Stres ako Kameň na srdci

Písmo: A- | A+

Stres je najväčší zabijak na svete. Dokáže zničiť ktorýkoľvek orgán v tele zákerne, s ľahkosťou, bez fyzickej pomoci.

Marko je mladý, pracovitý, obľúbený chalan. V komunikácii so zákazníkmi vie vytvoriť pocit pohody, uvoľnenia aj dobrú náladu. Má na seba vysoké nároky a keď spraví chybu, je na seba naštvaný. Je prevádzkarom v jednej firme, kde si niekto všimol, že jeden so zamestnancov prišiel do práce 10:50 a do dochádzky si zapísal príchod 10:00. Ten niekto, kto si to všimol, si to všimol na kamerovom zázname a povedal o tom šéfovi aj Markovi naraz. Viete si predstaviť "opodstatnenú" šéfovú reakciu. Marko je platený okrem iného aj zato, aby mal prehľad o dochádzke zamestnancov. Moment, kedy sa dozvedel o príchode zamestnanca, pocítil Marko silnú úzkosť pri srdci, keď mu šéf s hnevom hovoril "ako to, že o tom nevieš?". Keď si Marko pozeral záznam z kamery, naozaj prišiel zamestnanec o hodinu neskôr, navyše poza jeho chrbát. Úzkosť, hnev, myšlienky, ako mu šéf dáva výpoveď, hnev sám na seba a v hlave hlas hovoriaci dookola "ako som si to mohol nevšimnúť?". Stav, pocit, ktorý Marko zažíval môžem nazvať jedným slovom stres.

zdroj Wikipedia : Stres je nešpecifická obranná reakcia organizmu, ktorá je objektívne zistiteľná podľa chemických a fyziologických prejavov tela. Stresom sa rozumie psychický stav človeka, ktorý je buď priamo ohrozovaný alebo ohrozenie očakáva a pritom nie je presvedčený, že jeho obranná reakcia proti nepriaznivým vplyvom bude dostatočne silná. Stresová odpoveď má slúžiť k riešeniu situácie mobilizovaním všetkých síl organizmu. Určitá miera záťaže je pre organizmus užitočná, inak by pri nedostatku podnetov mohlo dôjsť k deprivácii. Vyvolávačmi stresov sú rozličné ťažko zvládnuteľné životné okolnosti, označované ako stresory – prekvapenie, zľaknutie, radostná či smutná správa.

Na strese je fascinujúce ako rýchlo dokáže zasiahnuť človeka. Niesú to dni, hodiny, minúty. Stres je rýchlejší ako zlomok sekundy. Jeden moment, ktorý má potenciál pretrvať roky. Jeho najväčšia sila je zároveň jeho najväčšia slabina - v zlomku sekundy je ho možné odstrániť.

Mladá žena spáchala hriech, za ktorý je trest ukameňovania. Rozzúrený dav držiac kamene v ruke zastavil človek so slovami: "nech hodí kameňom prvý, ktorý je bez hriechu" a všetci odhodili kameň. Jedna veta bola riešenie aj Markovho problému.

Ten niekto, kto si všimol, že zamestnanec prišiel o hodinu neskôr pozeral na záznam znova a znova. Nedávalo mu to zmysel. Poznal toho zamestnanca, vedel že je príliš inteligentná, aby spravila takú hlúposť. A prišiel nato. Pred nedávnom sa posúval čas a na kamerách bol starý čas posunutý o hodinu. Výraz na Markovej tvári plne vystihoval jeho slová: SPADOL MI KAMEŇ ZO SRDCA :)

Často si všímam ľudí zažívajúcich stres, ktorí si neskôr uvedomia, že nebol dôvod.

PS: Veľmi by ma zaujímalo ako by riešil danú situáciu psychológ, psychiater, liečiteľ, kouč ... ... ak by k nemu prišiel Marko so slovami "cítim silnú úzkosť pri srdci". 

Skryť Zatvoriť reklamu