Zápor v komunikácii

Písmo: A- | A+

Cudzinec sa prihovára k dieťaťu a po chvíli sa ho pýta Nemôžeš rozprávať?. Dieťa prikývne hlavou na znak súhlasu. Čo dieťa povedalo prikývnutím? Môže, alebo nemôže rozprávať?

"Ak by som mal moc okamžite naučiť každého na tomto svete jednu vec, pravdepodobne naučím používať zápor v komunikácii" Steve Andreas 

Záporom v komunikácii mám na mysli okrem iného aj slová začínajúce s NE, NIE, napríklad neskáč, nechápeš, nechceš, nie dnes, nie vysoký a pod. 
Posledné dni sa pýtam rôznych ľudí dve jednoduché otázky. Pre lepšie porozumenie toho o čom píšem, spýtajte sa aj seba prvú otázku "Niesom hladný?". Ak máte odpoveď, spýtajte sa seba druhú otázku "Som hladný?". Sú to takzvané uzavreté otázky, kedy môže byť odpoveď buď áno, alebo nie, alebo oboje - áno aj nie. Z dvadsiatich ľudí, ktorých som sa pýtal tieto otázky, len niekoľko odpovedalo inou odpoveďou ako áno/nie. Zarážajúce je, že drtivá väčšina odpovedala na obe otázky rovnakou odpoveďou: 

- niesi hladný ? NIE 
- si hladný ? NIE 
alebo 
- niesi hladný? ÁNO
- si hladný? ÁNO 

Dve otázky vyjadrujúce pravý opak a rovnaká odpoveď? Bežné vysvetlenie, je "Veď viem, čo tým myslíš", "veď to je to isté" a súhlasím. Aj keď. 
Nie každý vie spracovávať efektívne zápor. 
Ľudia začínajú rozprávať okolo druhého roka života + -. Nielen pre malé deti je extrémne dôležité naučiť sa používať zápor efektívne. Zlyhanie vedie k správaniu pre dospelých ťažko pochopiteľnému. "Môžem povedať synovi 100 krát neskáč a on skáče ešte viac". 

Pre ľahšie porozumenie. 

Naša myseľ je veľmi mocný nástroj a má svoje "pravidlá". 
Zatvorte na moment oči a predstavte si ako skáčete. 
... 
Mohol by som sa spýtať, či vaša predstava bola "obrázok" bez pohybu, alebo "video" ako skáčete. Väčšina ľudí vrátane mňa odpovie "video" - predstava ako skáčem, lebo je tam pohyb. 

Teraz si predstavte ako neskáčete. 
... Divné? :) 
Pre mňa a iných pri predstave ako neskáčem vidím seba ako idem skákať a zastavím. Taký zlomok sekundy videa keď skáčem. Napríklad: nemysli na slona, Predstavím si na moment slona, ktorý hneď zmizne. 

Práve sme úspešne nazreli do svojho podvedomia. Jedno video kratšie ako druhé. Aký miniatúrny rozdiel a predsa obrovský rozdiel vo vnímaní slov. Sila nášho podvedomie je neuveriteľná, čo poviete? 

Nielen pre niektoré malé deti, ktoré sa ešte učia spracovávať zápor, skáč a neskáč znamená to isté, podobne, ako keď dospelý odpovie na otázku "si hladný" a "niesi hladný" rovnako. Ako je možné, že dieťa rozumie pod skáč aj neskáč to isté? Ako je potom možné, že niekedy predsa rozumie čo to znamená? Dieťa ktoré sa učí spracovať zápor môže mať namiesto jednoho kratšieho a jednoho dlhšieho videa iné video, kde rodič zmení tón hlasu, napríklad na "kamarádsky", alebo kričí na dieťa "NESKÁČ!!" a dieťa rozpozná iný význam tohto slova a pochopí, že má robiť niečo iné. Ako naučiť dieťa spracovávať zápor aj inak? Jednoducho tak, že to rodič to začne robiť sám a dieťa sa to prirodzene od neho naučí. Ak ste rodič, pre ktorého je to pravda a používate príliš často zápor, začnite komunikovať nielen so svojim potomkom tak, že začnete obchádzať zápor tak často ako sa dá, napríklad tak, že sa v tých situáciách zamyslíte a odpoviete si na otázku "keď nemá robiť toto, tak čo chcem aby robilo?" nahlas. 

Napríklad: 

nekrič 
neodvrávaj 
neboj sa 
nehádaj sa 

Čo chcete aby urobil namiesto toho? Ťažké odpovedať? :) 

Čo robí zápor v komunikácii zákerným? Čokoľvek ľudská bytosť robí opakovane, zdokonaľuje sa v tom. Zápor je vyjadrenie negácie, odporu. Jednoducho napísané, čím viac odporu v komunikácii používam, tým som odpornejší :) Ak ho používame roky, môžeme sa tak zdokonaliť, že začneme odporovať sami sebe, čo je v psychológii nazývané aj ako paranoja a dovolím si zájsť až k schyzofrénii. Naproti tomu obchádzanie záporu v komunikácii je menej pohodlné a vyžaduje premýšlať nad tým čo hovoríme. Je oveľa pohodlnejšie povedať "neskáč", čo je jedno slovo oproti "choď sa hrať s ...", "nejdem" namiesto "budem robiť niečo iné" a pod. ... Poznám pár ľudí, ktorí sú radi keď sú odporní, jeden tip ako sa v tom zlepšiť - používajte viac záporu :)

Ľudia, ktorí začali obchádzať zápor, to s odstupom času komentujú slovami "je to úplne iný svet".

Pokračovanie nabudúce v prípade lajkov :)PS: Dieťa prikývnutím odpovedalo "ANO, NEMôŽEM ROZPRÁVAŤ".

 

Igor Guriš 20.12.15.12:06

Skryť Zatvoriť reklamu