Ako vidím predvolebné dohody 2013 v Košickom kraji.

Osobne som prestal veriť politikom, ktorí nás posledných 20 rokov presviedčajú o tom, že bude lepšie... Škoda, že nepovedali, že iba im.Tiež nám pred 20 rokmi nepovedali, že o žiadnu politiku a záujmy občanov nejde, ale ide iba o "biznis". Dnes to však už všetci vieme. Novembrové voľby do samosprávnych krajov by mohli byť prvé z najbližších možností, keď občania začnú selektovať medzi "väčším či menším zlom" a začnú voliť dobro pre seba a svoju komunitu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Osobne som prestal veriť politikom, ktorí nás posledných 20 rokov presviedčajú o tom, že bude lepšie... Škoda, že nepovedali, že iba im.
Tiež nám pred 20 rokmi nepovedali, že o žiadnu politiku a záujmy občanov nejde, ale ide iba o "biznis". Dnes to však už všetci vieme. Novembrové voľby do samosprávnych krajov by mohli byť prvé z najbližších možností, keď občania budú môcť selektovať nie medzi "väčším či menším zlom", ale si začnú voliť dobro pre seba a svoju komunitu.

Politické strany a ich predstavitelia posledných 20 rokov na stránkach novín a obrazovkách televízie špinia jedna na druhú a robia na voličov divadlo oháňajúc sa volebným programom. Pritom za "stiahnutou oponou" úplne bez škrupúľ dohadujú, kto dostane aký úrad, či štátnu zákazku a vôbec nezáleží na tom, že ešte pred hodinou si navzájom nadávali v diskusnej relácii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj priebeh predvolebných jednaní v Košickom kraji mal podobný osud, ako všetky tie z minulosti. Zas to bolo o tom, kto s kým a za koľko. Evidentné to bolo hlavne pri diskusiách o kandidátovi na župana, kde napriek nutnosti postaviť silného pravicového kandidáta sa strany nedokázali dohodnúť. Teda lepšie povedané nechceli... Je škoda, že prospech jednotlivcov bol povýšený nad zodpovednosť voči voličom. KDH do volieb postavilo Sabolovú, kvôli ktorej sa vzdal kandidatúry Pado (SDKU), tá však prekvapujúco 26.9. odstúpila z dôvodu, že MOST vyjadril podporu Trebuľovi, a tým porušil dohodu s KDH. Pritom SDKU, MOST a KDH sa dohodli na volebnej koalícii. Povolebná spolupráca strán SMER a MOST je jasná. Zaujímavé bude vidieť či šuškandy o dohode SMERu a KDH na rozdelení si záujmov po voľbách sa stanú realitou. Ak by sa to potvrdilo, vysvetľovalo by to, prečo KDH odmietalo akékoľvek dohody o silnej koalícii s SDKU a SaS, ktorá navrhla Masnyka ako spoločného kandidáta na župana. Koalícia "starej" pravice bola podmienkou, aby tohto kandidáta podporila aj NOVA. Je jasné, že roztrieštená košická pravica nemá aktuálne silu byť reálnym súperom SMERu, nasledovaným nekritickou, ale dobre organizovanou voličskou základňou. NOVA zareagovala na aktuálny vývoj víkendovým rozhodnutím o postavení vlastnej kandidátky Dominiky Palaščákovej, ktorá ponúka alternatívu k súčasnému nevýraznemu županovi.

SkryťVypnúť reklamu

Nečudujem sa voličom, že o politický život a voľby majú čoraz menší záujem. Voličský skepticizmus je následkom neschopnosti politických strán byť trasparentnými v jednaní a realizovaľ volebné sľuby v reálnom živote. Myslím si, že občania by mali začať žiadať politickú zodpovednosť od politikov, ktorým dajú svoj hlas a mali mať väčšiu moc ich kontroly.

Juraj Gubík

Juraj Gubík

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manažér, komunálny politik (Nova väčšina - Dohoda) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu