Tón hlasu - jeden zo základných nástrojov manipulácie

Písmo: A- | A+

Aký dopad má tvoj tón hlasu na okolie? Vnímaš odkiaľ kto hovorí a odkial ty hovoríš? Tip ako sa zdokonaliť.

Sú tomu tri dni čo som sa vrátil z výletu, kde sme hrali zaujímavú hru. Táto hra má zvláštnu moc - pozrieť sa na situáciu z iného uhla, čo viac, dáva možnosti reagovať v budúcnosti inak. Skúšam ju v bežnom živote - s kolegami v práci, v potravinách, na obede, s rodinou a neprestávam byť prekvapený. Samozrejme im nehovorím čo robím, čomu venujem pozornosť.

Pravidlá:

Každý hráč myslí na troch ľudí (nepovie mená):

1. koho má rád, 2. koho nemá rád, 3. niekoho neutrálneho

a o každom povie pár slov. 

Ostatní "hádajú", ktorého má rád, ktorého nemá rád a ktorý je neutrál.

Pomôcka :
predstav si na človeku, ktorého počúvaš čiaru od čela (1) až po brucho (10), takže vnímaš stupnicu od 1 po 10. 

Nielen keď plačem, rozprávam od 1 

Keď si chytím nos, rozprávam od 2 

Nielen keď som spokojný, rozprávam od 4 - 5 

Nielen keď som nasraný, rozprávam od 7 - 10 

Poznáš tú vetu?

Väčšina ľudí používa tón hlasu automaticky (podvedome) a niektorí častokrát nechápu, prečo ľudia naokolo reagujú inak ako očakáva - "veď som nič také nepovedala". "Nejde o to čo povedala, ale ako to povedala." Poznáš tú vetu? - NEVEDOMÁ MANIPULÁCIA

Iní ľudia vedome počúvajú tón hlasu nielen svoj a prispôsobujú svoj tón situácii, aby dosiahli čo chcú - VEDOMÁ MANIPULÁCIA.

Počas hrania sme si začali všímať, ako sme rozdielní. Kamarátka Noa je ako na húpačke, chvílu z žalúdka, chvíľu pisklavo z hlavy, Diego takmer stále zo srdca, Barbora z hrdla, kamarát zase z brucha. Ak sme hovorili o niekom, koho nemáme radi, všetci sme išli prirodzene s tónom hlasu dole k bruchu: 8-10, ak o niekom koho máme radi, rozprávali sme o ňom zo srdca. Ak sme rozprávali o niekom neutrálnom, rozprávali sme z hrdla.

Ak sa naučíš ešte viac vnímať odkiaľ hovoria ľudia v tvojom okolí, zistíš, že reaguješ v niektorých situáciách inak ako kedysi. Ako používať tón v rôznych situáciách v ďalšom článku - tón hlasu 2.

Igor Guriš 17.08.15.18:47

Skryť Zatvoriť reklamu