Quo vadis Real Madrid? alebo Tvrdý pád na samé dno reality

Veľkolepé, obdivuhodné, kúzelné, grandiózne. Rozprávková sezóna. Aj takto by sa dalo opísať ťaženie tímu, ktorý dostal na prelome tisícročí označenie najlepší v histórii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Družina okolo legendárneho Zinedina Zidana kráčala od jedného titulu k druhému. A sám Zidane sa stal suverénnym trénerom roka. Čo viac si želať?

Život je v podstate ako horská dráha. Raz si hore, raz dole. Niekedy si hore veľmi dlho, inokedy sa nevieš odlepiť z dna. Tento prípad postihol aj kráľovský klub z Madridu. Hráči si mohli spoločne užívať slávu ako grécki hrdinovia na vrchole Olympu. Všetko dobré sa ale raz skončí. Niektorí si povedali, že pôjdu ukázať svoje majstrovstvo aj do anglických či nemeckých končín. Žiadny problém, nech si idú, povedal si Zidane, a získal s tímom ďalšie trofeje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stroj však začal postupne škrípať. Pokazil sa hlavný ťahač, motory nešli naštartovať, skrutky zhrdzaveli a bolo ich treba vymeniť. Nové však nepasovali, boli ešte veľmi moderné. A čo na to majster tesár? Uťal sa, ale snažil sa to vždy elegantne zakryť: „My nikoho nepotrebujeme, prehry sa stávajú, hráme dobre, ale nevieme dať gól.“ Ako by povedal známy komentátor „Míra“ Bosák: „Každý deň nie je nedeľa.“ Pre Biely balet nebola nedeľa len jeden zápas, trvalo to aj týždne či mesiace. Nároční fanúšikovia už nevedeli, čo majú od zúfalstva robiť, mohli len veriť, že všetko sa na dobré obráti. Pre Zidana to však nebolo ako v rozprávke. Iste, v bájnej Lige majstrov sa hrdinovia vždy zomkli a potvrdili, že s nimi treba stále rátať. V Španielsku si z nich ale zrazu uťahujú aj „poddaní“ z nižších líg. Pre nich to nie sú žiadni herkulovia či odyseovia, ale normálni smrteľníci, ktorí sa na ihrisku pohybujú ako nemí duchovia či ovce bez pastiera a zubami-nechtami sa snažia dotlačiť aspoň raz loptu do brány.

SkryťVypnúť reklamu

Zidane mal asi veľmi silné ružové okuliare, tie sa tak ľahko dolu dať nedajú. Rok predsa zakončil ďalším titulom a jeho zverenci boli pri každej príležitosti ovenčení vencom nehynúcej slávy na čele s obávanou beštiou Ronaldom Mocným. Aj on sa nakoniec musel prizerať na veľkú ranu, ktorú utrpel Real od svojho večného a nezmieriteľného protivníka. Ten dokonalo využil potápajúcu sa bielu posádku a so žralokom Messim ju roztrhal na márne kúsky. Chrám nesmrteľného Santiaga Bernabeua sa musel chtiac-nechtiac zaodieť do barcelonských farieb. Taký „krásny“ predvianočný darček nečakal ani sám veľký šéf Peréz. Ani len brvou nepohol od rozpaku a nervov, hoci videl, že jeho ťažko vybudovaný kolos sa láme ani špajdľa.

SkryťVypnúť reklamu

Verní Madridistas sa ale nevzdávali, pretože prišlo obdobie, keď mohli prísť noví hrdinovia, ktorí by všetko zachránili. Zidane si však stál za svojím, nič mu nemohlo pokaziť jeho neskutočné „taktické“ plány na zisk aspoň dvoch tohtosezónnych trofejí. Až teraz mu konečne zmizol hustý opar spred jeho tváre. Potupná pohárová prehra s priemerným tímom, ktorý sídli tesne pred Madridom. Odvážni spartakovia z Leganésu čeliaci svojmu osudu prišli bránou hlavného mesta ticho, pokorne a neviditeľne a odchádzali ako obrovskí víťazi. Hrali so srdcom. Real, bohužiaľ, nie.

Zidane konečne priznal, že zlyhal. Je chlapské si priznať vinu a prevziať zodpovednosť. Len či už nie je neskoro. Pre nezainteresovaných sú momentálne Los Galácticos len „los katastrofos“. Pre madridských však ešte stále svieti iskierka nádeje. Veria Zidanovi, lebo ako hráč dokázal vždy niečo fantastické. Nielen na ihrisku, ale aj mimo neho. Dokázal v správnej chvíli vliať svojim zhasnutým hviezdam tú správnu modrú krv do žíl. Stále má možnosť vzkriesiť tento futbalový div sveta, akým Real Madrid je. Buď sa mu to podarí, alebo bude biely balet kráčať, resp. tancovať až do tmavej, hlbokej a špinavej jaskyne hanby, z ktorej sa mu bude ťažko vychádzať.

Gorazd Rosa

Gorazd Rosa

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milovník športu a dobrej hudby, ktorý píše o všetkom možnom aj nemožnom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu