoločnosť robí viac ako 100 úverov mesačne pre všetky banky na Slovenskom trhu. Dnes pracujem ako manažér a špecialista komplexného riešenia pre klientov. Zameriavam sa na úvery, investície a poistenie. Garantujem spokojnosť a riešenie svojich návrhov. Pri jednotlivých produktoch sa zameriavam na poplatky, nákladovosť a cashflow. Produkty majú slúžiť ľuďom a využívať ich v plnej miere. Som zástancom čistých riešení a znamená to pre mňa, že ak riešim v banke produkty tak využívam len úvery, v poisťovniach len poistenie a v správcovských spoločnostiach len sporiace a investičné produkty. Akýkoľvek mix je škodný pre klientov, úver s poistením, poistenie so sporením, atď... Mám rád šport a víno, nie naraz :) Zoznam autorových rubrík:  Pre všetkýchSúkromnéNezatriedené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu